Jedynie prawda jest ciekawa


Hoser: Zwycięstwo miłości nad nienawiścią

26.12.2015

Biskup warszawsko-praski odprawił świąteczną Mszę św. w Katedrze św. Floriana.

Męczeństwo jest wyrazem zwycięstwa miłości nad nienawiścią - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył 26 grudnia Mszy św. katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, podczas której udzielił dzieciom sakramentu chrztu świętego.

Przywołując w homilii świadectwo męczeństwa św. Szczepana, abp Hoser przypomniał, że życie chrześcijanina jest naśladowaniem życia Jezusa Chrystusa. - Często tego nie tylko nie dostrzegamy, ale również przed tym się buntujemy, jeżeli przyjdzie nam ponosić te same konsekwencje, które dotknęły tysiące męczenników. Oni oddawali swoje życie za dobro, za prawdę, za Boga – zauważył kaznodzieja.

Przekonywał, że w chwilach próby Bóg nie zostawia człowieka samego. Jako przykład przywołał św. Joannę d`Arc. - Przez wiele tygodni była przepytywana przez czterdziestu teologów, którzy chcieli udowodnić jej herezję, by móc ją później skazać na śmierć. Tymczasem ona odpowiadała im w sposób tak jasny, dobitny i mądry, że nie byli w stanie przeciwstawić jej istotnych argumentów. Po czterdziestu latach jej oskarżyciele sami zostali skazani i ekskomunikowani – przypomniał biskup warszawsko-praski.

Zwrócił uwagę, że tym co wyróżnia wyznawców Chrystusa od innych religii, jest przede wszystkim miłość do nieprzyjaciół. – Nasza religia nie głosi nienawiści, ale miłość, miłosierdzie i pokój. Nie nawołuje do wojny. Szanuje ludzką wolność, bo Bóg nie chce mieć niewolników, tylko tych, którzy z miłości pragną Mu się oddać – powiedział kaznodzieja. Dodał, że chrześcijanie jako jedyni modlą się za swoich nieprzyjaciół i prześladowców.

Ubolewał, że pomimo tego wszystkiego Kościół katolicki jest dziś usuwany z przestrzeni życia publicznego. - Dowody tego mamy od wielu lat w krajach Europy zachodniej - stwierdził abp Hoser. Dodał, że pewne tendencje tej polityki możemy dostrzec obecnie również w Polsce. – Przez ostatnie lata wielokrotnie słyszeliśmy, że Kościół katolicki nie ma prawa wtrącać się w sprawy publiczne i polityczne. Tymczasem dziś ten sam obóz krzyczy, że Kościół milczy – zauważył ordynariusz warszawsko-praski.

„Religia katolicka uważana jest również za niepoprawną politycznie, w związku z czym nie pozwala się jej wypowiadać w sprawach etyki społecznej i medycznej, które są niczym innym jak obroną ludzkiej natury i ludzkiej godności – powiedział abp Hoser.

Oświadczył, że religia chrześcijańska jest nieustannie bezkarnie obrażana. – Wyznawcy Chrystusa się nie mszczą, nie reagują, jak chociażby religia mahometańska, która nakazuje zemstę. Stąd można przeciwko nim hasać bezkarnie na różnych forach internetowych i kanałach telewizyjnych – zauważył bp warszawsko-praski.

Podkreślił, że wbrew różnego rodzaju prześladowaniom, których chrześcijanie doświadczają w różnych miejscach na świecie, nie są oni przegranymi. - Nie zapominajmy, że zawsze ostatnie słowo należy do Jezusa Chrystusa, który przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwo Jego nie będzie miało końca – zakończył abp Hoser.

mly/KAI

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook