Jedynie prawda jest ciekawa


Historyk zareagował na apel Trzaskowskiego o lustrację i zbadał przodków polityka PO. Zaskoczenie?

10.11.2017
trzaskowski10112017
Historyk zareagował na apel Trzaskowskiego o lustrację i zbadał przodków polityka PO. Zaskoczenie?

Były szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz Waltz ostro walczy o fotel prezydenta Warszawy. Widać, iż ma bardzo dobrych doradców, którzy świetnie prowadzą jego kampanię wyborczą. Trzaskowski jest obecny w mediach społecznościowych, gdzie nie ucieka od wpisów autoironicznych, ale za każdym razem wbija też złośliwą szpilę politykom Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z jego ostatnich komentarzy na Facebooku był skonstruowany właśnie według tego schematu. Polityk zażartował, przeprowadzając rzekomą „autolustrację”, po to, żeby „ułatwić zadanie pisowskim hejterom” (pisownia oryginalna – red.). Pochwalił się swoimi chwalebnymi przodkami, ale… dość wybiórczo. Na jego apel zareagował znakomity historyk, doktor Marek Jerzy Minakowski, który uzupełnił biografię Trzaskowskiego. Jest wielce ciekawa.

(…) Pra-pra dziad i dziad służyli pod obcym dowództwem - Napoleona i Cesarza Józefa (co przesądza o moich powiązaniach z obcymi mocarstwami). Pradziad zrzucił habit Jezuity (zaprzaniec jeden) i zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Galicji (czyli, umówmy się, był dziewiętnastowiecznym genderowcem). Jego stryj w powstaniu listopadowym, jako podchorąży, atakował Belweder (nieudacznik - wypuścił z rąk Wielkiego Księcia - przypadek?). Brat pradziada zginął w powstaniu styczniowym. Dziadek był w sędziowskiej klice. Ojciec grał niepolską muzykę - muzykę dżazowską, w którą często wplatał motywy polskiej muzyki ludowej (jawna profanacja) – ironizował na Facebooku Trzaskowski.

Podobną wymowę ma cały wpis. Były doradca Gronkiewicz Waltz chwali się tym, że jego ojciec przyjaźnił się z „najgorszym, artystycznym sortem (tak, tak z takimi pijakami jak Hłasko czy Tyrmand)”. Wspomina również swój mamę: „(..) z domu Arens (wstrętne austriackie nazwisko) Warszawianka od pokoleń”. I dziadków: „Dziadek był hipsterskim antykwariuszem. Babcia kochała Piłsudskiego (i nauczyła mnie - wnuczku - pamiętaj - Marszałek był tylko jeden)”. Dalej pisze o bracie mamy, który zginał w Powstaniu, siostrze, która była żołnierką i łączniczką Komendy Głównej AK. I dodaje, że „ciocia tylko przez chwilę była wyklęta, kiedy z przyjacielem - niejakim "Anodą", chciała rzucać granatami w generała Sierowa”.

 Brat – o strasznym, niepolskim nazwisku Ferster - był dyrektorem undergroundowej Piwnicy pod Baranami. Piotr Skrzynecki był moim przewodnikiem po tajemnicach Krakowa – wymieniał w dalszej części Trzaskowski.

Później wspomina jeszcze o dzieciństwie na Nowym Mieście, "staniu pod kamienicą", przyjaźniach z dzieciakami opozycjonistów, nauce religii, głosowaniu na Wałęsę, sympatii do Moczulskiego, stypendiach, studiach, dzieciach, znajomości języków obcych i wreszcie pracy w charakterze wykładowcy. Wpis zebrał 30 tysięcy lajków i prawie 6 tysięcy udostępnień.

I tu wkroczył doktor Marek Jerzy Minakowski, historyk, który uzupełnił biografię Trzaskowskiego.

– Istotnie, wiele bardzo ciekawych osób należy do rodziny posła Trzaskowskiego. W Wikipedii (i na liście planowanych artykułów Polskiego Słownika Biograficznego) jest jego ojciec, muzyk Andrzej Trzaskowski, syn sędziego Sądu Apelacyjnego, Stanisława Trzaskowskiego, wnuk także obecnego w Wikipedii i na liście planów PSB Bronisława Trzaskowskiego – czytamy na stronie Minakowskiego. 

Andrzej Trzaskowski był drugim mężem Teresy Arensówny. Pierwszym był Marian Ferster. Miała z nim urodzonego w 1953 r. syna Piotra, który już od 1973 r. (poseł Rafał Trzaskowski miał wtedy rok) pełnił funkcję dyrektora słynnego krakowskiego kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Jak do tego doszło? kontynuuje swą opowieść Minakowski zastanawiając się nad tym, jak to możliwe, żeby w latach 50. prowadzić bar w „Piwnicy pod baranami”?

Doktor Minakowski zagłębia się w życiorys i biografię matki polityka i pisze: - (…) Otóż matka Piotra Ferstera i Rafała Trzaskowskiego, w latach 50. prowadziła bar w „Piwnicy pod Baranami”. Była wtedy jeszcze żoną Ferstera, a synową Aleksandra i Władysławy Fersterów. Kim oni byli? Skoro rodzina była to tak znakomicie ustosunkowana, o rozległych krakowskich kontaktach, musiała być sama z siebie godna uwagi. (..) Kim był ów Aleksander Ferster, ojciec Mariana, u którego „w początkach lat 50. nielegalnie grano jazz”?

Aleksander Ferster – a dokładnie pułkownik dr med. Aleksander Ferster był – wg Minakowskiego „cenionym pediatrą i lekarzem wojskowym”. Jeszcze ciekawsza była jego małżonka: - (…) Prawdopodobnie nie było to żadną tajemnicą dla środowiska „Piwnicy”, że teściowa tamtejszej barmanki, matki Rafała Trzaskowskiego, Władysława Fersterowa, była funkcjonariuszem UB. Trudno tu o zdziwienie, wszak w latach 1956-57, stryj Władysławy Festerowej, Bolesław Drobner, był I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie (wcześniej był ministrem w PKWN i prezydentem Wrocławia) – pisze Minakowski.

Oczywiście trudno mieć pretensje do Rafała Trzaskowskiego o to, że szczegółowa wersja jego biografii dość mocno rozmija się z tą, którą umieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych. Z pewnością pod tą oryginalnie umieszczoną przez Trzaskowskiego na Facebooku podpisałby się każdy dobry pr-owiec, a pod tą uzupełnioną przez Minakowskiego już niekoniecznie. Bo nagle się okazuje, że mówimy o rodzinie mającej nie tylko ogromne koneksje z przedstawicielami władzy, ale wręcz z ludźmi stanowiącymi zbrojny aparat tej władzy, ze strażnikami sowieckiego imperium. O ludziach, którzy w dramatycznych i mrocznych latach 50-tych, kiedy polskich patriotów mordowano i wsadzano do więzień, pełnymi garściami czerpali z życia jako beneficjenci nowej władzy. A tym przecież nikt nie lubi się specjalnie chwalić.

ac/minakowski.pl/lustracja-rafala-trzaskowskiego/fb

Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 5. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 6. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 7. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook