Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Polacy oceniają sytuację w kraju?

21.06.2017

- Według 43 proc. Polaków sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania było 40 proc. badanych, a 17 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie

- Według 43 proc. Polaków sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania było 40 proc. badanych, a 17 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z czerwcowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). 

Aktualnie - jak podkreślają autorzy badania - po raz pierwszy od siedmiu lat pozytywne oceny odnoszące się do rozwoju sytuacji w Polsce nieznacznie przewyższają te negatywne (43 proc. wobec 40 proc.).

Według badań CBOS, zadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce wyraźnie koreluje dodatnio przede wszystkim z prawicowymi poglądami politycznymi respondentów i częstszym ich udziałem w praktykach religijnych. Stosunkowo częściej niż inni wyrażają je również osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a w grupach społeczno-zawodowych - robotnicy wykwalifikowani i renciści.

W potencjalnych elektoratach zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem przede wszystkim w elektoracie PiS (85 proc. zadowolonych wobec 7 proc. niezadowolonych), ale także wśród sympatyków ruchu Kukiz '15 (48 proc. wobec 36 proc.) oraz w grupie osób niezdecydowanych co do ewentualnego uczestnictwa w wyborach (43 proc. wobec 37 proc). Natomiast ci, którzy w głosowaniu poparliby - według deklaracji - Platformę Obywatelską, a także respondenci niezamierzający w nim uczestniczyć, najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym wśród wyborców PO przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi jest szczególnie duża (76 proc. wobec 14 proc.).

Z badań CBOS wynika, że dwie piąte badanych (39 proc.) wyraża przekonanie, że jest ona zła, jedna trzecia (33 proc.) ocenia sytuację polityczną w kraju jako przeciętną, a nieco ponad jedna piąta (22 proc.) uznaje ją za dobrą, 6 proc. respondentów zaś nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii. 

Jak podkreśla CBOS, po raz kolejny w niewielkim zakresie poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Odsetek pozytywnych opinii na ten temat wzrósł o 3 punkty procentowe (do 45 proc.), a o 2 punkty procentowe ubyło ocen negatywnych (do 13 proc.). Z kolei 36 proc. ankietowanych ocenia ją jako ani dobrą, ani złą.

Według badań CBOS, od maja w zasadzie nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Ponad połowa respondentów (57 proc.) twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) poziom życia swój i swojej rodziny określa jako przeciętny, a tylko 6 proc. badanych jest z niego niezadowolonych.

Oceny warunków materialnych gospodarstw domowych również są zbliżone do majowych. Ponad połowa badanych (51 proc.) jest nimi usatysfakcjonowana, dwie piąte (41 proc.) określa je jako przeciętne, a co dwunasty (8 proc.) jest z nich niezadowolony.

Z badań CBOS wynika, że nieco gorsze niż w maju są opinie o sytuacji w zakładach pracy. Ubyło pracowników oceniających ją dobrze (o 3 punkty procentowe, do 61 proc.), a przybyło tych, którzy uważają, że jest ona przeciętna - ani dobra, ani zła (o 5 punktów procentowych, do 28 proc.). 

Niezadowolenie z sytuacji w swoim zakładzie pracy wyraża, tak jak przed miesiącem, co dziesiąty pracujący (10 proc.).

Sondaż CBOS został przeprowadzony między 1 a 8 czerwca br. na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

PAP

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook