Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Inauguracja budowy bazy USA w Redzikowie

13.05.2016

Ważne wydarzenie dla polskiego bezpieczeństwa. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza ruszyła budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Sprawdź szczegóły i przeczytaj przemówienia!

"Polska wraz z sojusznikami ma gwarancję, że inna agresja nad nie dotknie. Dlatego z takim przekonaniem i radością mogę powiedzieć: baza w Redzikowie jest gotowa do rozpoczęcia jej budowy!" - powiedział minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości inauguracji budowy bazy USA w Redzikowie.

Prace nad budową tarczy antyrakietowej w Polsce ruszają 13 maja 2016 roku - baza w Redzikowie ma być gotowa do działania w 2018 roku.

Wcześniej głos zabierali przedstawiciele sił zbrojnych USA i Polski. Obie strony podkreślały wagę budowanej instalacji dla bezpieczeństwa Europy, jak i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Robert Work, zastępca sekretarza obrony USA podkreślał, że rozpoczęcie budowy bazy jest kolejnym potwierdzeniem, że Polska chce być jednym z liderów NATO, a sam natowski system jest system obronnym, który nie jest wymierzony w Rosję. Work dziękował też polskim żołnierzom za wielokrotne wsparcie w misjach zagranicznych.

Amerykanin wracał też do zbliżającego się szczytu NATO, podkreślając, że Sojusz musi wyrażać jedność i solidarność wobec mogących się pojawiać prowokacji.

"Polska jest bardzo dobrym przykładem - chciałbym pochwalić rząd polski, że wypełnia zobowiązania NATO, by wydawać min. 2% PKB na obronność. Polska znalazła się w gronie zaledwie pięciu krajów, które to wypełniają" - zaznaczył Work.

Minister Antoni Macierewicz mówił w swoim przemówieniu o konieczności jeszcze bardziej ścisłej współpracy.

Poniżej przemówienie Macierewicza:

"To naprawdę ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy. To ważny dzień dla pokoju w Europie i na świecie. Ale pozwolę sobie powiedzieć, że jest to także szczególny dzień dla wysiłków o to, by Polska uzyskała jak największe gwarancje bezpieczeństwa militarnego.

Rząd pani Beaty Szydło i nasza formacja polityczna, czekała na ten moment prawie 8 lat. Ponad 8 lat temu byliśmy bardzo blisko, by zawrzeć porozumienie, że baza antyrakietowa będzie budowana tu, w Redzikowie. Po ośmiu latach (…) stajemy tutaj w momencie, kiedy tamte plany i nadzieje stają się faktem. To ważny dzień.

Tak wówczas, jak i dziś, głównym celem naszych słów była obrona, zwiększenie bezpieczeństwa Polski i sojuszników. Nigdy i w żadnej mierze te wysiłki nie miały na celu jakiegokolwiek działania agresywnego wobec kogokolwiek. Dążyliśmy, by móc żyć, pracować i rozwijać nasze państwo w bezpieczeństwie po latach zaborów. Dlatego to radosny dzień. Cieszę się, że doszło do tego momentu i dlatego dziękuję za te słowa, które padły publicznie, o tym, że tej bazie będzie towarzyszyła wysunięta i trwała obecność wojsk NATO i USA w Polsce i Europie.

Chociaż naszym celem jest wyłącznie obrona i gwarancja życia w bezpieczeństwie i pokoju, to w związku z tą bazą i innymi działaniami odzywają się agresywne głosy wymierzone w nasze bezpieczeństwo. Ale dzisiaj, w przeddzień rozpoczęcia budowy tej bazy. W dniu rozpoczęcia tej bazy i przeddzień wielkich ćwiczeń Anakonda, możemy powiedzieć: Polska jest bezpieczna, niepodległa. Polska wraz z sojusznikami ma gwarancję, że inna agresja nad nie dotknie. Dlatego z takim przekonaniem i radością mogę powiedzieć: baza w Redzikowie jest gotowa do rozpoczęcia jej budowy!" - powiedział Macierewicz.

Następnie głos zabrał prezydent Polski, Andrzej Duda. Poniżej treść wystąpienia:

"Jak mówił pan minister Macierewicz, to ważny dzień. Podkreślali to zresztą wszyscy panowie, którzy przed chwilą skierowali do nas swoje słowa. To ważny dzień, bo to dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. Wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, bo choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armii USA, bronił przed rakietami lecącymi dalej na Zachód Europy i taki jest jego główny cel, to będzie jednak rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury USA i NATO. Chcę to podkreślić z całą mocą, bo będzie to infrastruktura stała.

To ważny dzień właśnie dlatego, że o ile my staliśmy się członkiem NATO już przed laty, o tyle długo czekaliśmy, aby w sensie stałym, stabilnym, Sojusz wszedł do Polski. Dziś to się dzieje i chciałem bardzo serdecznie podziękować. (…) To rzeczywiście ważny moment.

To będzie trzeci element systemu ochrony antyrakietowej, który jest realizowany. Zaczął się w Turcji od radaru, następnie była inwestycja w Rumunii, dziś jest w Polsce, w Redzikowie. Chciałem w tym miejscu pogratulować, także ministrowi obrony narodowej Rumunii, że wczoraj oficjalnie ogłoszono, że tamtejsza instalacja ma pełny certyfikat gotowości.

Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta inwestycja może być rozpoczęta. Dziękuje ministrowi Witoldowi Waszczykowskiemu - to on 8 lat temu prowadził ze strony polskiej negocjacje z władzami USA właśnie na temat budowy tarczy antyrakietowej, której elementy miały być w Polsce. Była to idea, którą wspierał także pan prezydent prof. Lech Kaczyński.

Dzisiaj, w przededniu szczytu NATO w Warszawie, z którego my jesteśmy bardzo dumni, rusza ta inwestycja, aby wzmocnić także i bezpieczeństwo Polski. By pokazać nasze silne zespojenie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. W sensie ekonomicznym zyskają pewnie mieszkańcy Redzikowa, ale w sensie bezpieczeństwa skorzystają wszyscy moi rodacy, cała Polska.

Te inwestycje będą ukierunkowane na bezpieczeństwo, a nie przeciwko komukolwiek. To zasadniczy cel tej inwestycji. One mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowym. Gdyby ktoś chciał Europie w ten sposób zagrozić. Chciałem w związku z tym podziękować za przygotowanie tej inwestycji, za wszystkie działania organizacyjne. Chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia: społeczności lokalnej, ale przede wszystkim oficerom i żołnierzom, którzy będą pracowali w tej bazie.

Chcę życzyć nam wszystkim, aby ta baza powstała jak najszybciej, aby strzegła naszego nieba i aby nigdy nie musiała zostać użyta w celach innych niż ćwiczebne. Dziękuję serdecznie".

LL

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook