Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: nowe przepisy znacząco poprawią sytuację zwierząt

26.01.2018
1270jakizwierzaki
Jaki: nowe przepisy znacząco poprawią sytuację zwierząt

Nie mam żadnych wątpliwości, że dzięki tym przepisom sytuacja zwierząt znacząco się poprawi - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odnosząc się do przyjętej w piątek przez Sejm ustawy, która m.in. zwiększa kary za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że dzięki tym przepisom sytuacja zwierząt znacząco się poprawi, ponieważ do tej pory panowało dziwne przyzwolenie na znęcanie się nad zwierzętami. Kary były albo symboliczne, albo orzekane w zawieszeniu" - powiedział Jaki. Wiceminister zaznaczył, że samo podniesienie granicy kary pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami z 2 do 3 lat, a do 5 lat w przypadku szczególnego okrucieństwa spowoduje, że "więcej osób będzie otrzymywało bezwzględne więzienie". Podkreślił, że najbardziej dotkliwe będą jednak kary finansowe.

"Do tej pory sąd orzekał fakultatywnie, teraz będzie musiał obowiązkowo w każdej takiej sprawie orzekać grzywnę nawet do 100 tys. zł. Te pieniądze obowiązkowo będą musiały być przekazywane na organizacje pozarządowe, które zajmują się ochroną zwierząt" - dodał Patryk Jaki. Jego zdaniem dzięki temu miliony złotych popłyną do organizacji pozarządowych. "To będzie kolejny element, który sprawi, że cały system będzie miał więcej środków na ochronę i pomoc zwierzętom, dlatego bardzo się cieszę, że ta ustawa została uchwalona" - powiedział PAP Jaki.

Sejm w piątek uchwalił ustawę, przewidującą m.in. zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem kara wzrośnie do 5 lat. Jak przypomniało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt przepisów został  przygotowany przez resort w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. Pakiet zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz w Kodeksie karnym pozwoli przeciwdziałać takim brutalnym zachowaniom.

Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma być orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt. Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 do 100.000 zł. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1000 zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5000 do 10.000 zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10.000 do 20.000 tys. zł - zaledwie raz - podkreślono w komunikacie.

Ustawa wprowadza również zmianę dotyczącą zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Orzeczenie takiego zakazu pozostanie fakultatywne przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Natomiast przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem - stanie się obligatoryjne. Zakaz ten ma być jednak stosowany jedynie, gdy sprawca popełnił przestępstwo w związku z wykonywaniem tego typu zawodów. Zmiany obejmą też środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt.

W ustawie - z 10 do 15 lat - wydłużony został również czas, na jaki można orzec zakaz posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt. Za niezastosowanie się do tych zakazów nowe przepisy wprowadzają karę pozbawienia wolności w wysokości od 3 miesięcy do lat 5. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook