Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Graś i Klich idą w zaparte

13.01.2012

Media informują o najnowszych ustaleniach Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa, z których wynika jednoznacznie, że słowa ze stenogramów smoleńskich przypisywane do tej pory gen. Błasikowi, wypowiedział w rzeczywistości drugi pilot major Robert Grzywna. Oznacza to, że gen. Błasik nie naciskał na pilotów, a ci dobrze odczytywali wysokość na jakiej znajdował się samolot. Wg ustaleń Komisji Millera, właściwy wysokościomierz miał bowiem odczytywać jedynie - "na własne potrzeby" - gen. Błasik, a piloci nie zdawali sobie sprawy, jak nisko jest samolot. Obala to główną tezę raportu Millera.

W rozmowie z RMF FM były polski akredytowany przy MAK Edmund Klich, który już w maju 2010 r. ogłosił, że gen. Błasik był w kokpicie tupolewa, bagatelizował nowe ustalenia krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Nowe informacje o zapisach nagrań z kokpitu tupolewa nie są żadnym przełomem. Jego zdaniem, to, że nie ma głosu gen. Błasika, to nie znaczy, że nie był w kabinie. Dla mnie to nie ma większego znaczenia.

Rosyjską wersję o obecności gen. Błasika w kabinie tupolewa Klich opiera na informacji, że jego ciało znaleziono w kokpicie obok ciała nawigatora. Co więcej, Klich nadal uważa, że uprawniona jest teza o presji generała wywieranej na załogę.

O najnowsze ustalenia Instytutu Ekspertyz Sądowych reporter RMF FM zapytał również rzecznika rządu Pawła Grasia. Ten również nie przywiązuje do nich większej wagi. To już nie przywróci życia tym, którzy w tej katastrofie zginęli - krótko skwitował.

Oburzenie słowami Grasia wyraziła już Małgorzata Wasserman. Ta wypowiedź oznacza, że rząd, którego rzecznikiem jest Graś, kłamał. Jestem zdumiona w najwyższym stopniu. To ten rząd, po przewodnictwem ministra Millera tworzył raport i na podstawie utworzonego przez siebie raportu podawał społeczeństwu przebieg katastrofy. Okazuje się, że cała komisja poświadczyła nieprawdę. Podpisał się pod tym m.in. minister. Powstaje pytanie o odpowiedzialność karną i przed Trybunałem Stanu.

Z kolei Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską uważa, że ekspertyza choć nie mówi wprost, że w kokpicie nie było gen. Błasika, stwierdza jednoznacznie, że wśród zidentyfikowanych głosów nie ma głosu gen. Błasika. To oznacza, że dokumentacja, którą dotychczas publikowano, była mniej lub bardziej świadomie, ja tego nie mogę oczywiście ocenić, ale sfałszowana.

W wypowiedzi dla Gazety Polskiej Codziennie Macierewicz uznał, że w takiej sytuacji całe śledztwo trzeba zacząć od nowa, a kluczowymi dowodami, które natychmiast muszą się znaleźć w Polsce są oryginały czarnych skrzynek oraz wrak Tu-154M o numerze bocznym 101, własność Rzeczypospolitej Polskiej.

Greg/RMF.FM, Rzeczpospolita, GPC, TVP.Info

[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook