Jedynie prawda jest ciekawa

Gwałtowne burze nad Polską

29.07.2012

Zapowiadane burze dotarły nad Polskę. W gminie Dąbrówka w wyniku wichury zerwane zostały dachy domów.

 Silna wichura - która przeszła po południu nad powiatem wołomińskim, na terenie gminy Dąbrówka (Mazowieckie) - pozrywała dachy, powaliła ok. 50 drzew. Trwa usuwanie zniszczeń.

Jak informuje komisarz Wioletta Zychnowska z wołomińskiej policji, nie ma informacji, by ktoś został ranny. Na miejscu jest policja i 8 jednostek straży pożarnej. Według strażaków uszkodzonych zostało 7 dachów. powaliła ok. 50 drzew;

Około 18-tej zostanie powołany sztab kryzysowy, który podejmie decyzje o pomocy dla poszkodowanych.

Z kolei meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński poinformował, że przed godz. 15 na jeziorze Nidzkim był biały szkwał, a podobne zjawisko może wystąpić na jeziorach Bełdan i Śniardwy.

Rzecznik prasowy PSP st. bryg. Paweł Frątczak, poinformował, że w sobotę i niedzielę do godz. 6 rano straż pożarna interweniowała w całym kraju 321 razy. Najwięcej - 150 - interwencji związanych z burzami i deszczami było w woj. wielkopolskim: w powiecie poznańskim, obornickim, w którym zostało uszkodzonych osiem dachów, a także w samym Poznaniu, gdzie zostały uszkodzone dwa dachy.

Trwa też usuwanie skutków oberwania chmury w miejscowości Białe Błota koło Bydgoszczy. W całym woj. kujawsko-pomorskim w związku z opadami deszczu straż pożarna interweniowała 20 razy.

Straż pożarna interweniowała także w woj. dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim i pomorskim.

Burze nie oszczędziły też wschodniej Polski. 150 razy interweniowali strażacy w woj. podlaskim, gdzie po południu przeszła nawałnica. Uszkodzonych jest 12 budynków - poinformowała podlaska straż pożarna.

Burze, silny wiatr połączony z opadami deszczu najpierw dokonały zniszczeń w południowej części województwa, w powiatach: siemiatyckim, wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, łomżyńskim i monieckim. Potem burza przeszła na północ - do Augustowa, Sejn i Suwałk.

Jak poinformowali strażacy, 12 budynków jest uszkodzonych, wiele połamanych drzew zalega na drogach lokalnych. W Białymstoku, ogrodzenie budowlane przewróciło się na samochód. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych

Burze występują obecnie w Polsce w trzech pasach: pierwszy pas - Polska północno-wschodnia, drugi pas wyładowań atmosferycznych - Pomorze, a trzeci pas to - centrum.

Jak poinformowało rano IMGW przez Polskę przechodzi chłodniejszy front atmosferyczny, który przyniesie burze, opady deszczu z gradem i silne porywy wiatru.

Front przemieszcza się z zachodu na wschód kraju. Tam właśnie spodziewane są gwałtowne zjawiska pogodowe, czyli burze połączone z intensywnymi opadami deszczu z gradem i silnymi porywami wiatru.

ansa/pap/TVN24

[fot.wikipedia]
Słowa kluczowe:

Burza

,

wichura

,

zniszczenia

,

szkwał

,

Polska

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook