Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin z PiS omówi pakiet Kaczyńskiego

19.03.2012

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotka się z politykami Prawa i Sprawiedliwości, by rozmawiać o deregulacji zawodów. Spotkanie jest efektem wymiany korespondencji w tej sprawie między premierem Donaldem Tuskiem, a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Zaproszeni do spotkania wystosowała minister. Od kilkunastu dni trwają konsultacje międzyresortowe. Gowin chce spotkać się też ze wszystkimi klubami opozycyjnymi.

W środę Jarosław Kaczyński przypomniał, że pomysł deregulacji dostępu do zawodów jest pomysłem z czasów rządów PiS. Uznał to, co proponuje obecny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, za "niepełne", dlatego zapowiedział chęć współpracy z obecnym rządem.

Rzecznik partii Adam Hofman poinformował, że PiS na spotkanie idzie z własną propozycją, zwaną już "pakietem Kaczyńskiego". Projekt przewiduje m.in. wykreślenie artykułu Konstytucji, który wpływa na reglamentację dostępu do zawodów, a także powołanie w Sejmie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji.

Minister nie jest przekonany do konieczności zmiany konstytucji: - Uważamy, że odpowiednia interpretacja zapisów konstytucji jest wystarczająca do tego, żeby nie wprowadzać tego, co obecnie ma miejsce, czyli przymusu przynależności lekarzy bądź prawników do korporacji zawodowych.

Na początku marca Gowin ogłosił listę pierwszych 49 zawodów, do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. W sumie ma ich być 380. Kolejne grupy zawodów mają być przedstawione do końca lipca i do końca listopada.

Z kolei według PiS należy otworzyć 200 zawodów, m.in.: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

ruk, radio.com.pl

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook