Jedynie prawda jest ciekawa


"Inwestycje w 2018 jeszcze mocniej przyśpieszą"

30.01.2018
szewczak30012018
"Inwestycje w 2018 jeszcze mocniej przyśpieszą"

Wzrost inwestycji w 2018 r. będzie jeszcze szybszy niż w roku 2017 - uważa Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych (PiS). We wtorek GUS poinformował, że wstępne szacunki wskazują na wzrost inwestycji w całym 2017 roku rzędu 5,4 proc.

"Inwestycje, które zapowiadałem, że niebawem ruszą, musiały mocno przyspieszyć w czwartym kwartale ubiegłego roku, skoro w całym roku ich wzrost został przez GUS oszacowany na poziomie 5,4 proc. Widać wyraźnie, że machina inwestycyjna się rozkręca i w 2018 roku jeszcze bardziej przyspieszy" - powiedział we wtorek PAP Szewczak.

"Już rok temu mówiłem, że wyniki gospodarcze, budżetowe, finansowe za 2017 rok będą sensacyjnie pozytywne. Wtedy budziło to pewne zdziwienie i spotykało się z wątpiącymi głosami. Wzrost PKB za 2017 rok na poziomie prawie 5 proc. to daje nam miejsce w absolutnej europejskiej czołówce. To jest prawdziwy sukces" - dodał.

Jego zdaniem, to są fakty, którymi warto się chwalić w Europie i z tego powinniśmy być znani. Z doskonałego radzenia sobie z gospodarką i finansami.

"Spodziewam się, że cały deficyt sektora finansów publicznych za ubiegły rok będzie znacząco poniżej 2 proc. To też jest wynik godny do pozazdroszczenia przez wiele krajów w Europie. To oznacza, że Polska rozwija się 3-4 krotnie szybciej niż niektóre kraje +starej unii+" - podkreślił Szewczak.

"To pokazuje również, że ekipa gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości ma znacznie lepszych fachowców od gospodarki i finansów niż miała PO i PSL. Te wszystkie brednie o tym, że się zawali budżet, że nastąpi Armagedon, że będzie druga Grecja, to przecież mówił główny ekonomista PO Andrzej Rzońca. Widać, że jest to kompletne odklejenie się od rzeczywistości i brak profesjonalizmu, podstawowej fachowości w tym zakresie" - powiedział Szewczak.

Jego zdaniem gospodarcze wyniki rządu pokazują, że mamy pewne elementy nowej wizji gospodarczej w Polsce. "W wynikach GUS widać, że wskaźniki są nie tylko bardzo dobre, ale dzieje się to przy realizacji olbrzymich programów społecznych, socjalnych, prorodzinnych. To jest prawie 70 mld zł w budżecie na te cele na 2018 rok" - wskazał Szewczak.

Zdaniem Szewczaka widać, że liczą się takie cele jak demografia, jak rodzina, jak powrót do pewnych fundamentalnych wartości. Dodał, że rząd pokazał, że można jednocześnie pilnować budżetu państwa, walczyć z mafiami VAT-owskimi, zyskać 40 mld zł więcej dochodów z podatków. (...) "To pokazuje, że można pilnować własnego interesu narodowego. Teraz musimy to przełożyć na arenę międzynarodową i pokazać, że również na arenie międzynarodowej potrafimy pilnować polskiego interesu, dbać o dobre imię Polski" - dodał.

Z opublikowanych przez GUS we wtorek wstępnych danych za ubiegły rok wynika, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2017 roku o 4,6 proc., po wzroście o 2,9 proc. w 2016 roku (w cenach stałych roku poprzedniego). Z danych GUS wynika też, że w 2017 roku popyt krajowy wzrósł o 4,7 proc., zaś inwestycje wzrosły o 5,4 proc.

PAP/autor: Łukasz Pawłowski/edytor: Dorota Skrobisz/ pif/ skr/

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook