Jedynie prawda jest ciekawa


I Kongres Endecji w Sejmie

03.12.2016

Celem stowarzyszenia jest wymiana elit, budowanie kadr i struktur tak, aby skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne.

- Celem stowarzyszenia jest wymiana elit, budowanie kadr i struktur tak, aby skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne - mówili w sobotę na briefingu przed inauguracją I Kongresu Stowarzyszenia Endecja posłowie Kukiz'15 i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

"Jest potrzeba, aby Polacy dostali ofertę ludzi, którzy chcą Polskę zmieniać nie poprzez kulturową wojnę, tylko przez pozytywną pracę. Są wspaniałe wzorce, bo jesteśmy dziedzicami wielkiej tradycji, która Polskę w 1918 r odzyskała, uformowała, sprawiła, że Polska była w stanie obronić się, swoją niepodległość zbudować" - powiedział Ziemkiewicz.

Jego zdaniem dzisiaj trzeba zrobić to samo, czyli zbudować państwo polskie. "Ono jest rozrywane plemienną wojną. Stowarzyszenie Endecja wzywa wszystkich tych, którzy nie chcą prowadzić wojny plemiennej, tylko chcą zbudować państwo służące Polakom, bo Polska musi być dla wszystkich Polaków" - zaznaczył.

Podkreślił, że stowarzyszenie Endecja ma służyć pracy, budowaniu struktur, kształtowaniu kadr, żeby - jak zaznaczył - skończyło się zawłaszczanie państwa przez partie polityczne. Ziemkiewicz powiedział, że kongres to początek drogi. "Mam nadzieję, że u końca tej drogi będzie Polska endecka zbudowana według najlepszych wzorów, państwo silne, służące wszystkim obywatelom" - dodał.

Poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) zaznaczył, że celem stowarzyszenia jest wymiana elit, gdyż po 1989 r. zostały zachowane "kasty komunistyczne", które - jak mówił - nierozliczone przeszły płynnie do budowy wolnej Polski oraz wymieszały się z nowymi kastami urzędniczo-partyjnymi, które przez 27 lat wymieniały się władzą, betonując scenę polityczną. "Stowarzyszenie Endecja będzie miało na celu wykreowanie nowych elit, które obejmą władzę w kraju nie dla własnych partyjnych interesów, ale wyłącznie dla służby państwu polskiemu" - powiedział.

Wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak zaznaczył, że zbyt często zapominamy o tym, że tylko interesy polskie mogą stanowić jakąkolwiek wartość. "Nie chcemy działać na podziały, ale ponad podziałami. Chcemy, aby nasza ojczyzna była zarządzana pragmatycznie, nie interesem politycznym, a interesem narodowym" - powiedział.

"Chcemy, aby w czasie kongresu wybrzmiało, że my, endecy, narodowi demokraci będziemy maszerować nie jeden dzień, ale 365 dni w roku" - powiedział poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook