Jedynie prawda jest ciekawa


Historyk IPN: "Władza komunistyczna nigdy nie została zalegitymizowana"

28.02.2018
IPNwiki2
Historyk IPN: "Władza komunistyczna nigdy nie została zalegitymizowana"

Musimy pamiętać, że władza komunistyczna nigdy nie została zalegitymizowana za pomocą jakiejkolwiek formy, chociażby wyborów - przypomniał historyk IPN Maciej Korkuć.

1 marca przypadnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zdaniem Macieja Korkucia ważne jest, aby pamiętać o tym, że władza komunistyczna nigdy nie została zalegitymizowana.

"Nigdy nie było wolnych wyborów w PRL. W 1947 r. zostały sfałszowane i aż do 1989 r. ani razu nie było wolnej elekcji, więc to państwo (PRL) nigdy nie uzyskało sankcji społeczeństwa" podkreślił historyk z krakowskiego IPN.

Jak mówił, Żołnierze Wyklęci walczyli z "tworem Józefa Stalina", "tworem, który był pilnowany pod parasolem sowieckim, którego warunkiem istnienia było to, że społeczeństwo miało się bać nie samych komunistów, nie nawróconej władzy, ale całego imperium sowieckiego i wojsk sowieckich które w Polsce aż do roku 1993 r. stacjonowały".

Według historyka 1 marca i setna rocznica niepodległości powinny nam przypominać, że od 1939 r. polscy bohaterowie walczyli o wolną Polskę, o państwo które w 1918 r. zostało odbudowane.

"To państwa nie mogło wraz ze swoimi strukturami wyjść do życia jawnego po zakończeniu wojny - jego władze tej Polski utworzonej w roku 1918 z prezydentem Władysławem Raczkiewiczem na czele nie mogły wrócić do kraju na skutek tego, że Józef Stalin zrobił wszystko aby na to nie pozwolić" - mówił historyk i dodał, że warunkiem budowy struktur Stalina było zniszczenie m.in. Polskiego Państwa Podziemnego.

Ocenił też, że idee Żołnierzy Wyklętych oraz Solidarności powinny być wzorami dla Wojska Polskiego.

Żołnierzami Wyklętymi, niezłomnymi określa się partyzantów, którzy w latach 1944-1963 walczyli z komunistami. Szacuje się, że w szeregach tzw. powojennej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków. Przez dziesięciolecia komunistyczna władza starała się dyskredytować w oczach społeczeństwach działania patriotów, nazywając ich "zaplutymi karłami reakcji", "zdrajcami", "bandytami", "mordercami". W ten właśnie sposób stali się wyklętymi przez oficjalną propagandę.

 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Sejm siedem lat temu. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano wówczas: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.(PAP)

autor: Beata Kołodziej


Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook