Jedynie prawda jest ciekawa


Graś i Klich idą w zaparte

13.01.2012

Media informują o najnowszych ustaleniach Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa, z których wynika jednoznacznie, że słowa ze stenogramów smoleńskich przypisywane do tej pory gen. Błasikowi, wypowiedział w rzeczywistości drugi pilot major Robert Grzywna. Oznacza to, że gen. Błasik nie naciskał na pilotów, a ci dobrze odczytywali wysokość na jakiej znajdował się samolot. Wg ustaleń Komisji Millera, właściwy wysokościomierz miał bowiem odczytywać jedynie - "na własne potrzeby" - gen. Błasik, a piloci nie zdawali sobie sprawy, jak nisko jest samolot. Obala to główną tezę raportu Millera.

W rozmowie z RMF FM były polski akredytowany przy MAK Edmund Klich, który już w maju 2010 r. ogłosił, że gen. Błasik był w kokpicie tupolewa, bagatelizował nowe ustalenia krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Nowe informacje o zapisach nagrań z kokpitu tupolewa nie są żadnym przełomem. Jego zdaniem, to, że nie ma głosu gen. Błasika, to nie znaczy, że nie był w kabinie. Dla mnie to nie ma większego znaczenia.

Rosyjską wersję o obecności gen. Błasika w kabinie tupolewa Klich opiera na informacji, że jego ciało znaleziono w kokpicie obok ciała nawigatora. Co więcej, Klich nadal uważa, że uprawniona jest teza o presji generała wywieranej na załogę.

O najnowsze ustalenia Instytutu Ekspertyz Sądowych reporter RMF FM zapytał również rzecznika rządu Pawła Grasia. Ten również nie przywiązuje do nich większej wagi. To już nie przywróci życia tym, którzy w tej katastrofie zginęli - krótko skwitował.

Oburzenie słowami Grasia wyraziła już Małgorzata Wasserman. Ta wypowiedź oznacza, że rząd, którego rzecznikiem jest Graś, kłamał. Jestem zdumiona w najwyższym stopniu. To ten rząd, po przewodnictwem ministra Millera tworzył raport i na podstawie utworzonego przez siebie raportu podawał społeczeństwu przebieg katastrofy. Okazuje się, że cała komisja poświadczyła nieprawdę. Podpisał się pod tym m.in. minister. Powstaje pytanie o odpowiedzialność karną i przed Trybunałem Stanu.

Z kolei Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską uważa, że ekspertyza choć nie mówi wprost, że w kokpicie nie było gen. Błasika, stwierdza jednoznacznie, że wśród zidentyfikowanych głosów nie ma głosu gen. Błasika. To oznacza, że dokumentacja, którą dotychczas publikowano, była mniej lub bardziej świadomie, ja tego nie mogę oczywiście ocenić, ale sfałszowana.

W wypowiedzi dla Gazety Polskiej Codziennie Macierewicz uznał, że w takiej sytuacji całe śledztwo trzeba zacząć od nowa, a kluczowymi dowodami, które natychmiast muszą się znaleźć w Polsce są oryginały czarnych skrzynek oraz wrak Tu-154M o numerze bocznym 101, własność Rzeczypospolitej Polskiej.

Greg/RMF.FM, Rzeczpospolita, GPC, TVP.Info

[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 2. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 3. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 4. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 5. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 6. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 7. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook