Jedynie prawda jest ciekawa


Infoafera: Korupcja zżera państwo

17.05.2012

Od wczoraj głośno jest o wrocławskiej firmie informatycznej NetLine, której szefów zatrzymało CBA. "Rzeczpospolita" opisuje proces, w którym z niewielkiej firmy o kapitale zakładowym w wysokości zaledwie 100 złotych, w ciągu kilku lat stała się ona potentatem na rynku zamówień publicznych m.in. dla policji. CBA podejrzewa, że jej pozycja w dużej mierze została zbudowana na korupcji.

Zdaniem "Rzeczpospolitej", NetLine Groupe to klasyczny przykład firmy informatycznej, która wygrywa kolejne przetargi ogłaszane przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. W 2009 r. zaoferowała ona np. jako własną  specjalistyczną aplikację dla e-posterunku, którą przygotowywali informatycy z Komendy Głównej Policji. Gotowy produkt poszedł do Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, który organizował przetarg. W tej sprawie ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna złożył zawiadomienie do prokuratury, w związku z podejrzeniem nadużyć podczas informatyzacji resortu.

Jednak infoafera to nie tylko sprawy związane z informatyzacją policji. CBA odkryła, że wielkie firmy informatyczne de facto zmonopolizowały rynek zamówień publicznych na sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Chodzi o zamówienia systemów informatycznych dla ministerstw, rządowych agencji, a także firm, w których udziały ma Skarb Państwa.

Jak wyjaśniają autorzy, korupcyjny proceder polegał na tym, że ceny zamawianych systemów informatycznych były wielokrotnie zawyżane w stosunku do ich rzeczywistej wartości. Specyfikacje warunków zamówienia były tak formułowane, że ich wymagania mogło spełnić zaledwie kilka firm. Najczęściej chodziło o wymóg posiadania określonych certyfikatów wystawianych przez globalne koncerny informatyczne. Innym sposobem było wpisanie do warunków zamówienia wymogu posiadania doświadczenia w realizacji wielkich systemów informatycznych. Ponadto umowy były tak konstruowane, by uzależnić odbiorców tak, aby nie mogli zamawiać w przyszłości sprzętu i oprogramowania u innych dostawców. Firmy nie przekazywały bowiem tzw. kluczy oraz praw autorskich do oprogramowania.

Gazeta podaje przykład osób, które protestowały przeciwko nadużyciom - tych pozbywano się bezwzględnie. Prezes jednego z globalnych koncernów wprost powiedział szefowi jednej z agend rządowych, który sprzeciwiał się niekorzystnym kontraktom:

- My tu byliśmy, jesteśmy i będziemy, a ciebie tu zaraz nie będzie – opowiada funkcjonariusz CBA. Urzędnik ten rzeczywiście stracił pracę.

Podobny mechanizm korupcji został opisany przez „Rzeczpospolitą" w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Greg/Rzeczpospolita
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook