Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: MS wiedziało o projektach PiS dot. sądownictwa

25.03.2018
1270sejmikas
Jaki: MS wiedziało o projektach PiS dot. sądownictwa

Ministerstwo Sprawiedliwości miało wiedzę na temat złożonych ostatnio w Sejmie projektów PiS dot. sądownictwa - powiedział w niedzielę wiceszef MS Patryk Jaki. Chodzi o dwa projekty noweli ustaw: o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz o organizacji Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister sprawiedliwości był pytany w TVN24, czy projekty były konsultowane z resortem, czy też wprowadzono je bez konsultacji z MS. "Znaliśmy je. Mamy wiedzę na ten temat" - powiedział Jaki. Na pytanie, czy ministerstwo się zgodziło, odparł: "Tak".

Prezydencki minister Andrzej Dera mówiąc o projektach PiS dot. sądownictwa, ocenił, że "jest to realizacja kompromisu, do którego dojdzie w najbliższym czasie". "Przygotowane zmiany, może poza jedną kwestią, która będzie jeszcze wymagała pracy w komisji, idą w dobrą stronę, w stronę oczekiwania i pana prezydenta, i Komisji Europejskiej" - stwierdził.

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann wyraził pogląd, że projekty PiS to "zasłona dymna i próba zyskania na czasie w debacie z Komisją Europejską". "Kiedy świat się w to wszystko wczyta, to zobaczy, że jest to kolejny z elementów fabryki fake newsów, które wychodzą z KPRM w świat" - powiedział.

Marek Jakubiak (Kukiz'15) mówił zaś, że "naszym interesem jest to, by Polska była dobrze postrzegana na Zachodzie, a nie źle". Piotr Zgorzelski (PSL-UED) powiedział, że "jest oczywiste, że PiS chce dać Brukseli tak mało, jak tylko można", a Katarzyna Lubnauer (N) oceniła, że PiS "przejęło i upolityczniło wymiar sprawiedliwości".

Na pytanie, czy możliwe jest przyjęcie przysięgi od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wiceminister Jaki powiedział: "Zobaczymy, jak będą się toczyły rozmowy". Indagowany, czy jest to możliwe, odparł: "Nie zaprzeczam, nie potwierdzam", a następnie: "to nie są moje kompetencje".

Prezydencki minister Andrzej Dera odnosząc się do pytania, czy prezydent byłby gotów przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu powiedział, że "wymagałoby to zmiany Konstytucji". "Polska Konstytucja mówi, że jest 15 sędziów TK. I dzisiaj mamy zaprzysiężonych przez prezydenta 15 sędziów. Więc od razu odpowiadam, że nie ma takiej prawnej możliwości" - zaznaczył.

Wiceminister Jaki, komentując kwestię ewentualnego odwołania prezes TK Julii Przyłębskiej, powiedział, że jej dymisja "nie wchodzi w grę". "Uważam, że dobrze sprawuje swój urząd" - ocenił. "Z Platformą to jest tak: nie opublikowaliśmy wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to wielki skandal; jak mówimy, że opublikujemy, to jeszcze większy skandal. To jest rozmowa z opozycją, co się nie zrobi, to źle" - dodał.

Projekt dotyczący przepisów o TK przewiduje, że prezes Trybunału zarządza ogłoszenie trzech nieopublikowanych wyroków TK z 2016 r. w terminie siedmiu dni od wejścia w życie tej nowelizacji. Z kolei projekt zmian w ustawach o ustroju sądów i SN zakłada m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu - minister sprawiedliwości najpierw zasięgałby opinii kolegium sądu, a jeżeli ta byłaby negatywna, zwracałby się do KRS. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek w Brukseli, że projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK to ręka wyciągnięta w kierunku Komisji Europejskiej. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl,fot. PAP/Marcin Obara


Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook