Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin z PiS omówi pakiet Kaczyńskiego

19.03.2012

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotka się z politykami Prawa i Sprawiedliwości, by rozmawiać o deregulacji zawodów. Spotkanie jest efektem wymiany korespondencji w tej sprawie między premierem Donaldem Tuskiem, a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Zaproszeni do spotkania wystosowała minister. Od kilkunastu dni trwają konsultacje międzyresortowe. Gowin chce spotkać się też ze wszystkimi klubami opozycyjnymi.

W środę Jarosław Kaczyński przypomniał, że pomysł deregulacji dostępu do zawodów jest pomysłem z czasów rządów PiS. Uznał to, co proponuje obecny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, za "niepełne", dlatego zapowiedział chęć współpracy z obecnym rządem.

Rzecznik partii Adam Hofman poinformował, że PiS na spotkanie idzie z własną propozycją, zwaną już "pakietem Kaczyńskiego". Projekt przewiduje m.in. wykreślenie artykułu Konstytucji, który wpływa na reglamentację dostępu do zawodów, a także powołanie w Sejmie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji.

Minister nie jest przekonany do konieczności zmiany konstytucji: - Uważamy, że odpowiednia interpretacja zapisów konstytucji jest wystarczająca do tego, żeby nie wprowadzać tego, co obecnie ma miejsce, czyli przymusu przynależności lekarzy bądź prawników do korporacji zawodowych.

Na początku marca Gowin ogłosił listę pierwszych 49 zawodów, do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. W sumie ma ich być 380. Kolejne grupy zawodów mają być przedstawione do końca lipca i do końca listopada.

Z kolei według PiS należy otworzyć 200 zawodów, m.in.: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

ruk, radio.com.pl

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook