Jedynie prawda jest ciekawa


Instytut Wałęsy ma zwrócić 1,7 mln zł. Prezes: mamy problem

01.06.2017

Państwowe firmy przez lata rządów PO-PSL przekazywały środki na działalność statutową Instytutu Lecha Wałęsy. Wewnętrzny audyt przeprowadzony m.in. w PKN Orlen i PZU wykazał, że Instytut nie zrealizował swoich zobowiązań i dziś powinien zwrócić spółkom około 1,7 miliona złotych.

Państwowe firmy przez lata rządów PO-PSL przekazywały środki na działalność statutową Instytutu Lecha Wałęsy. Wewnętrzny audyt przeprowadzony m.in. w PKN Orlen i PZU wykazał, że Instytut nie zrealizował swoich zobowiązań i dziś powinien zwrócić spółkom około 1,7 miliona złotych. 

- Środki otrzymane na wykonywanie zobowiązań poszły na utrzymanie Instytutu i pensje. Musimy spłacić dług - mówi prezes Instytutu Lecha Wałęsy Jerzy Stępień na łamach Radia Zet. 

Stępień na antenie przyznał otwarcie, że „zaciągano pewne zobowiązania, ale ich nie wykonano”. Tego samego zdania są cztery firmy żądające zwrotu środków, które nie zostały rozdysponowane zgodnie z zawartymi umowami. Jak podkreślił Jerzy Stępień, zaległości utworzonego w 1995 roku podmiotu to „straszne pieniądze”. Jednocześnie prezes Instytutu zapewnia, że sama fundacja nie zamierza ogłosić upadłości. 

Do września 2016 roku Instytutem Wałęsy kierował szef gabinetu byłego prezydenta, Mieczysław Wachowski. Obecny prezes nie chciał – na antenie radia – otwarcie przyznać, czy kłopoty fundacji wynikają właśnie z poczynań poprzedniego zarządu. - On się sam podał do dymisji. Uznał, że dalej już nie może tego prowadzić – mówił o Wachowskim Jerzy Stępień, domagając się od spółek „większej życzliwości” przy spłacie kwot, które państwowe instytucje przekazywały fundacji Lecha Wałęsy. 


Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 2. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 3. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 4. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 5. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 7. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 8. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook