Jedynie prawda jest ciekawa


Jak rozmawiać ze świadkami Jehowy? Zakonnik udziela prostych rad

07.06.2018
LeonKnabit-TargiKsiazkiwKrakowie
Jak rozmawiać ze świadkami Jehowy? Zakonnik udziela prostych rad

Na łamach portalu Fronda.pl ukazał się autorski artykuł o. Leona Knabita, w którym kaznodzieja skupia swą uwagę na świadkach Jehowy oraz prowadzeniu z nimi dyskusji.

Duchowny na samym początku wspomina o wrogim podejściu wielu ludzi do świadków Jehowy. O. Knabit zachęca do większego szacunku wobec osób, których poglądy mogą się różnić od naszych. Jednocześnie zaznacza, że konfrontacja nauki Kościoła Katolickiego z nauką świadków Jehowy stanowi „problem”.

Benedyktyn zwraca szczególną uwagę na wiedzę religijną członków tego związku wyznaniowego, często większą od wielu świeckich katolików, a nawet i od księży.

O. Knabit chwali przede wszystkim dobrą znajomość Pisma Świętego i umiejętność posługiwania się jego cytatami, dzięki którym są w stanie wygrywać większość dyskusji. Duchowny podkreśla także, że społeczność świadków Jehowy jest nieliczna, jednak dobrze wychowana, czego nieraz brakuje w katolickich domach.

Przy okazji jednak o. Knabit przypomina, świadkowie Jehowy są często nastawieni zbyt "ofensywnie", są też niechętni do prowadzenia pogłębionej dyskusji na tematy, które sami narzucają. Dlatego też często starają się zmienić tematykę toczącego się dialogu. Odpowiedzią na takie prowadzenie wymiany zdań ma być pozostanie przy jednym temacie, po to, aby zobaczyć "dokąd się jeszcze zgadzamy". 

Sami świadkowie Jehowy, tak "obeznani w tradycji", mają problem z odpowiedziami na najprostsze pytania dotyczące ich własnej historii. Ich związek wyznaniowy pochodzi z połowy XIX wieku, natomiast kanon ksiąg świętych, do których zwykle odnoszą się świadkowie Jehowy, ukształtował się w XVI wieku.  

Żywsza dyskusja, w trakcie której to my zadajemy pytania, ma także być sposobem na wygranie ze świadkami Jehowy wymiany zdań. 

Kaznodzieja podaje przykład swojego osobistego doświadczenia, które miało miejsce podczas lekcji religii w Tyńcu. Temat rozważań dotyczył słów z Ewangelii Św. Mateusza: "Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" (Mt 23,9).

- Zaczęli mówić: „Ojciec Leon, ojciec Paweł, ojciec proboszcz, a w Piśmie Świętym jest powiedziane: Nikogo nie nazywajcie ojcem, prawda. Macie tylko jednego ojca, który jest w Niebie (Mt 23,9). Więc ja zapytałem: „Czy w ogóle nikogo nie wolno nazywać ojcem? Absolutnie”. „Tak, nikogo, bo Pismo Święte tak powiedziało. Pisma trzeba słuchać”. ”Dobrze, ale dzieci mówią „ojcze”, „tatusiu”. Im wolno?”. „Tak, bo on je spłodził”. Na co ja mówię: „No, ale jak nikogo, to nikogo. Ale jeśli chcecie, to są rozmaite rodzaje płodzenia. Można też i duchowo. Święty Paweł mówi wyraźnie: choćbyście bowiem mieli dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców, ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie (1 Kor 4,15). A więc jest ojcostwo duchowe”. To zaczęli szukać w Piśmie Świętym. Odnaleźli w Biblii Tysiąclecia i wtedy powiedzieli: „To my będziemy musieli się starszych zapytać”. Czyli ich wiedza tutaj już nie sięgała - przypomina o. Knabit. 

Duchowny zaleca także, by w rozmowie z wyznawcami kultu Jehowy prowadzić taktyczną wymianę zdań i nigdy nie dać się wytrącić z równowagi. Dodał również, by pogłębiać swoją świadomość religijną i życie według nauk Chrystusa. To bowiem mają być klucze do prowadzenia skutecznej dyskusji ze świadkami Jehowy.

JD/ fronda.pl

fot. wikimedia commons

Warto poczytać

 1. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 2. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 3. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 4. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 5. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 6. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 7. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 8. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook