Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: MS wiedziało o projektach PiS dot. sądownictwa

25.03.2018
1270sejmikas
Jaki: MS wiedziało o projektach PiS dot. sądownictwa

Ministerstwo Sprawiedliwości miało wiedzę na temat złożonych ostatnio w Sejmie projektów PiS dot. sądownictwa - powiedział w niedzielę wiceszef MS Patryk Jaki. Chodzi o dwa projekty noweli ustaw: o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz o organizacji Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister sprawiedliwości był pytany w TVN24, czy projekty były konsultowane z resortem, czy też wprowadzono je bez konsultacji z MS. "Znaliśmy je. Mamy wiedzę na ten temat" - powiedział Jaki. Na pytanie, czy ministerstwo się zgodziło, odparł: "Tak".

Prezydencki minister Andrzej Dera mówiąc o projektach PiS dot. sądownictwa, ocenił, że "jest to realizacja kompromisu, do którego dojdzie w najbliższym czasie". "Przygotowane zmiany, może poza jedną kwestią, która będzie jeszcze wymagała pracy w komisji, idą w dobrą stronę, w stronę oczekiwania i pana prezydenta, i Komisji Europejskiej" - stwierdził.

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann wyraził pogląd, że projekty PiS to "zasłona dymna i próba zyskania na czasie w debacie z Komisją Europejską". "Kiedy świat się w to wszystko wczyta, to zobaczy, że jest to kolejny z elementów fabryki fake newsów, które wychodzą z KPRM w świat" - powiedział.

Marek Jakubiak (Kukiz'15) mówił zaś, że "naszym interesem jest to, by Polska była dobrze postrzegana na Zachodzie, a nie źle". Piotr Zgorzelski (PSL-UED) powiedział, że "jest oczywiste, że PiS chce dać Brukseli tak mało, jak tylko można", a Katarzyna Lubnauer (N) oceniła, że PiS "przejęło i upolityczniło wymiar sprawiedliwości".

Na pytanie, czy możliwe jest przyjęcie przysięgi od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wiceminister Jaki powiedział: "Zobaczymy, jak będą się toczyły rozmowy". Indagowany, czy jest to możliwe, odparł: "Nie zaprzeczam, nie potwierdzam", a następnie: "to nie są moje kompetencje".

Prezydencki minister Andrzej Dera odnosząc się do pytania, czy prezydent byłby gotów przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu powiedział, że "wymagałoby to zmiany Konstytucji". "Polska Konstytucja mówi, że jest 15 sędziów TK. I dzisiaj mamy zaprzysiężonych przez prezydenta 15 sędziów. Więc od razu odpowiadam, że nie ma takiej prawnej możliwości" - zaznaczył.

Wiceminister Jaki, komentując kwestię ewentualnego odwołania prezes TK Julii Przyłębskiej, powiedział, że jej dymisja "nie wchodzi w grę". "Uważam, że dobrze sprawuje swój urząd" - ocenił. "Z Platformą to jest tak: nie opublikowaliśmy wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to wielki skandal; jak mówimy, że opublikujemy, to jeszcze większy skandal. To jest rozmowa z opozycją, co się nie zrobi, to źle" - dodał.

Projekt dotyczący przepisów o TK przewiduje, że prezes Trybunału zarządza ogłoszenie trzech nieopublikowanych wyroków TK z 2016 r. w terminie siedmiu dni od wejścia w życie tej nowelizacji. Z kolei projekt zmian w ustawach o ustroju sądów i SN zakłada m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu - minister sprawiedliwości najpierw zasięgałby opinii kolegium sądu, a jeżeli ta byłaby negatywna, zwracałby się do KRS. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek w Brukseli, że projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK to ręka wyciągnięta w kierunku Komisji Europejskiej. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl,fot. PAP/Marcin Obara


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook