Jedynie prawda jest ciekawa


Gwałtowne burze nad Polską

29.07.2012

Zapowiadane burze dotarły nad Polskę. W gminie Dąbrówka w wyniku wichury zerwane zostały dachy domów.

 Silna wichura - która przeszła po południu nad powiatem wołomińskim, na terenie gminy Dąbrówka (Mazowieckie) - pozrywała dachy, powaliła ok. 50 drzew. Trwa usuwanie zniszczeń.

Jak informuje komisarz Wioletta Zychnowska z wołomińskiej policji, nie ma informacji, by ktoś został ranny. Na miejscu jest policja i 8 jednostek straży pożarnej. Według strażaków uszkodzonych zostało 7 dachów. powaliła ok. 50 drzew;

Około 18-tej zostanie powołany sztab kryzysowy, który podejmie decyzje o pomocy dla poszkodowanych.

Z kolei meteorolog TVN Meteo Wojciech Raczyński poinformował, że przed godz. 15 na jeziorze Nidzkim był biały szkwał, a podobne zjawisko może wystąpić na jeziorach Bełdan i Śniardwy.

Rzecznik prasowy PSP st. bryg. Paweł Frątczak, poinformował, że w sobotę i niedzielę do godz. 6 rano straż pożarna interweniowała w całym kraju 321 razy. Najwięcej - 150 - interwencji związanych z burzami i deszczami było w woj. wielkopolskim: w powiecie poznańskim, obornickim, w którym zostało uszkodzonych osiem dachów, a także w samym Poznaniu, gdzie zostały uszkodzone dwa dachy.

Trwa też usuwanie skutków oberwania chmury w miejscowości Białe Błota koło Bydgoszczy. W całym woj. kujawsko-pomorskim w związku z opadami deszczu straż pożarna interweniowała 20 razy.

Straż pożarna interweniowała także w woj. dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim i pomorskim.

Burze nie oszczędziły też wschodniej Polski. 150 razy interweniowali strażacy w woj. podlaskim, gdzie po południu przeszła nawałnica. Uszkodzonych jest 12 budynków - poinformowała podlaska straż pożarna.

Burze, silny wiatr połączony z opadami deszczu najpierw dokonały zniszczeń w południowej części województwa, w powiatach: siemiatyckim, wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, łomżyńskim i monieckim. Potem burza przeszła na północ - do Augustowa, Sejn i Suwałk.

Jak poinformowali strażacy, 12 budynków jest uszkodzonych, wiele połamanych drzew zalega na drogach lokalnych. W Białymstoku, ogrodzenie budowlane przewróciło się na samochód. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych

Burze występują obecnie w Polsce w trzech pasach: pierwszy pas - Polska północno-wschodnia, drugi pas wyładowań atmosferycznych - Pomorze, a trzeci pas to - centrum.

Jak poinformowało rano IMGW przez Polskę przechodzi chłodniejszy front atmosferyczny, który przyniesie burze, opady deszczu z gradem i silne porywy wiatru.

Front przemieszcza się z zachodu na wschód kraju. Tam właśnie spodziewane są gwałtowne zjawiska pogodowe, czyli burze połączone z intensywnymi opadami deszczu z gradem i silnymi porywami wiatru.

ansa/pap/TVN24

[fot.wikipedia]
Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook