Jedynie prawda jest ciekawa


Histeria SLD ws. konwencji antyprzemocowej

09.12.2016

Jeśli rząd i PiS wypowie konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencję antyprzemocową), będzie miał krew kobiet na rękach; to "szaleńczy" plan - oceniła w piątek rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska.

Żukowska powiedziała w piątek na konferencji prasowej zorganizowanej pod Sejmem, że SLD nie zgadza się na wypowiedzenie przez rząd tzw. konwencji antyprzemocowej. "Konwencja antyprzemocowa jest sprawą fundamentalną, jeśli chodzi o ochronę życia i zdrowia kobiet i dziewczynek. 


Jako socjaldemokracja nie możemy dopuścić do tego, żeby konwencja została przez Polskę wypowiedziana. To byłby totalny precedens, jeśli chodzi o prawo międzynarodowe" - podkreśliła. 

Według Żukowskiej wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej doprowadzi do tego, że rząd i wszyscy członkowie PiS, "będą mieli na rękach krew kobiet, które zginą w wyniku przemocy domowej bo nikt im nie pomoże". Jak oceniła, działania rządu na rzecz wypowiedzenia konwencji, to "szaleńczy plan". 

Edyta Parandyk (SLD) powiedziała, że Sojusz jest bardzo zaniepokojony wypowiedziami medialnymi minister pracy Elżbiety Rafalskiej w sprawie konwencji antyprzemocowej. Jak zaznaczyła konwencja nie jest sprzeczna w żadnym punkcie z polską racją stanu i naszym prawodawstwem. 

W środę "Gazeta Wyborcza" przytoczyła wypowiedź minister pracy Elżbiety Rafalskiej, że jest ona "za" wypowiedzeniem przez Polskę konwencji antyprzemocowej.

 "Byliśmy jej (konwencji) od początku przeciwni. Szereg wyrażonych w niej poglądów i rozwiązań kłóciło się z naszymi poglądami, np. zapisy związane z kulturowym widzeniem płci. Dla mnie płeć jest kategorią biologiczną, a nie kulturową" - powiedziała "GW" Rafalska. 

W czwartek Rafalska zapewniła w rozmowie z dziennikarzami, że rząd nie pracuje nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej, nie ma też takich prac w jej resorcie. Zaznaczyła, że ten obszar nie podlega jej, tylko pełnomocnikowi ds. równego traktowania Adamowi Lipińskiemu. W środę Lipiński również zaprzeczał, by takie prace były w planach rządu. 

Katarzyna Bernadetta Olszewska (SLD) podkreśliła, że rząd nie może ograniczać, ani "gwałcić" praw kobiet. Jak oceniła, działania rządu na rzecz wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, to "działania mające na celu doprowadzenie do tego, żeby kobiety w Polsce nie czuły się bezpiecznie". 

Po raz pierwszy Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została zaprezentowana w 2011 r. Trzy lata później weszła w życie. 

W Polsce od początku budziła kontrowersje; przytaczano argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny (dokument zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią). Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 2. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 3. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 4. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 5. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

 6. 1270odszkodowanie 19.05.2018

  Nowe otwarcie w sprawie reparacji? "Najbliższe miesiące i lata to będzie wielki test dla państwa niemieckiego"

  Działania Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz możliwe otwarcie przez polski Trybunał Konstytucyjny sądowej ścieżki dochodzenia odszkodowań za straty wojenne mogą być ważnymi elementami presji na Niemcy w sprawie reparacji - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

 7. DeoYT 19.05.2018

  Tanzańczyk zaszokował Polaków. Ten film robi furorę w sieci! [WIDEO]

  Trzyminutowe nagranie wywołało furorę w Polsce. Mieszkaniec Zanzibaru postanowił nie tylko nauczyć się języka polskiego, ale też naszej kinematografii

 8. BlokadaWaweluYT 19.05.2018

  Z nienawiści blokowali Kaczyńskiemu wjazd na Wawel by odwiedzić trumnę brata. Trwa ich proces

  Krakowski sąd w środę podejmie decyzję, czy w procesie siedmiu osób obwinionych o blokadę Wawelu podczas przejazdu polityków PiS w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich 18 grudnia 2016 r. przesłucha w charakterze świadków polityków PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook