Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Michnik z kolegami niszczą wolność słowa

03.10.2011

„Przygotowany przez nas raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej” – informuje Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.

Stowarzyszenie przygotowało raport dotyczący wolności słowa w Polsce – dowiedział się portal Stefczyk.info. Dokument zostanie zaprezentowany w środę w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Raport został przygotowany na zlecenie Stowarzyszenia PJN. Dokument powstał, ponieważ wiele osób jest zaniepokojonych stanem wolności słowa w Polsce. Opisujemy przykłady, które świadczą, że wolności tej jest coraz mniej – mówi portalowi Stefczyk.info Teresa Bochwic, ze Stowarzyszenia.

Dokument przygotowany przez organizację liczy kilkadziesiąt stron. Poprzedzony jest wstępem. Stowarzyszenie zaznacza w nim, że wolność słowa jest podstawowym prawem obywatela. Od kilku lat jest ona jednak ograniczana na różne sposoby, zarówno przez władze państwowe i sądy, jak i przez główne media, a nawet dziennikarzy, sprzyjających władzy” – piszą autorzy. Przytaczają wyniki badań opinii publicznej z lipca 2011. „43 proc. Polaków uważa wolność słowa w Polsce za zagrożoną – informuje Stowarzyszenie. Odczucia respondentów zdają się być uzasadnione. U progu bieżącej kampanii wyborczej rządząca partia otrzymała około 4 razy więcej miejsca na antenie finansowanej z powszechnego abonamentu telewizji publicznej niż partie opozycyjne – czytamy w raporcie.

We wstępie wymienione są przykłady „z ostatnich tygodni”, które pokazują „stosunek rządzących dziś Polską do ochrony wolności słowa i wyrażania opinii”. Wśród nich znalazł się m.in. wyrok sądu ws. broszury PO „Polska w budowie”, który zakazał opozycji krytyki jej treści, odmowa emisji spotów wyborczych przez prywatne media, poturbowanie przez policję posłów, składających kwiaty przed tablicą pamiątkową w rocznicę katastrofy smoleńskiej, czy atak Bronisława Komorowskiego na wojskowego kapelana za jego kazanie. To znaczące incydenty. Nie jest zagwarantowany w praktyce równy dostęp podmiotów do informowania o działalności społecznej i politycznej – zaznaczają autorzy raportu.

Pierwszą część dokumentu Stowarzyszenie kwituje stwierdzeniem, że „Raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej”. Wstęp zostanie przetłumaczony na kilka języków. Już ta część dokumentu powinna zaalarmować odbiorców – uważa Teresa Bochwic.

Pozostała część dokumentu podzielona jest na rozdziały. Dotyczą one m.in. przepisów umożliwiających skazywanie na więzienie za słowo, działań władz zmierzających do ograniczenia wolności słowa, czy monopolizacji rynku medialnego przez jedną opcję światopoglądową. W raporcie znajdują się również przykłady dziennikarzy, którzy wzmacniają niszczenie swobodnej wymiany myśli w Polsce. Jeden z rozdziałów poświęcony jest licznym manipulacjom w środkach masowego przekazu. Każdy rozdział zilustrowany jest kilkoma przykładami. Mamy bogaty materiał źródłowy – informuje Teresa Bochwic.

Raport przygotowany przez Stowarzyszenie PJN wieńczy aneks, w którym znajduje się wykaz pozwów wytaczanych krytykom przez Adama Michnika oraz koncern Agora. Część z nich wytoczona została za wygłaszanie nieprzychylnych opinii. W zestawieniu znalazło się ponad 20 procesów wytoczonych przez Michnika i koncern.

Prezentacja Raportu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza odbędzie się w środę, 5 października 2011 o godzinie 12:00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 2. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 3. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 4. 1270biedlaq 16.03.2018

  Prezes właściciela Biedronki zarobił w ub.r. 152 razy więcej niż załoga

  Pedro Soares dos Santos, prezes firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zarobił w ub.r. łącznie ponad 2 mln euro brutto

 5. Ziobro16032018 16.03.2018

  Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

  Przełom w sprawie Tomasza Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - ocenił w piątek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 6. solidarnosc1150302018 16.03.2018

  Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

  Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk

 7. 1270jakizwierzaki 16.03.2018

  Jaki: sprawa Komendy jest przykładem III RP w pigułce

  Sędziowie, którzy tłumaczą, że wydawano wyrok ws. Tomasza Komendy pod presją, przyznali, że tak funkcjonuje III Rzeczpospolita, to kulawe państwo stworzone przy okrągłym stole - ocenił Patryk Jaki. Musimy budować podstawy i fundamenty silnego państwa, reformować to państwo - podkreślił.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook