Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

IPN apeluje do krewnych ofiar obławy augustowskiej

22.01.2015

IPN w Białymstoku ponowił apel do krewnych ofiar tzw. obławy augustowskiej, by zgłaszały się w celu pobrania materiału biologicznego do przyszłych badań porównawczych DNA. Pion śledczy białostockiego oddziału Instytutu prowadzi śledztwo dotyczące obławy.

Tzw. obława augustowska, to akcja, w której w lipcu 1945 r. z rąk sowieckich zginęło ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego.

Miejsce zbrodni i pochówku ofiar nie jest znane do dziś. Próbuje je ustalić białostocki oddział IPN.

Pobieranie materiału do badań DNA jest także częścią tego śledztwa. Jeśli w przyszłości uda się odnaleźć miejsce, gdzie spoczywają ofiary, zebrany materiał ma pozwolić na ich identyfikację.

Akcja pobierania takiego materiału do badań prowadzona jest od roku. Jak poinformował PAP w czwartek szef pionu śledczego IPN w Białymstoku Janusz Romańczuk, dotąd pobrano materiał porównawczy od 130 krewnych ofiar tej zbrodni, m.in. w Augustowie, Jaziewie, Gibach, Suwałkach, Sejnach i Sumowie.

Teraz IPN ponowił swój apel. Prosi o osobiste, w miarę możliwości, zgłaszanie się takich osób do siedziby IPN w Białymstoku, przy ul. Warsztatowej 1 A, tel. 85 6645790, w terminie do 30 czerwca.

Materiał jest pobierany tylko od osób, które wyrażą na to zgodę. Instytut podkreśla w komunikacie, że czynność ta jest całkowicie bezbolesna, polega na pobraniu wymazu z policzków. Zebrany materiał biologiczny zostanie przesłany do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Według dotychczasowych ustaleń Instytutu, od 10 do 25 lipca 1945 r. na terenie Suwalszczyzny została przeprowadzona przez Armię Czerwoną, zakrojona na wielką skalę obława w celu wyeliminowania zbrojnego, niepodległościowego podziemia oraz w celu pacyfikacji nieprzychylnych nastrojów miejscowej ludności.

Śledztwo formalnie dotyczy komunistycznej zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstw w lipcu 1945 r., w nieustalonym miejscu, około 600-osobowej grupy obywateli polskich, zatrzymanych na terenie powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sokólskiego (województwo podlaskie), podczas tzw. obławy augustowskiej, dokonanej przez żołnierzy Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

IPN wciąż szuka informacji, które mogłyby pomóc ustalić potencjalne miejsca śmierci osób zatrzymanych w czasie tej obławy. W ramach śledztwa zwracał się m.in. o pomoc prawną do Rosji, ale od tamtejszej Prokuratury Generalnej otrzymał odpowiedź, że realizacja polskich wniosków o pomoc prawną "nie wydaje się możliwa".

Jesienią ubiegłego roku Prokuratura Generalna nadała bieg wnioskowi o pomoc prawną skierowanemu do USA. Zawiera on prośbę o przeprowadzenie kwerendy we wskazanym, tamtejszym archiwum, w którym znajdować się mogą materiały dotyczące obławy augustowskiej.

PAP, lz

[fot:  wikimedia org]

Słowa kluczowe:

apel poległych

,

apel

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 4. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 5. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 6. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 7. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 8. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook