Jedynie prawda jest ciekawa

Gursztyn: Porażka Piechocińskiego

04.12.2012

Janusz Piechociński musiał ustąpić w dwóch bardzo ważnych dla siebie punktach - mówi portalowi Stefczyk.info Piotr Gursztyn.

Janusz Piechociński został wicepremierem i ministrem gospodarki - poinformował Donald Tusk. Premier poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie wysłany do prezydenta jeszcze we wtorek.

Szef rządu informował, że "zgodnie z intencją PSL" dotychczasowi ministrowie z ramienia PSL pozostaną na swoich stanowiskach. Janusz Piechociński zaznaczał, że będzie ofiarnie pracował na rzecz rządu. "Chciałbym, abyśmy mogli za rok powiedzieć, że to dobra decyzja, bo wzmocniła koalicję i polską politykę" - mówił Piechociński.

O zmianach w rządzie oraz sytuacji Janusza Piechocińskiego portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Piotrem Gursztynem.

Stefczyk.info: Janusz Piechociński jednak wchodzi do rządu. Nowy lider PSL został wicepremierem i ministrem gospodarki. Co to oznacza?

Piotr Gursztyn: Janusz Piechociński musiał ustąpić w dwóch bardzo ważnych dla siebie punktach. Po pierwsze, musiał wejść do rządu, choć wcześniej mówił, że będzie inaczej. Sądzę, że nacisk ze strony jego kolegów partyjnych był tak duży, że nie miał innego wyjścia. Drugim obszarem, w którym musiał ustąpić jest sprawa nowej umowy koalicyjnej. Uległość w tej sprawie jest znacznie gorsze dla nowego szefa PSL.

Dlaczego?

To nie jest oczywiście sprawa strategiczna. Jednak jest to porażka prestiżowa. Janusz Piechociński mówił, że potrzebna jest nowa umowa. Ustępstwo Donalda Tuska w tej sprawie nic by nie kosztowało. To nie musiałoby łączyć się z żadnymi poważnymi zmianami. W tej sprawie spotkała Piechocińskiego przykrość ze strony premiera.

Premier mówił, że atmosfera w koalicji jest bardzo dobra. Coś się zmieni?

Obecnie mamy pewien reset. Jest nowy prezes, jest nowy wicepremier i minister gospodarki. Wiele rzeczy zacznie się od nowa. Do tej pory obserwowaliśmy spory i napięcia na linii minister finansów-minister gospodarki. Zobaczymy, co się będzie działo obecnie. To szczególnie ciekawe, ponieważ Janusz Piechociński bardzo dużo mówi o kryzysie, ocenia bardzo pesymistycznie perspektywy. Wydaje się, że będzie chciał kreować politykę prorozwojową, czyli będzie potrzebował środków. Pytanie czy minister Rostowski da mu na to pieniądze. Waldemarowi Pawlakowi nie chciał dać. Wątpię, by Piechociński miał silniejszą pozycję. Nie wiadomo również co ze sporem o małe sądy między PSL a ministerm Jarosławem Gowinem. Obie strony deklarowały, że chcą szukać porozumienia, więc wydaje się ono niewykluczone.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 2. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 3. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 4. IIWSwiki 18.01.2018

  "Nie ma żadnej zmiany stanowiska w sprawie reparacji"

  Nie ma żadnej zmiany stanowiska polskiego rządu ws. reparacji, dotychczas to nie rząd zajmował się tą sprawą, prace prowadził zespół parlamentarny a miały one na celu ocenę stanu prawnego - stwierdził w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 5. MariaKiszczakYT 18.01.2018

  Kiszczak wyznaje: ujawniłam teczki Wałęsy bo bałam się o życie

  - Na co miałam czekać? Bałam się o swoje życie, że stanie się ze mną to co z małżeństwem Jaroszewiczów - przekonuje Maria Kiszczak w reakcji na oskarżenia Lecha Wałęsy, że zaniesienie teczek do IPN było "prowokacją"

 6. CzarneckiThunwiki 18.01.2018

  Czarnecki: nie nazwałem Róży Thun szmalcownikiem

  Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - powiedział w czwartek w Polsat News wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS)

 7. Petru18012018 18.01.2018

  Ryszard Petru wraca do łask w Nowoczesnej? "Plan Petru jest bardzo interesującą inicjatywą"

  "Plan Petru" jest potrzebny i wszyscy będziemy namawiali Ryszarda Petru, aby ten projekt został zaprezentowany pod szyldem Nowoczesnej - powiedziała w czwartek w Radiu Zet szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook