Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Grozi nam utrata niepodległości

01.12.2011

– Minister Sikorski wbrew konstytucji, na terenie obcego państwa, bez konsultacji z parlamentem i innymi organami państwowymi poszedł niesłychanie daleko w deklaracjach. W przypadku federacji ciężko jest mówić o niepodległości, czy też suwerenności państw ją tworzących. Grozi nam utrata niepodległości – bo tak będzie, jeśli Polska znajdzie się w położeniu jednego ze „stanów” – takiego – jakie tworzą USA – mówił w programie „Na pierwszym planie”, prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński.

– [...] Trzeba tu uwzględnić cały kontekst tego wystąpienia. W przypadku federacji ciężko jest mówić o niepodległości, czy też suwerenności państw ją tworzących. Z tego wynika złamanie konstytucji – działanie przeciw niepodległości i suwerenności Polski – za to odpowiada się przed Trybunałem Stanu – mówił na antenie TVP 1 lider PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego Polska wiele straci na takich rozwiązaniach. – My będziemy tylko ofiarą. Będziemy eksploatowani. Nie będziemy mieć narzędzi obrony własnych interesów. Dziś w europie zwycięża hegemonizm, my do tych silnych niestety nie należymy – uznał były premier.

Kaczyński wyjątkowo krytycznie podchodzi do koncepcji, o której w wystąpieniu w Berlinie mówił szef resortu dyplomacji Radek Sikorski. Prezes PiS nie jest zwolennikiem federacyjnej Europy. Uważa, że taka propozycja umocni tylko Niemcy, jako hegemona Europy.

Nie jest w polskim interesie instytucjonalizować i umacniać tworzący się hegemonizm. Ogłaszanie tego rodzaju propozycji to nie jest rola polskiego ministra spraw zagranicznych – powiedział. – Niestety minister spraw zagranicznych powiedział to w polskim imieniu. Oznaczało to gotowość do dalszego zwasalizowania nas wobec Niemiec. Dominacja Niemiec w Europie jest uderzająca, a w polskim interesie jest, by się temu przeciwstawiać – dodał.

Prezes PiS zapowiedział również protesty przeciwko polityce polskiego MSZ. – Będziemy protestować przeciw temu co powiedział minister Sikorski. Wielu Polaków nie chce by polska niepodległość była tylko 20-letnim incydentem. 13 grudnia odbędzie się marsz przeciw polityce prezentowanej przez szefa MSZ. Grozi nam utrata niepodległości – bo tak będzie, jeśli Polska znajdzie się w położeniu jednego ze „stanów” Europy – takiego – jakie tworzą USA – przestrzegał Kaczyński.

TVP

[fot.pis.org.pl]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook