Jedynie prawda jest ciekawa


"Inwestycje w 2018 jeszcze mocniej przyśpieszą"

30.01.2018
szewczak30012018
"Inwestycje w 2018 jeszcze mocniej przyśpieszą"

Wzrost inwestycji w 2018 r. będzie jeszcze szybszy niż w roku 2017 - uważa Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych (PiS). We wtorek GUS poinformował, że wstępne szacunki wskazują na wzrost inwestycji w całym 2017 roku rzędu 5,4 proc.

"Inwestycje, które zapowiadałem, że niebawem ruszą, musiały mocno przyspieszyć w czwartym kwartale ubiegłego roku, skoro w całym roku ich wzrost został przez GUS oszacowany na poziomie 5,4 proc. Widać wyraźnie, że machina inwestycyjna się rozkręca i w 2018 roku jeszcze bardziej przyspieszy" - powiedział we wtorek PAP Szewczak.

"Już rok temu mówiłem, że wyniki gospodarcze, budżetowe, finansowe za 2017 rok będą sensacyjnie pozytywne. Wtedy budziło to pewne zdziwienie i spotykało się z wątpiącymi głosami. Wzrost PKB za 2017 rok na poziomie prawie 5 proc. to daje nam miejsce w absolutnej europejskiej czołówce. To jest prawdziwy sukces" - dodał.

Jego zdaniem, to są fakty, którymi warto się chwalić w Europie i z tego powinniśmy być znani. Z doskonałego radzenia sobie z gospodarką i finansami.

"Spodziewam się, że cały deficyt sektora finansów publicznych za ubiegły rok będzie znacząco poniżej 2 proc. To też jest wynik godny do pozazdroszczenia przez wiele krajów w Europie. To oznacza, że Polska rozwija się 3-4 krotnie szybciej niż niektóre kraje +starej unii+" - podkreślił Szewczak.

"To pokazuje również, że ekipa gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości ma znacznie lepszych fachowców od gospodarki i finansów niż miała PO i PSL. Te wszystkie brednie o tym, że się zawali budżet, że nastąpi Armagedon, że będzie druga Grecja, to przecież mówił główny ekonomista PO Andrzej Rzońca. Widać, że jest to kompletne odklejenie się od rzeczywistości i brak profesjonalizmu, podstawowej fachowości w tym zakresie" - powiedział Szewczak.

Jego zdaniem gospodarcze wyniki rządu pokazują, że mamy pewne elementy nowej wizji gospodarczej w Polsce. "W wynikach GUS widać, że wskaźniki są nie tylko bardzo dobre, ale dzieje się to przy realizacji olbrzymich programów społecznych, socjalnych, prorodzinnych. To jest prawie 70 mld zł w budżecie na te cele na 2018 rok" - wskazał Szewczak.

Zdaniem Szewczaka widać, że liczą się takie cele jak demografia, jak rodzina, jak powrót do pewnych fundamentalnych wartości. Dodał, że rząd pokazał, że można jednocześnie pilnować budżetu państwa, walczyć z mafiami VAT-owskimi, zyskać 40 mld zł więcej dochodów z podatków. (...) "To pokazuje, że można pilnować własnego interesu narodowego. Teraz musimy to przełożyć na arenę międzynarodową i pokazać, że również na arenie międzynarodowej potrafimy pilnować polskiego interesu, dbać o dobre imię Polski" - dodał.

Z opublikowanych przez GUS we wtorek wstępnych danych za ubiegły rok wynika, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2017 roku o 4,6 proc., po wzroście o 2,9 proc. w 2016 roku (w cenach stałych roku poprzedniego). Z danych GUS wynika też, że w 2017 roku popyt krajowy wzrósł o 4,7 proc., zaś inwestycje wzrosły o 5,4 proc.

PAP/autor: Łukasz Pawłowski/edytor: Dorota Skrobisz/ pif/ skr/

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook