Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Harcerze odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju

15.12.2013

Do Polski dotarło już Betlejemskie Światło Pokoju, które słowaccy skauci przekazali harcerzom z ZHP podczas nocnych uroczystości z 14 na 15 grudnia w zakopiańskim sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach i 15 grudnia przedpołudniem na Mszy św. w schronisku na Głodówce koło Bukowiny Tatrzańskiej.

Światło Betlejemskie, które zostało zapalone w Grocie Betlejemskiej jest w Polsce przekazywane w tym roku pod hasłem. „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” - To nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie. Wiemy, że tylko autentyczny przykład pociąga za sobą innych, dlatego sami wymagamy najwięcej od siebie. Wierzymy, że każdy z nas posiada w sobie dobro, którym może zarażać innych – tłumaczy Agata Grzywacz, rzecznik prasowy ZHP.

W nocy z 14 na 15 grudnia ponad 2 tys. polskich harcerzy wzięło udział w uroczystym nabożeństwie w sanktuarium maryjnym na zakopiańskich Krzeptówkach. To w czasie Mszy św. 400 skautów ze Słowacji przekazało polskim kolegom Betlejemskie Światło Pokoju. W niedzielny poranek przewodniczący ZHP Dariusz Supeł przekazał Światło najmłodszym uczestnikom harcerskiego Zlotu. – Nie wszyscy nasi harcerze mogli być na nocnej Mszy św., stąd nastąpiło symboliczne drugie przekazanie Światełka – tłumaczy Agata Grzywacz.

Podczas pobytu na Podhalu harcerze uczestniczyli w Betlejemskim Zlocie. W jego programie znalazła się m.in. gra miejska, warsztaty duchowe oraz koncert zespołu New Day. Nie zapomniano również o złożeniu kwiatów i modlitwie przy grobie Olgi i Andrzeja Małkowskich, założycieli harcerstwa. Patronują oni jednej z zakopiańskich szkół, tam też mieści się ich grób. Przez cały dzień harcerze transmitowali zakopiańskie wydarzenia w swojej telewizji internetowej ZHP360. Materiały można obejrzeć na stronie zhp.pl/360 oraz facebook.com/BetlejemskieSwiatloPokoju">facebook.com/BetlejemskieSwiatloPokoju. Była też okazja do wspólnych rozmów sztabów kierowniczych polskich i słowackich harcerzy.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

KAI/run
Słowa kluczowe:

harcerze

,

ZHP

Warto poczytać

Facebook