Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

IPN apeluje do krewnych ofiar obławy augustowskiej

22.01.2015

IPN w Białymstoku ponowił apel do krewnych ofiar tzw. obławy augustowskiej, by zgłaszały się w celu pobrania materiału biologicznego do przyszłych badań porównawczych DNA. Pion śledczy białostockiego oddziału Instytutu prowadzi śledztwo dotyczące obławy.

Tzw. obława augustowska, to akcja, w której w lipcu 1945 r. z rąk sowieckich zginęło ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego.

Miejsce zbrodni i pochówku ofiar nie jest znane do dziś. Próbuje je ustalić białostocki oddział IPN.

Pobieranie materiału do badań DNA jest także częścią tego śledztwa. Jeśli w przyszłości uda się odnaleźć miejsce, gdzie spoczywają ofiary, zebrany materiał ma pozwolić na ich identyfikację.

Akcja pobierania takiego materiału do badań prowadzona jest od roku. Jak poinformował PAP w czwartek szef pionu śledczego IPN w Białymstoku Janusz Romańczuk, dotąd pobrano materiał porównawczy od 130 krewnych ofiar tej zbrodni, m.in. w Augustowie, Jaziewie, Gibach, Suwałkach, Sejnach i Sumowie.

Teraz IPN ponowił swój apel. Prosi o osobiste, w miarę możliwości, zgłaszanie się takich osób do siedziby IPN w Białymstoku, przy ul. Warsztatowej 1 A, tel. 85 6645790, w terminie do 30 czerwca.

Materiał jest pobierany tylko od osób, które wyrażą na to zgodę. Instytut podkreśla w komunikacie, że czynność ta jest całkowicie bezbolesna, polega na pobraniu wymazu z policzków. Zebrany materiał biologiczny zostanie przesłany do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Według dotychczasowych ustaleń Instytutu, od 10 do 25 lipca 1945 r. na terenie Suwalszczyzny została przeprowadzona przez Armię Czerwoną, zakrojona na wielką skalę obława w celu wyeliminowania zbrojnego, niepodległościowego podziemia oraz w celu pacyfikacji nieprzychylnych nastrojów miejscowej ludności.

Śledztwo formalnie dotyczy komunistycznej zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstw w lipcu 1945 r., w nieustalonym miejscu, około 600-osobowej grupy obywateli polskich, zatrzymanych na terenie powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sokólskiego (województwo podlaskie), podczas tzw. obławy augustowskiej, dokonanej przez żołnierzy Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

IPN wciąż szuka informacji, które mogłyby pomóc ustalić potencjalne miejsca śmierci osób zatrzymanych w czasie tej obławy. W ramach śledztwa zwracał się m.in. o pomoc prawną do Rosji, ale od tamtejszej Prokuratury Generalnej otrzymał odpowiedź, że realizacja polskich wniosków o pomoc prawną "nie wydaje się możliwa".

Jesienią ubiegłego roku Prokuratura Generalna nadała bieg wnioskowi o pomoc prawną skierowanemu do USA. Zawiera on prośbę o przeprowadzenie kwerendy we wskazanym, tamtejszym archiwum, w którym znajdować się mogą materiały dotyczące obławy augustowskiej.

PAP, lz

[fot:  wikimedia org]

Słowa kluczowe:

apel poległych

,

apel

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook