Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Handlarze organami pod lupą policji

06.07.2012

23 osoby usłyszały zarzuty związane z oferowaniem poprzez internet swoich organów na sprzedaż, głównie nerek - to bilans przeprowadzonej przez policję w całym kraju akcji pod kryptonimem "Anons".

80 komend w całym kraju wzięło udział w akcji wymierzonej w osoby oferujące w internecie swoje narządy - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Przeprowadzili ją funkcjonariusze zajmujący się m.in. cyberprzestępczością i handlem ludźmi.

- Sprawdziliśmy w sumie 250 takich ogłoszeń. Niektóre były ogłoszeniami tych samych osób. Ustaliśmy 95 adresów i przesłuchaliśmy w sumie 105 osób - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, 23 spośród nich już usłyszały zarzuty dotyczące oferowania do przeszczepu za pieniądze swoich własnych organów. Grozi za to do roku więzienia. - 66 osób zostało uprzedzonych, że może usłyszeć takie zarzuty po analizie zabezpieczonych komputerów - powiedział Sokołowski.

95 proc. spośród sprawdzanych przez policję ogłoszeń dotyczyło nerek. Pozostałe m.in. płatów wątroby i szpiku kostnego.

- Niektórych ze sprawdzanych osób nie było w domu. Dlatego na pewno będziemy kontynuować akcję - zaznaczył Sokołowski. Podkreślił, że z informacji policji wynika, iż żaden z oferowanych organów nie został wykorzystany do przeszczepu.

pap/ansa

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

przeszczepy

,

narządy

,

handel

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook