Jedynie prawda jest ciekawa


Instytut Wałęsy ma zwrócić 1,7 mln zł. Prezes: mamy problem

01.06.2017

Państwowe firmy przez lata rządów PO-PSL przekazywały środki na działalność statutową Instytutu Lecha Wałęsy. Wewnętrzny audyt przeprowadzony m.in. w PKN Orlen i PZU wykazał, że Instytut nie zrealizował swoich zobowiązań i dziś powinien zwrócić spółkom około 1,7 miliona złotych.

Państwowe firmy przez lata rządów PO-PSL przekazywały środki na działalność statutową Instytutu Lecha Wałęsy. Wewnętrzny audyt przeprowadzony m.in. w PKN Orlen i PZU wykazał, że Instytut nie zrealizował swoich zobowiązań i dziś powinien zwrócić spółkom około 1,7 miliona złotych. 

- Środki otrzymane na wykonywanie zobowiązań poszły na utrzymanie Instytutu i pensje. Musimy spłacić dług - mówi prezes Instytutu Lecha Wałęsy Jerzy Stępień na łamach Radia Zet. 

Stępień na antenie przyznał otwarcie, że „zaciągano pewne zobowiązania, ale ich nie wykonano”. Tego samego zdania są cztery firmy żądające zwrotu środków, które nie zostały rozdysponowane zgodnie z zawartymi umowami. Jak podkreślił Jerzy Stępień, zaległości utworzonego w 1995 roku podmiotu to „straszne pieniądze”. Jednocześnie prezes Instytutu zapewnia, że sama fundacja nie zamierza ogłosić upadłości. 

Do września 2016 roku Instytutem Wałęsy kierował szef gabinetu byłego prezydenta, Mieczysław Wachowski. Obecny prezes nie chciał – na antenie radia – otwarcie przyznać, czy kłopoty fundacji wynikają właśnie z poczynań poprzedniego zarządu. - On się sam podał do dymisji. Uznał, że dalej już nie może tego prowadzić – mówił o Wachowskim Jerzy Stępień, domagając się od spółek „większej życzliwości” przy spłacie kwot, które państwowe instytucje przekazywały fundacji Lecha Wałęsy. 


Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 3. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 4. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 5. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 6. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook