Jedynie prawda jest ciekawa


Instytut PAN broni Janickiej

15.05.2013

Oświadczenie Instytutu Slawistyki PAN jest de facto przyzwoleniem na wyssane z palca tezy o polskich bohaterach narodowych. Czy to są standardy PAN?

W reakcji na burzę wywołaną wywiadami dr Elżbiety Janickiej z PAN, która kilkakrotnie opowiadała o orientacji seksualnej bohaterów "Kamieni na Szaniec" macierzysta jednostka naukowa dr Janickiej zabrała głos.

Publikujemy oświadczenie instytutu PAN w tej sprawie:

"Oświadczenie Prezydium Rady Naukowej i Dyrektora Instytutu Slawistyki PAN w związku z wywiadem dr Elżbiety Janickiej, udzielonym Polskiej Agencji Prasowej 4 kwietnia 2013 r., i protestami kierowanymi do IS PAN w reakcji na tę wypowiedź

Informujemy wszystkich zainteresowanych, że dwa wywiady udzielone przez dr Elżbietę Janicką w kwietniu br. (wywiad dla PAP z 4 kwietnia oraz dla „Gazety Wyborczej” z 13-14 kwietnia) odnoszą się do jej książki Festung Warschau, opublikowanej w 2011 roku. Większość głosów w dyskusji przetaczającej się przez media, w tym elektroniczne, jak również protesty napływające do Instytutu, odwołują się do wywiadu udzielonego PAP.

Chociaż Instytut formalnie nie ponosi odpowiedzialności ani za wypowiedzi publicystyczne swoich pracowników, ani za kształt ich publikacji, niewchodzących w zakres tematów statutowych Instytutu, czujemy się zobowiązani do zabrania głosu w tej sprawie i przypomnienia, że wypowiedzi naukowców, w tym również publicystyczne i publiczne, podlegają weryfikacji naukowej i otwartej polemice. Oczekujemy jednakże polemik zgodnych z przyjętymi standardami i z prawem: merytorycznych i nienaruszających dóbr osobistych autora wypowiedzi i jego pracodawcy.

Pragniemy podkreślić, że każdego z nas jako naukowca i pracownika obowiązują zasady etyki naukowej oraz ogólne przepisy prawa i każdy autor wypowiedzi/publikacji ponosi wyłącznie indywidualną odpowiedzialność za ich przestrzeganie. Instytut Slawistyki PAN jako pracodawca nie ponosi więc odpowiedzialności prawnej za wypowiedzi swoich pracowników.

Jednocześnie podkreślamy, iż nie ma ani takiej praktyki postępowania, ani też podstaw prawnych, by jednostka naukowa autoryzowała/cenzurowała publiczne wypowiedzi pracowników. Kontrola taka byłaby naruszeniem wolności słowa i wolności badań naukowych. Naczelną wartością i priorytetem, do których strzeżenia powołane są placówki naukowe, pozostaje bowiem wolność badań naukowych w dążeniu do prawdy.

Pragniemy zarazem zapewnić osoby, które poczuły się dotknięte wypowiedzią dr Elżbiety Janickiej, o naszym ubolewaniu z tego powodu. Jest nam naprawdę przykro, że doszło do nieporozumień: wiele z nich zapewne spowodowała publicystyczna forma jej wypowiedzi i wynikająca stąd lapidarność sformułowań.

Dyrektor                                                                
dr Anna Engelking

Przewodniczący Rady Naukowej
Instytutu Slawistyki PAN
dr hab Ryszard Grzesik, prof. IS PAN"

 
Jak wynika z oświadczenia Instytutu Slawistyki słowa Janickiej zostały zaakceptowane. Publikowane oświadczenie jest bowiem de facto przyzwoleniem na jej wyssane z palca tezy o polskich bohaterach narodowych. Czy rzeczywiście zdaniem PAN opowiadanie o orientacji seksualnej zmarłych bohaterów, w oparciu o fabularyzowaną powieść, w której dialogi nie są zapisem dokumentalnym, to wolność naukowca, rzetelny warsztat i chęć dążenia do prawdy? Oby nie były to standardy w całej polskiej nauce...

TK
[Fot. Boston9/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook