Jedynie prawda jest ciekawa


Hotel zamiast wałów przeciwpowodziowych

26.07.2012

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało prawie 8 mln zł na hotel dla strażaków z pieniędzy, które były przeznaczone na zapobieganie klęskom żywiołowym. A tymczasem inwestycje, które mają chronić ludzi przed powodziami, nie są realizowane - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Jak ujawnia gazeta, Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z wykonania budżetu MSW za rok 2011 wytknęła resortowi, że z rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wydało 7 mln 700 tys. zł na budowę obiektu dydaktyczno-hotelowego w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. „Związek między tą inwestycją a przeznaczeniem rezerwy jest dosyć wątpliwy” – czytamy w dokumencie sporządzonym przez NIK.

Tymczasem, wg GPC, Szkoła pożarnicza w Częstochowie uchodzi za jedną z najlepiej wyposażonych placówek tego typu w Polsce. W środowisku pożarników mówi się o niej, że została zbudowana w stylu pałacowym, nazywa się ją z przekąsem, „strażackim Wersalem”.

– Widać urzędnicy uznali, że ważniejsza jest wygoda studentów i pracowników szkoły pożarniczej niż bezpieczeństwo ludzi – mówi w rozmowie z gazetą Stanisław Pięta (PiS) z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. I dodaje: – Ten rząd nie szanuje pieniędzy Polaków, które ściąga z nich w postaci coraz wyższych podatków.

MSW broni się i twierdzi, że zrealizowało wszystkie wniosku dotyczące pomocy dla poszkodowanych i odbudowy zniszczonej przez powódź infrastruktury. Podkreśla, że środki z rezerwy celowej przeznaczane są także na finansowanie służb odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że po 2007 roku nie zrealizowano wielkich inwestycji związanych z zabezpieczeniem przeciw;powodziowym w dorzeczu Wisły. - Pozostały tylko plany na papierze - mówi Paweł Soloch b. wiceminister MSWiA w rządzie PiS. Jak podkreśla dziennik - istnieją też bardzo poważne opóźnienia w realizacji programu Odra 2006. Inwestycje, które do tej pory zrealizowano nie chronią przed powodziami w tym regionie.  Inspektorzy NIK alarmowali, że np,. budowa zbiornika Racibórz - nawet nie ruszyły z miejsca.

Ale jak podkreśla Soloch nie chodzi tylko o wielkie inwestycje. Nie zrobiono np. nic by przeciwdziałać stosunkowo niewielkim powodziom, które powtarzają się w okolicach Warszawy - czytamy w GPC.

ansa/GPC

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook