Jedynie prawda jest ciekawa


Graś i Klich idą w zaparte

13.01.2012

Media informują o najnowszych ustaleniach Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa, z których wynika jednoznacznie, że słowa ze stenogramów smoleńskich przypisywane do tej pory gen. Błasikowi, wypowiedział w rzeczywistości drugi pilot major Robert Grzywna. Oznacza to, że gen. Błasik nie naciskał na pilotów, a ci dobrze odczytywali wysokość na jakiej znajdował się samolot. Wg ustaleń Komisji Millera, właściwy wysokościomierz miał bowiem odczytywać jedynie - "na własne potrzeby" - gen. Błasik, a piloci nie zdawali sobie sprawy, jak nisko jest samolot. Obala to główną tezę raportu Millera.

W rozmowie z RMF FM były polski akredytowany przy MAK Edmund Klich, który już w maju 2010 r. ogłosił, że gen. Błasik był w kokpicie tupolewa, bagatelizował nowe ustalenia krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Nowe informacje o zapisach nagrań z kokpitu tupolewa nie są żadnym przełomem. Jego zdaniem, to, że nie ma głosu gen. Błasika, to nie znaczy, że nie był w kabinie. Dla mnie to nie ma większego znaczenia.

Rosyjską wersję o obecności gen. Błasika w kabinie tupolewa Klich opiera na informacji, że jego ciało znaleziono w kokpicie obok ciała nawigatora. Co więcej, Klich nadal uważa, że uprawniona jest teza o presji generała wywieranej na załogę.

O najnowsze ustalenia Instytutu Ekspertyz Sądowych reporter RMF FM zapytał również rzecznika rządu Pawła Grasia. Ten również nie przywiązuje do nich większej wagi. To już nie przywróci życia tym, którzy w tej katastrofie zginęli - krótko skwitował.

Oburzenie słowami Grasia wyraziła już Małgorzata Wasserman. Ta wypowiedź oznacza, że rząd, którego rzecznikiem jest Graś, kłamał. Jestem zdumiona w najwyższym stopniu. To ten rząd, po przewodnictwem ministra Millera tworzył raport i na podstawie utworzonego przez siebie raportu podawał społeczeństwu przebieg katastrofy. Okazuje się, że cała komisja poświadczyła nieprawdę. Podpisał się pod tym m.in. minister. Powstaje pytanie o odpowiedzialność karną i przed Trybunałem Stanu.

Z kolei Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską uważa, że ekspertyza choć nie mówi wprost, że w kokpicie nie było gen. Błasika, stwierdza jednoznacznie, że wśród zidentyfikowanych głosów nie ma głosu gen. Błasika. To oznacza, że dokumentacja, którą dotychczas publikowano, była mniej lub bardziej świadomie, ja tego nie mogę oczywiście ocenić, ale sfałszowana.

W wypowiedzi dla Gazety Polskiej Codziennie Macierewicz uznał, że w takiej sytuacji całe śledztwo trzeba zacząć od nowa, a kluczowymi dowodami, które natychmiast muszą się znaleźć w Polsce są oryginały czarnych skrzynek oraz wrak Tu-154M o numerze bocznym 101, własność Rzeczypospolitej Polskiej.

Greg/RMF.FM, Rzeczpospolita, GPC, TVP.Info

[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 2. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 3. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 4. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 5. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook