Jedynie prawda jest ciekawa


"Gronkiewicz-Waltz miała wiedzę na temat Noakowskiego 16"

04.12.2017
HGW04122017
"Gronkiewicz-Waltz miała wiedzę na temat Noakowskiego 16"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz miała wiedzę na temat reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16 - uważa członek komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński (PiS). Zapowiedział, że brak stawiennictwa prezydent na wtorkowej rozprawie zaskutkuje kolejną grzywną.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna ma zbadać reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka; jednak pół godziny przed posiedzeniem komisji prezydent stolicy poinformowała, że skorzysta z prawa do odmowy składania zeznań.

Członek komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przekonywał, że kolejne zatrzymania urzędników warszawskiego ratusza wskazują na to, że Hanna Gronkiewicz-Waltz "totalnie nie panuje nad tym, co działo i dzieje się w stołecznym ratuszu". Dodał, że "w normalnych państwach" na zachodzie Europy taki urzędnik złożyłby dymisję. - U nas jest odwrotnie. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawia się na komisjach - dodał.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz bez wątpienia miała pełną wiedzę na temat tej złodziejskiej transakcji, jaka miała miejsce przy Noakowskiego 16, dlatego że jest przecież prawnikiem i doskonale potrafi w sposób logiczny składać pewne zdarzenia - mówił. - Jej pierwszą decyzją powinna być decyzja wzruszająca wszelkie decyzje dotyczące Noakowskiego 16 - podkreślił.

- Pytanie - na razie bez odpowiedzi, być może pani prezydent na to pytanie odpowie - dlaczego wzywała dyrektora Bajko, aby ten w trybie ekstraordynaryjnym dostarczył jej dokumenty dotyczące Noakowskiego? Wszystkie dokumenty dotyczące Noakowskiego 26 - jak podkreślał to świadek Marcin Bajko? - pytał.

Mosiński dodał, też, że "ohydnym kłamstwem" jestem stwierdzenie, że decyzję o zreprywatyzowaniu nieruchomości podpisał Lech Kaczyński. - To jest kłamstwo, Lech Kaczyński nie może się bronić, więc naszym obowiązkiem jest też mówienie w naszego mówieniu - powiedział Mosiński. Dodał, że decyzję podpisał urzędnik bez wiedzy b. prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, a Gronkiewicz-Waltz brnie w kłamstwo sposób "ohydny i niegodny".

Mosiński poinformował też, że jeśli prezydent Warszawy nie pojawi się na poniedziałkowej rozprawie, będą uruchomione kroki prawne. - Czyli będzie grzywna - dodał.

Dotychczas prezydent stolicy nie stawiła się ani razu przed komisją, która wzywała ją wcześniej jako stronę swych postępowań. Komisja dotychczas nałożyła na nią łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa. Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Komisja oddala wnioski Gronkiewicz-Waltz o uchylanie tych grzywien, od czego odwołuje się ona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Uchylając pierwsze grzywny WSA uznał, że prezydent Gronkiewicz-Waltz jako organ uprawniony do reprezentacji m.st. Warszawy mogła zostać wezwana do stawienia się na rozprawę osobiście, ale nie wynika z tego podstawa do nałożenia grzywny. - W obecnym stanie prawnym ewentualna grzywna mogła być nałożona tylko na stronę, czyli na m.st. Warszawę - dodał sąd.

PAP
Fot: PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 2. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 3. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 4. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 5. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 6. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook