Jedynie prawda jest ciekawa

Hołd bohaterom z bitwy nad Bzurą

14.09.2013

Bronisław Komorowski złożył wieniec w miejscu, gdzie 18 września 1939 r. gen. Franciszkowi Władowi, kierując przeprawą podległych mu oddziałów przez Bzurę, został śmiertelnie ranny.

W Kamionie i Witkowicach (Mazowieckie) prezydent oddał hołd żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w bitwie nad Bzurą i poległemu wówczas gen. Władowi (1888-1939), dowódcy 14. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład armii "Poznań".

- Pamięć o kampanii wrześniowej jest nie tylko pamięcią ogólnonarodową, ale jest także pamięcią poszczególnych społeczności lokalnych. Tam trwa ona w sposób najmocniejszy – powiedział Komorowski. Pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku powinna być pamięcią o konkretnych miejscach, gdzie toczyły się wówczas walki w obronie Polski - dodał prezydent.

- Ci żołnierze kampanii wrześniowej, generał Wład i inni, przeżywali wtedy dramat niezwykły – upadku Polski, którą wywalczyli. My dzisiaj możemy cieszyć się z tego, że budujemy Polskę, która odzyskała wolność już prawie 25 lat temu, a więc trwa ona dłużej niż w czasach tamtego pokolenia - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił, że rejon Bzury - to jedno z najbardziej dramatycznych miejsc związanych z kampanią wrześniową - "miejsce w zasadzie jedynej operacji zaczepnej Wojska Polskiego na tak dużą skalę". - W dramatycznych okolicznościach ta walka przyniosła określone efekty ważne z punktu widzenia wojskowego. Stworzyła realna możliwość kontynuowania obrony Warszawy i zmniejszenia tempa posuwania się oddziałów niemieckich ku polskiej stolicy - dodał prezydent.

Komorowski przypomniał, że uczestnikiem kampanii wrześniowej był jego dziadek, oficer 57. Poznańskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 14. Dywizji Piechoty dowodzonej przez gen. Włada.

- Dziękując za pamięć o kampanii wrześniowej, dziękuję także za pamięć o moim dziadku. Dla mnie było zawsze szalenie ważne, gdy mogłem słyszeć od świadka i uczestnika bitwy nad Bzurą o tych chwilach strasznych - klęski, bolesnych - jak pójście do niewoli, ale także o tych chwilach zwycięstwa, poczucia, że ta walka jest walką z dobrymi efektami, gdzie żołnierz ma szansę na odegranie istotnej roli w obronie ojczyzny - powiedział Komorowski.

Po uroczystościach w Kamionie prezydent odwiedził Witkowice, gdzie przy tamtejszym moście złoży wieniec pod obeliskiem upamiętniającym przeprawę przez Bzurę we wrześniu 1939 r. wojsk polskich, które kierowały się w stronę Warszawy, by wesprzeć broniącą się stolicę. W uroczystościach uczestniczyła rodzina gen. Włada.

Trwająca od 9 do 18 września bitwa nad Bzurą była największą bitwą kampanii wrześniowej 1939 r. po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Została stoczona przez polskie armie "Poznań" i "Pomorze", które zaatakowały 8. i 10. armię niemiecką. Całością sił polskich dowodził dowódca armii "Poznań" gen. Tadeusz Kutrzeba.

Impet polskiej ofensywy zaskoczył oddziały niemieckie. W pierwszej fazie walk polskie jednostki zdobyły m.in. Łęczycę, Piątek, Ozorków oraz podeszły w okolice Zgierza. Na pomoc zagrożonej 8. armii dowództwo niemieckie skierowało znaczne siły. 15 września rozpoczął się odwrót polskich oddziałów w kierunku Puszczy Kampinoskiej i Warszawy.

Gen. Wład 17 września wydał dowódcom podległych mu jednostek ostatni rozkaz - przejścia przez Bzurę pod Witkowicami i przebicia się w kierunku Puszczy Kampinoskiej, a następnie do stolicy. W czasie kierowania przeprawą - 18 września - został ciężko ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Zmarł przewieziony do gajówki koło miejscowości Kamion. Został pochowany na dziedzińcu kościoła parafialnego w pobliskim Iłowie. Po zakończeniu II wojny światowej ciało gen. Włada ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Tuż przed śmiercią ciężko ranny gen. Wład podyktował list do żony: "Polsce się poświęcam. Wychowaj naszego syna na dzielnego Polaka".

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bednarski]

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook