Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Hotel zamiast wałów przeciwpowodziowych

26.07.2012

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało prawie 8 mln zł na hotel dla strażaków z pieniędzy, które były przeznaczone na zapobieganie klęskom żywiołowym. A tymczasem inwestycje, które mają chronić ludzi przed powodziami, nie są realizowane - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Jak ujawnia gazeta, Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z wykonania budżetu MSW za rok 2011 wytknęła resortowi, że z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wydało 7 mln 700 tys. zł na budowę obiektu dydaktyczno-hotelowego w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. „Związek między tą inwestycją a przeznaczeniem rezerwy jest dosyć wątpliwy” – czytamy w dokumencie sporządzonym przez NIK.

Tymczasem, wg GPC, Szkoła pożarnicza w Częstochowie uchodzi za jedną z najlepiej wyposażonych placówek tego typu w Polsce. W środowisku pożarników mówi się o niej, że została zbudowana w stylu pałacowym, nazywa się ją z przekąsem, „strażackim Wersalem”.

– Widać urzędnicy uznali, że ważniejsza jest wygoda studentów i pracowników szkoły pożarniczej niż bezpieczeństwo ludzi – mówi w rozmowie z gazetą Stanisław Pięta (PiS) z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. I dodaje: – Ten rząd nie szanuje pieniędzy Polaków, które ściąga z nich w postaci coraz wyższych podatków.

MSW broni się i twierdzi, że zrealizowało wszystkie wniosku dotyczące pomocy dla poszkodowanych i odbudowy zniszczonej przez powódź infrastruktury. Podkreśla, że środki z rezerwy celowej przeznaczane są także na finansowanie służb odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że po 2007 roku nie zrealizowano wielkich inwestycji związanych z zabezpieczeniem przeciw;powodziowym w dorzeczu Wisły. - Pozostały tylko plany na papierze - mówi Paweł Soloch b. wiceminister MSWiA w rządzie PiS. Jak podkreśla dziennik - istnieją też bardzo poważne opóźnienia w realizacji programu Odra 2006. Inwestycje, które do tej pory zrealizowano nie chronią przed powodziami w tym regionie.  Inspektorzy NIK alarmowali, że np,. budowa zbiornika Racibórz - nawet nie ruszyły z miejsca.

Ale jak podkreśla Soloch nie chodzi tylko o wielkie inwestycje. Nie zrobiono np. nic by przeciwdziałać stosunkowo niewielkim powodziom, które powtarzają się w okolicach Warszawy - czytamy w GPC.

ansa/GPC

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook