Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Polacy oceniają sytuację w kraju?

21.06.2017

- Według 43 proc. Polaków sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania było 40 proc. badanych, a 17 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie

- Według 43 proc. Polaków sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania było 40 proc. badanych, a 17 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z czerwcowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). 

Aktualnie - jak podkreślają autorzy badania - po raz pierwszy od siedmiu lat pozytywne oceny odnoszące się do rozwoju sytuacji w Polsce nieznacznie przewyższają te negatywne (43 proc. wobec 40 proc.).

Według badań CBOS, zadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce wyraźnie koreluje dodatnio przede wszystkim z prawicowymi poglądami politycznymi respondentów i częstszym ich udziałem w praktykach religijnych. Stosunkowo częściej niż inni wyrażają je również osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a w grupach społeczno-zawodowych - robotnicy wykwalifikowani i renciści.

W potencjalnych elektoratach zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem przede wszystkim w elektoracie PiS (85 proc. zadowolonych wobec 7 proc. niezadowolonych), ale także wśród sympatyków ruchu Kukiz '15 (48 proc. wobec 36 proc.) oraz w grupie osób niezdecydowanych co do ewentualnego uczestnictwa w wyborach (43 proc. wobec 37 proc). Natomiast ci, którzy w głosowaniu poparliby - według deklaracji - Platformę Obywatelską, a także respondenci niezamierzający w nim uczestniczyć, najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym wśród wyborców PO przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi jest szczególnie duża (76 proc. wobec 14 proc.).

Z badań CBOS wynika, że dwie piąte badanych (39 proc.) wyraża przekonanie, że jest ona zła, jedna trzecia (33 proc.) ocenia sytuację polityczną w kraju jako przeciętną, a nieco ponad jedna piąta (22 proc.) uznaje ją za dobrą, 6 proc. respondentów zaś nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii. 

Jak podkreśla CBOS, po raz kolejny w niewielkim zakresie poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Odsetek pozytywnych opinii na ten temat wzrósł o 3 punkty procentowe (do 45 proc.), a o 2 punkty procentowe ubyło ocen negatywnych (do 13 proc.). Z kolei 36 proc. ankietowanych ocenia ją jako ani dobrą, ani złą.

Według badań CBOS, od maja w zasadzie nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Ponad połowa respondentów (57 proc.) twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) poziom życia swój i swojej rodziny określa jako przeciętny, a tylko 6 proc. badanych jest z niego niezadowolonych.

Oceny warunków materialnych gospodarstw domowych również są zbliżone do majowych. Ponad połowa badanych (51 proc.) jest nimi usatysfakcjonowana, dwie piąte (41 proc.) określa je jako przeciętne, a co dwunasty (8 proc.) jest z nich niezadowolony.

Z badań CBOS wynika, że nieco gorsze niż w maju są opinie o sytuacji w zakładach pracy. Ubyło pracowników oceniających ją dobrze (o 3 punkty procentowe, do 61 proc.), a przybyło tych, którzy uważają, że jest ona przeciętna - ani dobra, ani zła (o 5 punktów procentowych, do 28 proc.). 

Niezadowolenie z sytuacji w swoim zakładzie pracy wyraża, tak jak przed miesiącem, co dziesiąty pracujący (10 proc.).

Sondaż CBOS został przeprowadzony między 1 a 8 czerwca br. na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

PAP

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook