Jedynie prawda jest ciekawa

Gwałtowne burze nad Polską

29.07.2012

Zapowiadane burze dotarły nad Polskę. W gminie Dąbrówka w wyniku wichury zerwane zostały dachy domów.

 Silna wichura - która przeszła po południu nad powiatem wołomińskim, na terenie gminy Dąbrówka (Mazowieckie) - pozrywała dachy, powaliła ok. 50 drzew. Trwa usuwanie zniszczeń.

Jak informuje komisarz Wioletta Zychnowska z wołomińskiej policji, nie ma informacji, by ktoś został ranny. Na miejscu jest policja i 8 jednostek straży pożarnej. Według strażaków uszkodzonych zostało 7 dachów. powaliła ok. 50 drzew;

Około 18-tej zostanie powołany sztab kryzysowy, który podejmie decyzje o pomocy dla poszkodowanych.

Z kolei meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński poinformował, że przed godz. 15 na jeziorze Nidzkim był biały szkwał, a podobne zjawisko może wystąpić na jeziorach Bełdan i Śniardwy.

Rzecznik prasowy PSP st. bryg. Paweł Frątczak, poinformował, że w sobotę i niedzielę do godz. 6 rano straż pożarna interweniowała w całym kraju 321 razy. Najwięcej - 150 - interwencji związanych z burzami i deszczami było w woj. wielkopolskim: w powiecie poznańskim, obornickim, w którym zostało uszkodzonych osiem dachów, a także w samym Poznaniu, gdzie zostały uszkodzone dwa dachy.

Trwa też usuwanie skutków oberwania chmury w miejscowości Białe Błota koło Bydgoszczy. W całym woj. kujawsko-pomorskim w związku z opadami deszczu straż pożarna interweniowała 20 razy.

Straż pożarna interweniowała także w woj. dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim i pomorskim.

Burze nie oszczędziły też wschodniej Polski. 150 razy interweniowali strażacy w woj. podlaskim, gdzie po południu przeszła nawałnica. Uszkodzonych jest 12 budynków - poinformowała podlaska straż pożarna.

Burze, silny wiatr połączony z opadami deszczu najpierw dokonały zniszczeń w południowej części województwa, w powiatach: siemiatyckim, wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, łomżyńskim i monieckim. Potem burza przeszła na północ - do Augustowa, Sejn i Suwałk.

Jak poinformowali strażacy, 12 budynków jest uszkodzonych, wiele połamanych drzew zalega na drogach lokalnych. W Białymstoku, ogrodzenie budowlane przewróciło się na samochód. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych

Burze występują obecnie w Polsce w trzech pasach: pierwszy pas - Polska północno-wschodnia, drugi pas wyładowań atmosferycznych - Pomorze, a trzeci pas to - centrum.

Jak poinformowało rano IMGW przez Polskę przechodzi chłodniejszy front atmosferyczny, który przyniesie burze, opady deszczu z gradem i silne porywy wiatru.

Front przemieszcza się z zachodu na wschód kraju. Tam właśnie spodziewane są gwałtowne zjawiska pogodowe, czyli burze połączone z intensywnymi opadami deszczu z gradem i silnymi porywami wiatru.

ansa/pap/TVN24

[fot.wikipedia]




CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook