Jedynie prawda jest ciekawa

Jak Michnik z kolegami niszczą wolność słowa

03.10.2011

„Przygotowany przez nas raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej” – informuje Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.

Stowarzyszenie przygotowało raport dotyczący wolności słowa w Polsce – dowiedział się portal Stefczyk.info. Dokument zostanie zaprezentowany w środę w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Raport został przygotowany na zlecenie Stowarzyszenia PJN. Dokument powstał, ponieważ wiele osób jest zaniepokojonych stanem wolności słowa w Polsce. Opisujemy przykłady, które świadczą, że wolności tej jest coraz mniej – mówi portalowi Stefczyk.info Teresa Bochwic, ze Stowarzyszenia.

Dokument przygotowany przez organizację liczy kilkadziesiąt stron. Poprzedzony jest wstępem. Stowarzyszenie zaznacza w nim, że wolność słowa jest podstawowym prawem obywatela. Od kilku lat jest ona jednak ograniczana na różne sposoby, zarówno przez władze państwowe i sądy, jak i przez główne media, a nawet dziennikarzy, sprzyjających władzy” – piszą autorzy. Przytaczają wyniki badań opinii publicznej z lipca 2011. „43 proc. Polaków uważa wolność słowa w Polsce za zagrożoną – informuje Stowarzyszenie. Odczucia respondentów zdają się być uzasadnione. U progu bieżącej kampanii wyborczej rządząca partia otrzymała około 4 razy więcej miejsca na antenie finansowanej z powszechnego abonamentu telewizji publicznej niż partie opozycyjne – czytamy w raporcie.

We wstępie wymienione są przykłady „z ostatnich tygodni”, które pokazują „stosunek rządzących dziś Polską do ochrony wolności słowa i wyrażania opinii”. Wśród nich znalazł się m.in. wyrok sądu ws. broszury PO „Polska w budowie”, który zakazał opozycji krytyki jej treści, odmowa emisji spotów wyborczych przez prywatne media, poturbowanie przez policję posłów, składających kwiaty przed tablicą pamiątkową w rocznicę katastrofy smoleńskiej, czy atak Bronisława Komorowskiego na wojskowego kapelana za jego kazanie. To znaczące incydenty. Nie jest zagwarantowany w praktyce równy dostęp podmiotów do informowania o działalności społecznej i politycznej – zaznaczają autorzy raportu.

Pierwszą część dokumentu Stowarzyszenie kwituje stwierdzeniem, że „Raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej”. Wstęp zostanie przetłumaczony na kilka języków. Już ta część dokumentu powinna zaalarmować odbiorców – uważa Teresa Bochwic.

Pozostała część dokumentu podzielona jest na rozdziały. Dotyczą one m.in. przepisów umożliwiających skazywanie na więzienie za słowo, działań władz zmierzających do ograniczenia wolności słowa, czy monopolizacji rynku medialnego przez jedną opcję światopoglądową. W raporcie znajdują się również przykłady dziennikarzy, którzy wzmacniają niszczenie swobodnej wymiany myśli w Polsce. Jeden z rozdziałów poświęcony jest licznym manipulacjom w środkach masowego przekazu. Każdy rozdział zilustrowany jest kilkoma przykładami. Mamy bogaty materiał źródłowy – informuje Teresa Bochwic.

Raport przygotowany przez Stowarzyszenie PJN wieńczy aneks, w którym znajduje się wykaz pozwów wytaczanych krytykom przez Adama Michnika oraz koncern Agora. Część z nich wytoczona została za wygłaszanie nieprzychylnych opinii. W zestawieniu znalazło się ponad 20 procesów wytoczonych przez Michnika i koncern.

Prezentacja Raportu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza odbędzie się w środę, 5 października 2011 o godzinie 12:00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook