Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Guział: „Kopacz powinna objąć sprawę kamienicy osobistym nadzorem”

10.11.2014

Lider listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej do Rady Warszawy i kandydat na prezydenta Piotr Guział wystosował Apel do premier Ewy Kopacz dotyczący sprawy zwrotu kamienicy rodzinie Hanny Gronkiewicz Waltz.

„W związku z nieznanymi wcześniej, bulwersującymi faktami, dotyczącymi przejęcia, a następnie sprzedaży kamienicy przez męża Hanny Gronkiewicz-Waltz, ukradzionej po wojnie przez szmalcowników prawowitym spadkobiercom, apeluję do Pani Premier o zajęcie stanowiska i osobisty nadzór nad tą sprawą” - czytamy w apelu.

Według niego przed wyborami opinia publiczna musi poznać prawdę o tym dlaczego i w jakich okolicznościach rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz przejęła kamienicę przy ul. Noakowskiego 16, pomimo że osoba, która ją po wojnie w wyniku przestępstwa fałszowania dokumentów zagrabiła, została za to skazana prawomocnym wyrokiem, a sąd nakazał unieważnienie aktów notarialnych. 

„Wyborcy muszą dowiedzieć się dlaczego najpierw grunt, a potem kamienicę zwrócono pomimo, że w sprawie sąsiedniej kamienicy, zagrabionej w podobnych okolicznościach Minister Transportu w 2012 r. kategorycznie zakwestionował zasadność roszczeń, wskazując na dokonane przed laty fałszerstwa i wyroki w tej sprawie” - przekonuje kandydat na prezydenta Warszawy. Jak twierdzi, opublikowanie przed wyborami przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wszystkich dokumentów tej sprawy to niezbędne minimum jakie powinna zrobić.

„Prezydent zasłania się w wydanym oświadczeniu, że „zarzuty dotyczą osób trzecich”, podczas gdy osobą tą jest wujek jej męża, po którym odziedziczył kamienicę przejętą w wyniku fałszerstw udowodnionych przed sądem. Prezydent twierdzi, że „sprawa ta jest tematem zastępczym dla merytorycznej dyskusji o przyszłości Warszawy i stanowi element brudnej walki politycznej.” Ta sprawa nie jest tematem zastępczym, tylko przykładem patologii reprywatyzacyjnej, z którą od lat partyjni politycy nie potrafią lub może nie chcą się rozprawić. Dyskutując o przyszłości naszego miasta, przede wszystkim należy pilnie uniemożliwić spekulację roszczeniami i zwroty w naturze obiektów publicznych” - kontynuuje Guział.

Jego zdaniem brak reakcji prezydent w jej własnej sprawie pozwala wątpić, czy jej intencją jest rzeczywista walka z tą patologią. „Odnośnie brudnej walki politycznej, to zmyć ten brud może tylko dotarcie do prawdy w tej i wielu innych sprawach i oddanie sprawiedliwości pokrzywdzonym przed laty rodzinom właścicieli opisywanej kamienicy” - uważa lider listy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej do Rady Warszawy.

I dodaje: „Ktoś, kto zdobył majątek na sprzedaży tego, co zostało kiedyś ukradzione prawowitym właścicielom powinien zdecydować, czy ważniejszy jest dla niego majątek, który powinien zostać zwrócony spadkobiercom prawdziwych właścicieli kamienicy, czy urząd publiczny. Sprawa kamienicy Waltzów powinna zostać wnikliwie zbadana przez CBA i prokuraturę”.  

Guział apeluję do premier Ewy Kopacz o „natychmiastowe objęcie tej sprawy osobistym nadzorem i doprowadzenie do udostępnienia wszystkich dokumentów tej sprawy, nie tylko będących w posiadaniu urzędników miasta stołecznego Warszawy ale przede wszystkim prokuratury jaka zaskarżyła decyzję o zwrocie gruntu; Ministerstwa Transportu i Budownictwa, które podważyło wiarygodność spadku a przede wszystkim aby ujawniono wyroki sądu jakie w imieniu Polski zostały nałożone na szmalcowników i ich wspólników”.

„Przedstawienie przed wyborami „białej księgi” tej sprawy jest niezbędnym minimum jakie należy zrobić aby mieszkańcy Warszawy mogli dokonać uczciwego wyboru” - zaznacza.    

Ryb

Fot. [wws.org.pl]


Warto poczytać

 1. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 2. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 3. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 4. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 5. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

 6. was-st 20.10.2016

  W listopadzie ruszą przesłuchania świadków ws. Amber Gold

  -Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta- mówiła podczas czwartkowego posiedzenia szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS).

 7. maciereiwczocaracalachwsejmieSI 20.10.2016

  Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

  "Grupa posłów w pełni świadomych, cynicznych i bezwstydnych działa na rzecz międzynarodowych koncernów przeciw państwu polskiemu”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook