Jedynie prawda jest ciekawa


Grozi nam paraliż służby zdrowia

22.12.2011

W związku z wejściem w życie nowych przepisów, w służbie zdrowia może zapanować paraliż. Nadal nie ma listy leków refundowanych, a nałożenie nowych obowiązków na lekarzy spowoduje, że nie będą zajmowali się leczeniem. Lekarze nawet nie wiedzą na czym mają wypisywać recepty. Prawo i Sprawiedliwość już zaskarżyło ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Od stycznia grozi nam paraliż, dlatego że już dziś to widać w przychodniach. Już dzisiaj kolejki są coraz dłuższe. Społeczeństwo, Polacy, boją się co będzie po 1 stycznia i dzisiaj zapisują się do lekarza, aby dostać lekarstwa na zapas - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

Dodał, że zarówno lekarze, jak i pacjenci nie wiedzą wciąż, które leki będą refundowane, a lekarze nie wiedzą także na czym mają wypisywać recepty.

Joński powiedział, że szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz nie wydał aktu wykonawczego dotyczącego wyglądu nowych recept. Narzekał, że minister zdrowia miał przedstawić listę leków refundowanych, tymczasem do dzisiaj jej nie ma. Poseł SLD dodał, że jeśli nawet obwieszczenie w tej sprawie zostanie wydane w piątek, to jego uprawomocnienie nastąpi dopiero po 14 dniach, czyli długo po 1 stycznia.

- Ponadto - jak mówił Joński - lekarz do tej pory zajmował się stawianiem diagnozy, przepisywaniem recepty. Od pierwszego stycznia według nowej ustawy, będzie przede wszystkim musiał sprawdzić, czy pacjent, który przyjdzie do niego jest ubezpieczony. To będzie jego główne zajęcie i tym będzie się musiał zajmować.

Z kolei poseł SLD Marek Balt z sejmowej komisji zdrowia ocenił, że nowe prawo bardzo uprzywilejowuje koncerny farmaceutyczne. Jak mówił, zwykły urzędnik w NFZ może doprowadzić do zamknięcia apteki za przyjęcie niewłaściwej recepty. - Taka apteka nie jest już w stanie funkcjonować na rynku. Będą upadały apteki, które nie należą do sieci, bo firmy sieciowe potrafią otworzyć nową placówkę w miejscu zlikwidowanej w ciągu miesiąca - powiedział poseł SLD.

Joński zapowiedział, że SLD będzie obserwował sytuację i jeśli 2 stycznia okaże się, że faktycznie w służbie zdrowia panuje paraliż, to Sojusz złoży odpowiedni projekt zmian w ustawie refundacyjnej.

Od 1 stycznia w życie wchodzi ustawa refundacyjna. Zgodnie z ustawą ceny i marże leków refundowanych będą stałe. Ponadto ustawa stanowi, że gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty m.in. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać. Stałą cenę leku refundowanego MZ negocjowało z producentami. Od jej wartości ustalana została urzędowa marża - w wysokości 7 proc. (obecnie 8,91 proc.) urzędowej ceny zbytu. W 2013 - marża wyniesie 6 proc., a od 2014 r. - 5 proc.

Dla leków refundowanych określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. Leki będą wprowadzane na listy refundacyjne w drodze decyzji administracyjnej (obwieszczenia), a nie jak do tej pory - rozporządzenia ministra zdrowia. Listy mają być publikowane co dwa miesiące, ma to skutkować zmianą cen.

Ustawa refundacyjna wprowadza obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Ustawa refundacyjnej mówi też, że wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ. Lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja, a tym samym sprawdzać dowód ubezpieczenia. Argumentują, że to zadania biurokratyczne, które nie są elementem leczenia. Wobec sprzeciwu środowisk lekarskich Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów zakładającą m.in., że pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

PAP
[fot. sxc.hu]

Czytaj też: PiS zaskarżyło ustawę o refundacji

Warto poczytać

 1. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 2. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 3. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 4. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 5. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 6. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 7. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 8. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook