Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Guział: „Kopacz powinna objąć sprawę kamienicy osobistym nadzorem”

10.11.2014

Lider listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej do Rady Warszawy i kandydat na prezydenta Piotr Guział wystosował Apel do premier Ewy Kopacz dotyczący sprawy zwrotu kamienicy rodzinie Hanny Gronkiewicz Waltz.

„W związku z nieznanymi wcześniej, bulwersującymi faktami, dotyczącymi przejęcia, a następnie sprzedaży kamienicy przez męża Hanny Gronkiewicz-Waltz, ukradzionej po wojnie przez szmalcowników prawowitym spadkobiercom, apeluję do Pani Premier o zajęcie stanowiska i osobisty nadzór nad tą sprawą” - czytamy w apelu.

Według niego przed wyborami opinia publiczna musi poznać prawdę o tym dlaczego i w jakich okolicznościach rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz przejęła kamienicę przy ul. Noakowskiego 16, pomimo że osoba, która ją po wojnie w wyniku przestępstwa fałszowania dokumentów zagrabiła, została za to skazana prawomocnym wyrokiem, a sąd nakazał unieważnienie aktów notarialnych. 

„Wyborcy muszą dowiedzieć się dlaczego najpierw grunt, a potem kamienicę zwrócono pomimo, że w sprawie sąsiedniej kamienicy, zagrabionej w podobnych okolicznościach Minister Transportu w 2012 r. kategorycznie zakwestionował zasadność roszczeń, wskazując na dokonane przed laty fałszerstwa i wyroki w tej sprawie” - przekonuje kandydat na prezydenta Warszawy. Jak twierdzi, opublikowanie przed wyborami przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wszystkich dokumentów tej sprawy to niezbędne minimum jakie powinna zrobić.

„Prezydent zasłania się w wydanym oświadczeniu, że „zarzuty dotyczą osób trzecich”, podczas gdy osobą tą jest wujek jej męża, po którym odziedziczył kamienicę przejętą w wyniku fałszerstw udowodnionych przed sądem. Prezydent twierdzi, że „sprawa ta jest tematem zastępczym dla merytorycznej dyskusji o przyszłości Warszawy i stanowi element brudnej walki politycznej.” Ta sprawa nie jest tematem zastępczym, tylko przykładem patologii reprywatyzacyjnej, z którą od lat partyjni politycy nie potrafią lub może nie chcą się rozprawić. Dyskutując o przyszłości naszego miasta, przede wszystkim należy pilnie uniemożliwić spekulację roszczeniami i zwroty w naturze obiektów publicznych” - kontynuuje Guział.

Jego zdaniem brak reakcji prezydent w jej własnej sprawie pozwala wątpić, czy jej intencją jest rzeczywista walka z tą patologią. „Odnośnie brudnej walki politycznej, to zmyć ten brud może tylko dotarcie do prawdy w tej i wielu innych sprawach i oddanie sprawiedliwości pokrzywdzonym przed laty rodzinom właścicieli opisywanej kamienicy” - uważa lider listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej do Rady Warszawy.

I dodaje: „Ktoś, kto zdobył majątek na sprzedaży tego, co zostało kiedyś ukradzione prawowitym właścicielom powinien zdecydować, czy ważniejszy jest dla niego majątek, który powinien zostać zwrócony spadkobiercom prawdziwych właścicieli kamienicy, czy urząd publiczny. Sprawa kamienicy Waltzów powinna zostać wnikliwie zbadana przez CBA i prokuraturę”.  

Guział apeluję do premier Ewy Kopacz o „natychmiastowe objęcie tej sprawy osobistym nadzorem i doprowadzenie do udostępnienia wszystkich dokumentów tej sprawy, nie tylko będących w posiadaniu urzędników miasta stołecznego Warszawy ale przede wszystkim prokuratury jaka zaskarżyła decyzję o zwrocie gruntu; Ministerstwa Transportu i Budownictwa, które podważyło wiarygodność spadku a przede wszystkim aby ujawniono wyroki sądu jakie w imieniu Polski zostały nałożone na szmalcowników i ich wspólników”.

„Przedstawienie przed wyborami „białej księgi” tej sprawy jest niezbędnym minimum jakie należy zrobić aby mieszkańcy Warszawy mogli dokonać uczciwego wyboru” - zaznacza.    

Ryb

Fot. [wws.org.pl]


Warto poczytać

 1. mid-17118076 18.01.2017

  Atak na biuro poselskie PiS w Szczecinie

  "Polityka nienawiści i agresji zbiera owoce. Ktoś nakręca tę sprężynę. Niektórzy nie wytrzymują takiej propagandy”.

 2. mid-17118013 18.01.2017

  Premier po przeglądzie pierwszego z resortów

  "Rozmawialiśmy o sprawach, które dla Polaków są najważniejsze - o sprawach bezpieczeństwa, które dla naszego rządu będzie priorytetem".

 3. wsiecitajemnicepawlarabieja2994 18.01.2017

  Nowoczesna tłumaczy się z apelu o interwencję

  Wniosek, który powstał 16 grudnia w Sejmie to był apel do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o uspokojenie sytuacji, a nie apel do instytucji europejskich o interwencję - podkreślił w środę w rozmowie z PAP rzecznik Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 4. CyWyVbWgAMLCrd-1 18.01.2017

  CBA w mazowieckim sanepidzie

  Dyrekcja mazowieckiego sanepidu zawarła ze sobą i z kilkudziesięcioma pracownikami umowy zlecenia na prawie 3,5 mln zł.

 5. twarze 18.01.2017

  Twarze zadymiarzy sprzed Sejmu

  Policja publikuje wizerunki uczestników awantur przed Sejmem.

 6. mid-17117016 18.01.2017

  Duda: Budżet uchwalony prawidłowo

  Prezydent Andrzej Duda o podpisaniu ustawy budżetowej.

 7. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 8. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook