Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

IPN: identyfikacja ofiar nawet za kilkadziesiąt lat

26.09.2012

Powstanie Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu.

Szczecin, 28 września 2012 r.

Instytut Pamięci Narodowej
rozpoczyna strategiczny etap projektu naukowo-badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”. Głównym jego elementem jest stworzenie Polskiej Bazy Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu. Porozumienie w sprawie stworzenia takiej bazy zostanie zawarte pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu a Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Akt porozumienia o współpracy zostanie zawarty 28 września 2012 r. w Szczecinie.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat prowadzi projekt naukowo-badawczy, którego celem jest poszukiwanie miejsc pochówku ofiar zbrodni systemów totalitarnych. W ramach projektu podjęto działania m.in. na terenie Cmentarza Powązkowskiego w kwaterze „Ł”. Pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego dr hab. Krzysztof Szwagrzyk podkreśla:

"Powstanie bazy stanowi wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Dzięki niej narodzi się nieistniejąca wcześniej możliwość zgromadzenia w jednym miejscu danych genetycznych tysięcy bliskich ofiar komunizmu, pozwalających na identyfikację ofiar w chwili obecnej, jak i za kilkadziesiąt lat."

Rozwój naukowy i technologiczny pozwala na zastosowanie w identyfikacji osobniczej najnowsze metody genetyki sądowej. Prostsze metody  identyfikacji ofiar, np. na podstawie przedmiotów kultury materialnej i badań antropologicznych, są już niewystarczające i niezbędna stała się identyfikacja genetyczna ofiar. Identyfikacja genetyczna odbywa się przez porównanie ustalonego profilu DNA z materiałem genetycznym najbliższych członków rodzin bądź z materiałem DNA pochodzącym z rzeczy osobistych ofiar. Stworzenie bazy materiału porównawczego DNA ofiar i ich krewnych staje się zatem zadaniem kluczowym. Baza pozwoli bowiem na prowadzenie badań w tym zakresie przez wiele kolejnych lat.

Stworzenie bazy DNA jest jedyną szansą na właściwe pozyskanie materiału porównawczego i niemal zupełną eliminację ryzyka upływu czasu, który ma tu decydujące znaczenie.

Prace eksperckie będą prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod identyfikacji osobniczej stosowanych w laboratoriach sądowych na świecie.

Projekt zakłada, że materiał porównawczy będzie pobierany od najbliższych członków rodziny osoby zaginionej/zmarłej. Każda typowana osoba może pobrać taki materiał samodzielnie: będzie to wymaz z jamy ustnej. Pobranie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Tak pobrany materiał w odpowiednich warunkach laboratoryjnych może być przechowywany latami. W przypadku odnalezienia szczątków osoby wytypowanej będą wykonywane badania genetyczne z materiału dowodowego pobranego podczas ekshumacji w postaci kości, jak i z materiału porównawczego od typowanych członków rodziny. Same badania genetyczne będą wykonywane dopiero po odnalezieniu osoby poszukiwanej. To tryb, który pozwoli na szybkie zgromadzenie materiału porównawczego i zabezpieczenie go, ale jednocześnie nie wygeneruje dużych kosztów badań DNA. Badania bowiem będą wykonywane dopiero w chwili znalezienia i wytypowania konkretnych szczątków do konkretnej rodziny bądź rodzin. Metody badań DNA będą dobierane w zależności od stopnia pokrewieństwa i rozwoju technologicznego.

"Mamy nadzieję, że stworzona baza umożliwi pełne i ostateczne wyjaśnienie losów wielu ofiar totalitaryzmów. Dotychczasowe badania jedynie dotykały skali problemu i nie pozwalały w wielu przypadkach na pewną identyfikację" - informuje dr n. med. Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej PUM i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w  Szczecinie.

Baza będzie obsługiwana przez ekspertów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który ma największe doświadczenie w identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych i wojen spośród Zakładów Medycyny Sądowej w Polsce. Pracownicy ZMS doświadczenie zdobywali podczas przeszło kilkunastu lat pracy w Europie przy tego typu zadaniach. Wykonali około 6000 procesów poszukiwawczo-identyfikacyjnych ofiar II wojny światowej. Identyfikowali ofiary: katastrofy morskiej promu „Heweliusz”, katastrofy lotniczej samolotu CASA, pożaru budynku socjalnego w Kamieniu Pomorskim, zidentyfikowali między innymi czaszkę Ludwika Szymańskiego zamordowanego w Katyniu. Konsultują tworzenie podobnych baz i zespołów poszukiwawczych w Niemczech, Federacji Rosyjskiej oraz na Węgrzech.

Zgłoszenia i korespondencję z rodzinami prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. IPN uruchomi w związku z tym także portal informujący o projekcie.

"To właściwie jedyna szansa na skuteczne poszukiwanie szczątków ofiar pomordowanych bohaterów, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ppłk Łukasza Cieplińskiego i tysięcy innych ofiar. Dlatego kierujemy apel do rodzin pomordowanych i zaginionych w okresie 1944-1956 o zaangażowanie w projekt i zgłaszanie się na nieodpłatne badania" -  namawia dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN, dr Marcin Stefaniak.

Polska Baza Profili Genetycznych Ofiar Totalitaryzmu to pierwsza tego typu, tak kompleksowa, baza w Europie. Plany stworzenia podobnej istnieją w Federacji Rosyjskiej, a w mniejszym stopniu zaangażowania, także w Niemczech. To także unikatowe działania w skali świata. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia prowadzą podobne bazy, ale w zakresie kryminalistyki. Projekt wsparły rodziny ofiar reżimów totalitarnych, m.in. rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - KŚZpNP, dr Łukasz Kamiński, Prorektor ds. Nauki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciechanowicz; Kierownik Zakładu Medycyny Sądowej PUM, dr hab. n. med. Mirosław Parafiniuk; pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Darowizny na wsparcie funkcjonowania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów mogą być kierowane na konto:

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin

Bank Zachodni WBK SA

III Oddział w Szczecinie

06 1090 1492 0000 0001 0053 7752

z dopiskiem „Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów”

Termin: 28 września 2012 r., godz. 10.00

Miejsce: siedziba Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,

Sala Rad Wydziałów, ul. Rybacka 1

Bieżące informacje zawsze na: www.ipn.gov.pl oraz

www.facebook.com/IPN.Szczecin

Agnieszka Gorczyca

Asystent prasowy IPN O. Szczecin

dr n. med. Andrzej Ossowski

Kaj

[Fot. Kaj]

Słowa kluczowe:

baza

,

IPN

,

ofiary

,

projekt

,

DNA

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook