Jedynie prawda jest ciekawa


Historyk zareagował na apel Trzaskowskiego o lustrację i zbadał przodków polityka PO. Zaskoczenie?

10.11.2017
trzaskowski10112017
Historyk zareagował na apel Trzaskowskiego o lustrację i zbadał przodków polityka PO. Zaskoczenie?

Były szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz Waltz ostro walczy o fotel prezydenta Warszawy. Widać, iż ma bardzo dobrych doradców, którzy świetnie prowadzą jego kampanię wyborczą. Trzaskowski jest obecny w mediach społecznościowych, gdzie nie ucieka od wpisów autoironicznych, ale za każdym razem wbija też złośliwą szpilę politykom Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z jego ostatnich komentarzy na Facebooku był skonstruowany właśnie według tego schematu. Polityk zażartował, przeprowadzając rzekomą „autolustrację”, po to, żeby „ułatwić zadanie pisowskim hejterom” (pisownia oryginalna – red.). Pochwalił się swoimi chwalebnymi przodkami, ale… dość wybiórczo. Na jego apel zareagował znakomity historyk, doktor Marek Jerzy Minakowski, który uzupełnił biografię Trzaskowskiego. Jest wielce ciekawa.

(…) Pra-pra dziad i dziad służyli pod obcym dowództwem - Napoleona i Cesarza Józefa (co przesądza o moich powiązaniach z obcymi mocarstwami). Pradziad zrzucił habit Jezuity (zaprzaniec jeden) i zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Galicji (czyli, umówmy się, był dziewiętnastowiecznym genderowcem). Jego stryj w powstaniu listopadowym, jako podchorąży, atakował Belweder (nieudacznik - wypuścił z rąk Wielkiego Księcia - przypadek?). Brat pradziada zginął w powstaniu styczniowym. Dziadek był w sędziowskiej klice. Ojciec grał niepolską muzykę - muzykę dżazowską, w którą często wplatał motywy polskiej muzyki ludowej (jawna profanacja) – ironizował na Facebooku Trzaskowski.

Podobną wymowę ma cały wpis. Były doradca Gronkiewicz Waltz chwali się tym, że jego ojciec przyjaźnił się z „najgorszym, artystycznym sortem (tak, tak z takimi pijakami jak Hłasko czy Tyrmand)”. Wspomina również swój mamę: „(..) z domu Arens (wstrętne austriackie nazwisko) Warszawianka od pokoleń”. I dziadków: „Dziadek był hipsterskim antykwariuszem. Babcia kochała Piłsudskiego (i nauczyła mnie - wnuczku - pamiętaj - Marszałek był tylko jeden)”. Dalej pisze o bracie mamy, który zginał w Powstaniu, siostrze, która była żołnierką i łączniczką Komendy Głównej AK. I dodaje, że „ciocia tylko przez chwilę była wyklęta, kiedy z przyjacielem - niejakim "Anodą", chciała rzucać granatami w generała Sierowa”.

 Brat – o strasznym, niepolskim nazwisku Ferster - był dyrektorem undergroundowej Piwnicy pod Baranami. Piotr Skrzynecki był moim przewodnikiem po tajemnicach Krakowa – wymieniał w dalszej części Trzaskowski.

Później wspomina jeszcze o dzieciństwie na Nowym Mieście, "staniu pod kamienicą", przyjaźniach z dzieciakami opozycjonistów, nauce religii, głosowaniu na Wałęsę, sympatii do Moczulskiego, stypendiach, studiach, dzieciach, znajomości języków obcych i wreszcie pracy w charakterze wykładowcy. Wpis zebrał 30 tysięcy lajków i prawie 6 tysięcy udostępnień.

I tu wkroczył doktor Marek Jerzy Minakowski, historyk, który uzupełnił biografię Trzaskowskiego.

– Istotnie, wiele bardzo ciekawych osób należy do rodziny posła Trzaskowskiego. W Wikipedii (i na liście planowanych artykułów Polskiego Słownika Biograficznego) jest jego ojciec, muzyk Andrzej Trzaskowski, syn sędziego Sądu Apelacyjnego, Stanisława Trzaskowskiego, wnuk także obecnego w Wikipedii i na liście planów PSB Bronisława Trzaskowskiego – czytamy na stronie Minakowskiego. 

Andrzej Trzaskowski był drugim mężem Teresy Arensówny. Pierwszym był Marian Ferster. Miała z nim urodzonego w 1953 r. syna Piotra, który już od 1973 r. (poseł Rafał Trzaskowski miał wtedy rok) pełnił funkcję dyrektora słynnego krakowskiego kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Jak do tego doszło? kontynuuje swą opowieść Minakowski zastanawiając się nad tym, jak to możliwe, żeby w latach 50. prowadzić bar w „Piwnicy pod baranami”?

Doktor Minakowski zagłębia się w życiorys i biografię matki polityka i pisze: - (…) Otóż matka Piotra Ferstera i Rafała Trzaskowskiego, w latach 50. prowadziła bar w „Piwnicy pod Baranami”. Była wtedy jeszcze żoną Ferstera, a synową Aleksandra i Władysławy Fersterów. Kim oni byli? Skoro rodzina była to tak znakomicie ustosunkowana, o rozległych krakowskich kontaktach, musiała być sama z siebie godna uwagi. (..) Kim był ów Aleksander Ferster, ojciec Mariana, u którego „w początkach lat 50. nielegalnie grano jazz”?

Aleksander Ferster – a dokładnie pułkownik dr med. Aleksander Ferster był – wg Minakowskiego „cenionym pediatrą i lekarzem wojskowym”. Jeszcze ciekawsza była jego małżonka: - (…) Prawdopodobnie nie było to żadną tajemnicą dla środowiska „Piwnicy”, że teściowa tamtejszej barmanki, matki Rafała Trzaskowskiego, Władysława Fersterowa, była funkcjonariuszem UB. Trudno tu o zdziwienie, wszak w latach 1956-57, stryj Władysławy Festerowej, Bolesław Drobner, był I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie (wcześniej był ministrem w PKWN i prezydentem Wrocławia) – pisze Minakowski.

Oczywiście trudno mieć pretensje do Rafała Trzaskowskiego o to, że szczegółowa wersja jego biografii dość mocno rozmija się z tą, którą umieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych. Z pewnością pod tą oryginalnie umieszczoną przez Trzaskowskiego na Facebooku podpisałby się każdy dobry pr-owiec, a pod tą uzupełnioną przez Minakowskiego już niekoniecznie. Bo nagle się okazuje, że mówimy o rodzinie mającej nie tylko ogromne koneksje z przedstawicielami władzy, ale wręcz z ludźmi stanowiącymi zbrojny aparat tej władzy, ze strażnikami sowieckiego imperium. O ludziach, którzy w dramatycznych i mrocznych latach 50-tych, kiedy polskich patriotów mordowano i wsadzano do więzień, pełnymi garściami czerpali z życia jako beneficjenci nowej władzy. A tym przecież nikt nie lubi się specjalnie chwalić.

ac/minakowski.pl/lustracja-rafala-trzaskowskiego/fb

Warto poczytać

 1. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 2. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 3. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 4. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 5. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 6. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 7. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 8. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook