Jedynie prawda jest ciekawa

Ile kosztują billingi?

19.09.2012

Operatorzy telekomunikacyjni wystawiają rachunek służbom specjalnym. Chodzi o koszty związane z zamawianymi przez nie billingami. Chodzi o blisko 80 milionów złotych rocznie.

„Dziennik Gazeta Prawna” zajął się tematem billingów, jakie muszą dostarczać służbom operatorzy telekomunikacyjni. W minionym roku takich zapytań ze strony służb było prawie dwa miliony.

Ile kosztowało przygotowanie takich billingów? Jak informuje „DGP”, jedno zapytanie ze strony służb kosztuje ok. 40 złotych. Łatwo więc podliczyć, że w ubiegłym roku operatorzy musieli wydać niemal 80 milionów złotych na same przygotowania billingów. Oprócz tego w koszty należy wliczyć stworzenie i utrzymanie odpowiedniej infrastruktury. Nie są z tego powodu zachwyceni.

Pytani przez gazetę niektórzy z operatorów przyznają, że choć oczywiście interes państwa jest najważniejszy, to jednak narzekają na szczegóły takich zamówień ze strony służb. Te życzą sobie bowiem nie tylko skatalogowanych billingów na płytach CD, ale również na przykład przesłania ich faksem.

Z roku na rok zwiększa się także liczba zapytań ze strony służb. Dwa lata temu był to milion próśb o billingi, rok później – prawie dwa razy więcej, bo 1,9 mln. Rzecz jasna, gdy rośnie liczba zapytań, rosną też koszty.

Służby specjalnie nie płacą za przygotowanie takich zestawień; koszty przerzucone są na operatorów. Ci z kolei obciążeniami obarczają swoich klientów. Jak czytamy w „DGP” jest nadzieja, że to się zmieni – operatorzy chcą bowiem przerzucenia kosztów na same służby.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

sv, DGP

[Fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook