Jedynie prawda jest ciekawa

Hołd bohaterom z bitwy nad Bzurą

14.09.2013

Bronisław Komorowski złożył wieniec w miejscu, gdzie 18 września 1939 r. gen. Franciszkowi Władowi, kierując przeprawą podległych mu oddziałów przez Bzurę, został śmiertelnie ranny.

W Kamionie i Witkowicach (Mazowieckie) prezydent oddał hołd żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w bitwie nad Bzurą i poległemu wówczas gen. Władowi (1888-1939), dowódcy 14. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład armii "Poznań".

- Pamięć o kampanii wrześniowej jest nie tylko pamięcią ogólnonarodową, ale jest także pamięcią poszczególnych społeczności lokalnych. Tam trwa ona w sposób najmocniejszy – powiedział Komorowski. Pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku powinna być pamięcią o konkretnych miejscach, gdzie toczyły się wówczas walki w obronie Polski - dodał prezydent.

- Ci żołnierze kampanii wrześniowej, generał Wład i inni, przeżywali wtedy dramat niezwykły – upadku Polski, którą wywalczyli. My dzisiaj możemy cieszyć się z tego, że budujemy Polskę, która odzyskała wolność już prawie 25 lat temu, a więc trwa ona dłużej niż w czasach tamtego pokolenia - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił, że rejon Bzury - to jedno z najbardziej dramatycznych miejsc związanych z kampanią wrześniową - "miejsce w zasadzie jedynej operacji zaczepnej Wojska Polskiego na tak dużą skalę". - W dramatycznych okolicznościach ta walka przyniosła określone efekty ważne z punktu widzenia wojskowego. Stworzyła realna możliwość kontynuowania obrony Warszawy i zmniejszenia tempa posuwania się oddziałów niemieckich ku polskiej stolicy - dodał prezydent.

Komorowski przypomniał, że uczestnikiem kampanii wrześniowej był jego dziadek, oficer 57. Poznańskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 14. Dywizji Piechoty dowodzonej przez gen. Włada.

- Dziękując za pamięć o kampanii wrześniowej, dziękuję także za pamięć o moim dziadku. Dla mnie było zawsze szalenie ważne, gdy mogłem słyszeć od świadka i uczestnika bitwy nad Bzurą o tych chwilach strasznych - klęski, bolesnych - jak pójście do niewoli, ale także o tych chwilach zwycięstwa, poczucia, że ta walka jest walką z dobrymi efektami, gdzie żołnierz ma szansę na odegranie istotnej roli w obronie ojczyzny - powiedział Komorowski.

Po uroczystościach w Kamionie prezydent odwiedził Witkowice, gdzie przy tamtejszym moście złoży wieniec pod obeliskiem upamiętniającym przeprawę przez Bzurę we wrześniu 1939 r. wojsk polskich, które kierowały się w stronę Warszawy, by wesprzeć broniącą się stolicę. W uroczystościach uczestniczyła rodzina gen. Włada.

Trwająca od 9 do 18 września bitwa nad Bzurą była największą bitwą kampanii wrześniowej 1939 r. po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Została stoczona przez polskie armie "Poznań" i "Pomorze", które zaatakowały 8. i 10. armię niemiecką. Całością sił polskich dowodził dowódca armii "Poznań" gen. Tadeusz Kutrzeba.

Impet polskiej ofensywy zaskoczył oddziały niemieckie. W pierwszej fazie walk polskie jednostki zdobyły m.in. Łęczycę, Piątek, Ozorków oraz podeszły w okolice Zgierza. Na pomoc zagrożonej 8. armii dowództwo niemieckie skierowało znaczne siły. 15 września rozpoczął się odwrót polskich oddziałów w kierunku Puszczy Kampinoskiej i Warszawy.

Gen. Wład 17 września wydał dowódcom podległych mu jednostek ostatni rozkaz - przejścia przez Bzurę pod Witkowicami i przebicia się w kierunku Puszczy Kampinoskiej, a następnie do stolicy. W czasie kierowania przeprawą - 18 września - został ciężko ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Zmarł przewieziony do gajówki koło miejscowości Kamion. Został pochowany na dziedzińcu kościoła parafialnego w pobliskim Iłowie. Po zakończeniu II wojny światowej ciało gen. Włada ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Tuż przed śmiercią ciężko ranny gen. Wład podyktował list do żony: "Polsce się poświęcam. Wychowaj naszego syna na dzielnego Polaka".

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bednarski]

Warto poczytać

 1. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 6. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 7. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook