Jedynie prawda jest ciekawa

Jak Platforma wyrolowała Nowoczesną. Kandydatem opozycji wcale nie miał być Trzaskowski

03.11.2017
Schetynawiki
Jak Platforma wyrolowała Nowoczesną. Kandydatem opozycji wcale nie miał być Trzaskowski

"Oszukał nas wszystkich", "wywrócił stolik do góry nogami" - te słowa o Grzegorzu Schetynie świadczą o tym, że zjednoczona opozycja wcale nie ma się dobrze.

Jak informuje "Wirtualna Polska", kandydatem na Prezydenta Warszawy z ramienia Zjednoczonej Opozycji miała być Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, której miejsca ustąpił jej partyjny kolega Paweł Rabiej. - Był już przygotowany tekst deklaracji o porozumieniu i wspólnych kandydatach w wyborach samorządowych. Dzień później Schetyna bez niczyjej wiedzy ogłosił, że PO wystawia Trzaskowskiego. Oszukał nas wszystkich - powiedział wp.pl jeden z działaczy Nowoczesnej.

Jak informuje działacz tej partii, Grzegorz Schetyna miał się nie zgodzić na to, by w najważniejszej rozgrywce podczas wyborów samorządowych nie miał uczestniczyć kandydat PO dlatego kilkanaście godzin po rozmowach na temat porozumienia zorganizował konferencję prasową z Rafałem Trzaskowskim. - Wywrócił stolik do góry nogami - powiedział polityk Nowoczesnej. 

Trzeba poczekać na ruch PO - powiedziała Katarzyna Lubnauer odnosząc się do rozmów koalicyjnych ws. poparcia przez opozycję kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Jak dodała, Paweł Rabiej z Nowoczesnej w czerwcu "jasno powiedział, że jeśli dojdzie do koalicji, to jest skłonny się wycofać".
Przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przyznała w czwartek w TVN24, że jest zaskoczona deklaracją Platformy. Podkreśliła, że Trzaskowski jest kandydatem nieustalonym z nikim ze "zjednoczonej opozycji"- Takie ogłaszanie kandydata nie pomoże w rozmowach koalicyjnych. W rozmowach, które mogłyby wyłonić wspólnego kandydata, który miałby realną możliwość uratowania Warszawy przed Prawem i Sprawiedliwością - dodała.

Lubnauer także w piątek w TVP Info odniosła się do deklaracji przewodniczącego PO. - Albo Grzegorz Schetyna zrobił to świadomie, albo z braku dojrzałości i doświadczenia w budowaniu koalicji - oceniła. Jak dodała, prowadzenie rozmów koalicyjnych "to pewna umiejętność", którą "nie każdy człowiek potrafi" robić.

- Grzegorz Schetyna powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie dojdzie do porozumienia (zjednoczonej opozycji), to wyborcy rozliczą z tego głównie największą partię opozycyjną, czyli Platformę Obywatelską - powiedziała posłanka.

Lubnauer przyznała, że kandydatura Pawła Rabieja na prezydenta Warszawy, "nigdy nie została ogłoszona, jako kandydatura całej opozycji"- Nasz kandydat jasno powiedział, że jeśli dojdzie do koalicji, to jest skłonny się wycofać i podporządkować decyzji partii - podkreśliła. - Paweł Rabiej nie jest w polityce od 20 lat, tylko od dwóch lat, od kiedy istnieje Nowoczesna - dodała Lubnauer.

Jak zaznaczyła porozumienie zjednoczonej opozycji ws. wspólnych list w wyborach samorządowych "musi mieć charakter ogólnopolski", tj. musi dotyczyć wszystkich 18 miast wojewódzkich, a nie tylko Warszawy. - Trzeba poczekać na ruch Platformy Obywatelskiej. W polityce nie należy się obrażać; wierzę, że warto rozmawiać - podkreśliła posłanka.

wp.pl/kh/PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. kaczynski17112017 17.11.2017

  "Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to kwestia stosunku do zwierząt, kwestia serca i litości"

  Prezes PiS: zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce to droga do europeizacji

 2. DudaSzydlo 17.11.2017

  Pracę prezydenta oceniamy wysoko, rządu - nieco niżej

  52 proc. badanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy; źle - 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Bardziej podzieleni respondenci są w kwestii oceny pracy rządu Beaty Szydło - 44 proc. ostrzega ją dobrze; dokładnie tyle samo jest zdania przeciwnego

 3. Bonieckiwpolityce 17.11.2017

  Co się dzieje z księdzem Bonieckim? Wzbudza kolejne kontrowersje

  - Jestem przerażona postawą księdza. Ludzi nie wolno nam potępiać, ale grzech jak najbardziej, więc dlaczego ksiądz tego nie robi? Odczytuje to jako pochwała grzechu i robienie sobie z Pana Boga polewkę - piszą internauci

 4. SzydloGuy-1 17.11.2017

  Mocne przesłanie Szydło do zachodnich polityków: nie zgodzę się, żeby obywatele mojego kraju byli szkalowani

  Polska premier odniosła się do skandalicznych słów Guy'a Verhofstadt'a. - 60 tysięcy ludzi, którzy w Warszawie wyszli na piękną, biało-czerwoną manifestację, żeby uczcić Święto Niepodległości, nie może być nazywanych przez nikogo - i dotyczy to nie tylko Polski, ale każdego innego kraju - faszystami

 5. Dzieci1 17.11.2017

  Możesz zrezygnować z ulgi podatkowej na dziecko. Zobacz kiedy się to opłaci

  Rodziny z jednym dzieckiem, które po skorzystaniu z ulgi rodzinnej przekroczyły próg dochodowy i straciły prawo do "500 plus", mogą skorygować swój wniosek o świadczenie - zapewnił wiceminister RPiPS Bartosz Marczuk. Zaznaczył, że w tej sytuacji należy zrezygnować z ulgi

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook