Jedynie prawda jest ciekawa


Hoser: Zwycięstwo miłości nad nienawiścią

26.12.2015

Biskup warszawsko-praski odprawił świąteczną Mszę św. w Katedrze św. Floriana.

Męczeństwo jest wyrazem zwycięstwa miłości nad nienawiścią - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył 26 grudnia Mszy św. katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, podczas której udzielił dzieciom sakramentu chrztu świętego.

Przywołując w homilii świadectwo męczeństwa św. Szczepana, abp Hoser przypomniał, że życie chrześcijanina jest naśladowaniem życia Jezusa Chrystusa. - Często tego nie tylko nie dostrzegamy, ale również przed tym się buntujemy, jeżeli przyjdzie nam ponosić te same konsekwencje, które dotknęły tysiące męczenników. Oni oddawali swoje życie za dobro, za prawdę, za Boga – zauważył kaznodzieja.

Przekonywał, że w chwilach próby Bóg nie zostawia człowieka samego. Jako przykład przywołał św. Joannę d`Arc. - Przez wiele tygodni była przepytywana przez czterdziestu teologów, którzy chcieli udowodnić jej herezję, by móc ją później skazać na śmierć. Tymczasem ona odpowiadała im w sposób tak jasny, dobitny i mądry, że nie byli w stanie przeciwstawić jej istotnych argumentów. Po czterdziestu latach jej oskarżyciele sami zostali skazani i ekskomunikowani – przypomniał biskup warszawsko-praski.

Zwrócił uwagę, że tym co wyróżnia wyznawców Chrystusa od innych religii, jest przede wszystkim miłość do nieprzyjaciół. – Nasza religia nie głosi nienawiści, ale miłość, miłosierdzie i pokój. Nie nawołuje do wojny. Szanuje ludzką wolność, bo Bóg nie chce mieć niewolników, tylko tych, którzy z miłości pragną Mu się oddać – powiedział kaznodzieja. Dodał, że chrześcijanie jako jedyni modlą się za swoich nieprzyjaciół i prześladowców.

Ubolewał, że pomimo tego wszystkiego Kościół katolicki jest dziś usuwany z przestrzeni życia publicznego. - Dowody tego mamy od wielu lat w krajach Europy zachodniej - stwierdził abp Hoser. Dodał, że pewne tendencje tej polityki możemy dostrzec obecnie również w Polsce. – Przez ostatnie lata wielokrotnie słyszeliśmy, że Kościół katolicki nie ma prawa wtrącać się w sprawy publiczne i polityczne. Tymczasem dziś ten sam obóz krzyczy, że Kościół milczy – zauważył ordynariusz warszawsko-praski.

„Religia katolicka uważana jest również za niepoprawną politycznie, w związku z czym nie pozwala się jej wypowiadać w sprawach etyki społecznej i medycznej, które są niczym innym jak obroną ludzkiej natury i ludzkiej godności – powiedział abp Hoser.

Oświadczył, że religia chrześcijańska jest nieustannie bezkarnie obrażana. – Wyznawcy Chrystusa się nie mszczą, nie reagują, jak chociażby religia mahometańska, która nakazuje zemstę. Stąd można przeciwko nim hasać bezkarnie na różnych forach internetowych i kanałach telewizyjnych – zauważył bp warszawsko-praski.

Podkreślił, że wbrew różnego rodzaju prześladowaniom, których chrześcijanie doświadczają w różnych miejscach na świecie, nie są oni przegranymi. - Nie zapominajmy, że zawsze ostatnie słowo należy do Jezusa Chrystusa, który przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwo Jego nie będzie miało końca – zakończył abp Hoser.

mly/KAI

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook