Jedynie prawda jest ciekawa

Grabarczyk reaktywuje zlikwidowane sądy

06.10.2014

Część spośród zlikwidowanych jednostek rejonowych zostanie przywrócona już 1 stycznia. Reszta za ponad rok - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Z naszych analiz wynika, że po rozłożeniu procesu na dwa etapy niemal wszystkie spośród 79 zniesionych sądów zostaną przywrócone - mówi Cezary Grabarczyk w rozmowie z gazetą. I dodaje, że z symulacji resortu wynika, iż do końca przyszłego roku zostanie przywróconych 75 jednostek rejonowych.
Według dziennika proces przywracania ma być podzielony na dwa etapy. Pierwszy, w wyniku którego reaktywowanych zostanie 41 jednostek, zakończy się 1 stycznia 2015 r. Następny zaowocuje powrotem pozostałych 34 i najprawdopodobniej zostanie ukończony 1 stycznia 2016 r. - wylicza dziennik.
Te deklaracje cieszą środowisko sędziowskie.

Nawet jeżeli ostatecznie wróci nieco mniej placówek, niż zapowiada resort, to i tak należy tę deklarację ocenić pozytywnie. To sygnał, że minister otwiera się na argumenty sędziów i lokalnych społeczności – mówi Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. W jego opinii w 2013 r. sądy znoszono, nie oglądając się na potrzeby ludzi.

Likwidacja skutków reformy Gowina - jak przypomina DGP - jest efektem zmiany prawa zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wprowadziła ona szczegółowe kryteria, którymi musi kierować się minister przy tworzeniu oraz znoszeniu sądów. Jednym z nich jest liczba spraw, jakie wpływają do danej jednostki.

ansa/dziennik.pl

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook