Jedynie prawda jest ciekawa

Infoafera: Korupcja zżera państwo

17.05.2012

Od wczoraj głośno jest o wrocławskiej firmie informatycznej NetLine, której szefów zatrzymało CBA. "Rzeczpospolita" opisuje proces, w którym z niewielkiej firmy o kapitale zakładowym w wysokości zaledwie 100 złotych, w ciągu kilku lat stała się ona potentatem na rynku zamówień publicznych m.in. dla policji. CBA podejrzewa, że jej pozycja w dużej mierze została zbudowana na korupcji.

Zdaniem "Rzeczpospolitej", NetLine Groupe to klasyczny przykład firmy informatycznej, która wygrywa kolejne przetargi ogłaszane przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. W 2009 r. zaoferowała ona np. jako własną  specjalistyczną aplikację dla e-posterunku, którą przygotowywali informatycy z Komendy Głównej Policji. Gotowy produkt poszedł do Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, który organizował przetarg. W tej sprawie ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna złożył zawiadomienie do prokuratury, w związku z podejrzeniem nadużyć podczas informatyzacji resortu.

Jednak infoafera to nie tylko sprawy związane z informatyzacją policji. CBA odkryła, że wielkie firmy informatyczne de facto zmonopolizowały rynek zamówień publicznych na sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Chodzi o zamówienia systemów informatycznych dla ministerstw, rządowych agencji, a także firm, w których udziały ma Skarb Państwa.

Jak wyjaśniają autorzy, korupcyjny proceder polegał na tym, że ceny zamawianych systemów informatycznych były wielokrotnie zawyżane w stosunku do ich rzeczywistej wartości. Specyfikacje warunków zamówienia były tak formułowane, że ich wymagania mogło spełnić zaledwie kilka firm. Najczęściej chodziło o wymóg posiadania określonych certyfikatów wystawianych przez globalne koncerny informatyczne. Innym sposobem było wpisanie do warunków zamówienia wymogu posiadania doświadczenia w realizacji wielkich systemów informatycznych. Ponadto umowy były tak konstruowane, by uzależnić odbiorców tak, aby nie mogli zamawiać w przyszłości sprzętu i oprogramowania u innych dostawców. Firmy nie przekazywały bowiem tzw. kluczy oraz praw autorskich do oprogramowania.

Gazeta podaje przykład osób, które protestowały przeciwko nadużyciom - tych pozbywano się bezwzględnie. Prezes jednego z globalnych koncernów wprost powiedział szefowi jednej z agend rządowych, który sprzeciwiał się niekorzystnym kontraktom:

- My tu byliśmy, jesteśmy i będziemy, a ciebie tu zaraz nie będzie – opowiada funkcjonariusz CBA. Urzędnik ten rzeczywiście stracił pracę.

Podobny mechanizm korupcji został opisany przez „Rzeczpospolitą" w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Greg/Rzeczpospolita
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook