Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Michnik z kolegami niszczą wolność słowa

03.10.2011

„Przygotowany przez nas raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej” – informuje Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.

Stowarzyszenie przygotowało raport dotyczący wolności słowa w Polsce – dowiedział się portal Stefczyk.info. Dokument zostanie zaprezentowany w środę w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Raport został przygotowany na zlecenie Stowarzyszenia PJN. Dokument powstał, ponieważ wiele osób jest zaniepokojonych stanem wolności słowa w Polsce. Opisujemy przykłady, które świadczą, że wolności tej jest coraz mniej – mówi portalowi Stefczyk.info Teresa Bochwic, ze Stowarzyszenia.

Dokument przygotowany przez organizację liczy kilkadziesiąt stron. Poprzedzony jest wstępem. Stowarzyszenie zaznacza w nim, że wolność słowa jest podstawowym prawem obywatela. Od kilku lat jest ona jednak ograniczana na różne sposoby, zarówno przez władze państwowe i sądy, jak i przez główne media, a nawet dziennikarzy, sprzyjających władzy” – piszą autorzy. Przytaczają wyniki badań opinii publicznej z lipca 2011. „43 proc. Polaków uważa wolność słowa w Polsce za zagrożoną – informuje Stowarzyszenie. Odczucia respondentów zdają się być uzasadnione. U progu bieżącej kampanii wyborczej rządząca partia otrzymała około 4 razy więcej miejsca na antenie finansowanej z powszechnego abonamentu telewizji publicznej niż partie opozycyjne – czytamy w raporcie.

We wstępie wymienione są przykłady „z ostatnich tygodni”, które pokazują „stosunek rządzących dziś Polską do ochrony wolności słowa i wyrażania opinii”. Wśród nich znalazł się m.in. wyrok sądu ws. broszury PO „Polska w budowie”, który zakazał opozycji krytyki jej treści, odmowa emisji spotów wyborczych przez prywatne media, poturbowanie przez policję posłów, składających kwiaty przed tablicą pamiątkową w rocznicę katastrofy smoleńskiej, czy atak Bronisława Komorowskiego na wojskowego kapelana za jego kazanie. To znaczące incydenty. Nie jest zagwarantowany w praktyce równy dostęp podmiotów do informowania o działalności społecznej i politycznej – zaznaczają autorzy raportu.

Pierwszą część dokumentu Stowarzyszenie kwituje stwierdzeniem, że „Raport przedstawia środowiska i osoby, które przyczyniają się do ograniczenia wolności słowa i skarlenia polskiej opinii publicznej”. Wstęp zostanie przetłumaczony na kilka języków. Już ta część dokumentu powinna zaalarmować odbiorców – uważa Teresa Bochwic.

Pozostała część dokumentu podzielona jest na rozdziały. Dotyczą one m.in. przepisów umożliwiających skazywanie na więzienie za słowo, działań władz zmierzających do ograniczenia wolności słowa, czy monopolizacji rynku medialnego przez jedną opcję światopoglądową. W raporcie znajdują się również przykłady dziennikarzy, którzy wzmacniają niszczenie swobodnej wymiany myśli w Polsce. Jeden z rozdziałów poświęcony jest licznym manipulacjom w środkach masowego przekazu. Każdy rozdział zilustrowany jest kilkoma przykładami. Mamy bogaty materiał źródłowy – informuje Teresa Bochwic.

Raport przygotowany przez Stowarzyszenie PJN wieńczy aneks, w którym znajduje się wykaz pozwów wytaczanych krytykom przez Adama Michnika oraz koncern Agora. Część z nich wytoczona została za wygłaszanie nieprzychylnych opinii. W zestawieniu znalazło się ponad 20 procesów wytoczonych przez Michnika i koncern.

Prezentacja Raportu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza odbędzie się w środę, 5 października 2011 o godzinie 12:00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 2. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 3. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 4. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 5. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 7. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

 8. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook