Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Humaniści skarżą się do RPO

22.04.2014

Rady naukowe 41 wydziałów humanistycznych i społecznych czołowych polskich uniwersytetów wystąpiły z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o zaskarżenie przed Trybunał Konstytucyjny kwestii odpłatności za drugi kierunek studiów.

Przypomnijmy, że w 2011 roku w wyniku nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym wprowadzono odpłatność za drugi kierunek studiów z czym nie zgadza się Komitet Kryzysowi Humanistyki Polskiej – donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

Sygnatariusze domagają się natychmiastowych zmian w ustawie ponieważ ich zdaniem w wyniku zmian w ustawie, drastycznie zmniejszyło się zainteresowanie prowadzonych przez nich kierunków studiów.

W dalszym ciągu, spadek zainteresowania przekłada się na spadek finansowania ich wydziałów przez ministerstwa i władze uczelni, co może doprowadzić do upadku polskiej humanistyki.

Zdaniem minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej spadek zainteresowania studiami humanistycznymi obserwowany jest od 2007 roku, jednak ministerstwo nie wyklucza pewnych zmian, jak choćby wprowadzenia możliwości zwolnienia z opłat za drugi kierunek studiów dla pewnej grupy osób.

Rzeczpospolita, lz

[fot: sxc.hu]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook