Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Platforma wyrolowała Nowoczesną. Kandydatem opozycji wcale nie miał być Trzaskowski

03.11.2017
Schetynawiki
Jak Platforma wyrolowała Nowoczesną. Kandydatem opozycji wcale nie miał być Trzaskowski

"Oszukał nas wszystkich", "wywrócił stolik do góry nogami" - te słowa o Grzegorzu Schetynie świadczą o tym, że zjednoczona opozycja wcale nie ma się dobrze.

Jak informuje "Wirtualna Polska", kandydatem na Prezydenta Warszawy z ramienia Zjednoczonej Opozycji miała być Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, której miejsca ustąpił jej partyjny kolega Paweł Rabiej. - Był już przygotowany tekst deklaracji o porozumieniu i wspólnych kandydatach w wyborach samorządowych. Dzień później Schetyna bez niczyjej wiedzy ogłosił, że PO wystawia Trzaskowskiego. Oszukał nas wszystkich - powiedział wp.pl jeden z działaczy Nowoczesnej.

Jak informuje działacz tej partii, Grzegorz Schetyna miał się nie zgodzić na to, by w najważniejszej rozgrywce podczas wyborów samorządowych nie miał uczestniczyć kandydat PO dlatego kilkanaście godzin po rozmowach na temat porozumienia zorganizował konferencję prasową z Rafałem Trzaskowskim. - Wywrócił stolik do góry nogami - powiedział polityk Nowoczesnej. 

Trzeba poczekać na ruch PO - powiedziała Katarzyna Lubnauer odnosząc się do rozmów koalicyjnych ws. poparcia przez opozycję kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Jak dodała, Paweł Rabiej z Nowoczesnej w czerwcu "jasno powiedział, że jeśli dojdzie do koalicji, to jest skłonny się wycofać".
Przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przyznała w czwartek w TVN24, że jest zaskoczona deklaracją Platformy. Podkreśliła, że Trzaskowski jest kandydatem nieustalonym z nikim ze "zjednoczonej opozycji"- Takie ogłaszanie kandydata nie pomoże w rozmowach koalicyjnych. W rozmowach, które mogłyby wyłonić wspólnego kandydata, który miałby realną możliwość uratowania Warszawy przed Prawem i Sprawiedliwością - dodała.

Lubnauer także w piątek w TVP Info odniosła się do deklaracji przewodniczącego PO. - Albo Grzegorz Schetyna zrobił to świadomie, albo z braku dojrzałości i doświadczenia w budowaniu koalicji - oceniła. Jak dodała, prowadzenie rozmów koalicyjnych "to pewna umiejętność", którą "nie każdy człowiek potrafi" robić.

- Grzegorz Schetyna powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie dojdzie do porozumienia (zjednoczonej opozycji), to wyborcy rozliczą z tego głównie największą partię opozycyjną, czyli Platformę Obywatelską - powiedziała posłanka.

Lubnauer przyznała, że kandydatura Pawła Rabieja na prezydenta Warszawy, "nigdy nie została ogłoszona, jako kandydatura całej opozycji"- Nasz kandydat jasno powiedział, że jeśli dojdzie do koalicji, to jest skłonny się wycofać i podporządkować decyzji partii - podkreśliła. - Paweł Rabiej nie jest w polityce od 20 lat, tylko od dwóch lat, od kiedy istnieje Nowoczesna - dodała Lubnauer.

Jak zaznaczyła porozumienie zjednoczonej opozycji ws. wspólnych list w wyborach samorządowych "musi mieć charakter ogólnopolski", tj. musi dotyczyć wszystkich 18 miast wojewódzkich, a nie tylko Warszawy. - Trzeba poczekać na ruch Platformy Obywatelskiej. W polityce nie należy się obrażać; wierzę, że warto rozmawiać - podkreśliła posłanka.

wp.pl/kh/PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 2. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 3. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 4. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 5. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 6. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 7. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook