Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin z PiS omówi pakiet Kaczyńskiego

19.03.2012

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotka się z politykami Prawa i Sprawiedliwości, by rozmawiać o deregulacji zawodów. Spotkanie jest efektem wymiany korespondencji w tej sprawie między premierem Donaldem Tuskiem, a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Zaproszeni do spotkania wystosowała minister. Od kilkunastu dni trwają konsultacje międzyresortowe. Gowin chce spotkać się też ze wszystkimi klubami opozycyjnymi.

W środę Jarosław Kaczyński przypomniał, że pomysł deregulacji dostępu do zawodów jest pomysłem z czasów rządów PiS. Uznał to, co proponuje obecny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, za "niepełne", dlatego zapowiedział chęć współpracy z obecnym rządem.

Rzecznik partii Adam Hofman poinformował, że PiS na spotkanie idzie z własną propozycją, zwaną już "pakietem Kaczyńskiego". Projekt przewiduje m.in. wykreślenie artykułu Konstytucji, który wpływa na reglamentację dostępu do zawodów, a także powołanie w Sejmie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji.

Minister nie jest przekonany do konieczności zmiany konstytucji: - Uważamy, że odpowiednia interpretacja zapisów konstytucji jest wystarczająca do tego, żeby nie wprowadzać tego, co obecnie ma miejsce, czyli przymusu przynależności lekarzy bądź prawników do korporacji zawodowych.

Na początku marca Gowin ogłosił listę pierwszych 49 zawodów, do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. W sumie ma ich być 380. Kolejne grupy zawodów mają być przedstawione do końca lipca i do końca listopada.

Z kolei według PiS należy otworzyć 200 zawodów, m.in.: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

ruk, radio.com.pl

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 5. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 6. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 7. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook