Jedynie prawda jest ciekawa


Gwałtowne burze nad Polską

29.07.2012

Zapowiadane burze dotarły nad Polskę. W gminie Dąbrówka w wyniku wichury zerwane zostały dachy domów.

 Silna wichura - która przeszła po południu nad powiatem wołomińskim, na terenie gminy Dąbrówka (Mazowieckie) - pozrywała dachy, powaliła ok. 50 drzew. Trwa usuwanie zniszczeń.

Jak informuje komisarz Wioletta Zychnowska z wołomińskiej policji, nie ma informacji, by ktoś został ranny. Na miejscu jest policja i 8 jednostek straży pożarnej. Według strażaków uszkodzonych zostało 7 dachów. powaliła ok. 50 drzew;

Około 18-tej zostanie powołany sztab kryzysowy, który podejmie decyzje o pomocy dla poszkodowanych.

Z kolei meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński poinformował, że przed godz. 15 na jeziorze Nidzkim był biały szkwał, a podobne zjawisko może wystąpić na jeziorach Bełdan i Śniardwy.

Rzecznik prasowy PSP st. bryg. Paweł Frątczak, poinformował, że w sobotę i niedzielę do godz. 6 rano straż pożarna interweniowała w całym kraju 321 razy. Najwięcej - 150 - interwencji związanych z burzami i deszczami było w woj. wielkopolskim: w powiecie poznańskim, obornickim, w którym zostało uszkodzonych osiem dachów, a także w samym Poznaniu, gdzie zostały uszkodzone dwa dachy.

Trwa też usuwanie skutków oberwania chmury w miejscowości Białe Błota koło Bydgoszczy. W całym woj. kujawsko-pomorskim w związku z opadami deszczu straż pożarna interweniowała 20 razy.

Straż pożarna interweniowała także w woj. dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim i pomorskim.

Burze nie oszczędziły też wschodniej Polski. 150 razy interweniowali strażacy w woj. podlaskim, gdzie po południu przeszła nawałnica. Uszkodzonych jest 12 budynków - poinformowała podlaska straż pożarna.

Burze, silny wiatr połączony z opadami deszczu najpierw dokonały zniszczeń w południowej części województwa, w powiatach: siemiatyckim, wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, łomżyńskim i monieckim. Potem burza przeszła na północ - do Augustowa, Sejn i Suwałk.

Jak poinformowali strażacy, 12 budynków jest uszkodzonych, wiele połamanych drzew zalega na drogach lokalnych. W Białymstoku, ogrodzenie budowlane przewróciło się na samochód. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych

Burze występują obecnie w Polsce w trzech pasach: pierwszy pas - Polska północno-wschodnia, drugi pas wyładowań atmosferycznych - Pomorze, a trzeci pas to - centrum.

Jak poinformowało rano IMGW przez Polskę przechodzi chłodniejszy front atmosferyczny, który przyniesie burze, opady deszczu z gradem i silne porywy wiatru.

Front przemieszcza się z zachodu na wschód kraju. Tam właśnie spodziewane są gwałtowne zjawiska pogodowe, czyli burze połączone z intensywnymi opadami deszczu z gradem i silnymi porywami wiatru.

ansa/pap/TVN24

[fot.wikipedia]
Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook