Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: w najbliższych dniach spotka się kierownictwo koalicji rządzącej

12.03.2018
1270gowineior
Gowin: w najbliższych dniach spotka się kierownictwo koalicji rządzącej

Kierownictwo koalicji rządzącej spotka się w najbliższych dniach i dokona pewnej rewizji jej dotychczasowej polityki - zapowiedział w poniedziałek wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa Jarosław Gowin

Podkreślił również, że premii (w rządzie - PAP) do końca tej kadencji już nie będzie.

Jarosław Gowin w wypowiedzi dla PR24 przyznał, że koalicja nie ma ostatnio najlepszej passy, dlatego w najbliższych dniach spotka się kierownictwo koalicji. "Dokonamy pewnej rewizji naszej polityki, przeglądu tego co udało się zrobić, a co do końca tej kadencji powinno być koniecznie zrobione. Na pewno porozmawiamy też o problemach, które osłabiają skuteczność naszego działania" - podkreślił.

Wicepremier zaprzeczył, że koalicja rządząca straciła instynkt samozachowawczy. Podkreślił, że nigdy nie był przekonany, że koalicja ma "następną kadencję wygraną w kieszeni". "Tego typu myślenie jest całkowicie samobójcze dla polityków" - podkreślił. Ostrzegł, że w polityce trzeba się strzec przed arogancją.

"Był taki premier w Polsce co twierdził, że nie ma z kim przegrać. Jednak każdy polityk ma z kim przegrać. Może przegrać np. z poczuciem własnej arogancji, nieomylności czy z przekonaniem, że będzie się ministrem do końca życia. To jest pułapka która czyha przed każdym politykiem i obozem rządowym. Jestem przekonany, że będziemy potrafili ominąć te pułapkę" - powiedział Gowin.

Wicepremier odniósł się do zapowiadanego odchudzenia administracji rządu. Powiedział, że w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego poprzedniej kadencji, podobnie jak dwie, trzy kadencje temu, nie wzrosła liczba wiceministrów. "Ministerstwo nauki ma czyste sumienie" - dodał.

"Poprzednio było czterech wiceministrów - powiedział Gowin - i tak też jest za moich czasów. Nie mam jeszcze informacji, czy premier zdecyduje się we wszystkich resortach zlikwidować jakieś etaty ministerialne. Jeśli tak, to jeden etat u mnie zniknie".

Wicepremier wzrost liczby wiceministrów w niektórych resortach tłumaczył tym, że koalicja prowadzi bardzo aktywną politykę.

"Rządy Donalda Tuska to były rządy cieplej wody w kranie. Teraz realizujemy strategiczny plan przebudowy wręcz cywilizacyjnej polskiej gospodarki i polskiego państwa. Jednak w ocenie premiera, która podzielam, doszło do nadmiernego rozdmuchania liczby etatów. To nie jest żadna ucieczka do przodu, po rozmowie z premierem o redukcji etatów wiceministrów wspomniałem już 12 stycznia 2018 r." - dodał Gowin.

Wicepremier zdecydowanie sprzeciwił się likwidacji gabinetów politycznych. "To jest jeden wielki populizm. To jest pozbawianie polskiego państwa instrumentów, które pozwalają nam skutecznie walczyć z lobbystami" - podkreślił.

Zdaniem Gowina, w każdym kraju proces legislacyjny podatny jest na różnego typu naciski lobbystyczne, żeby im zapobiec czasami trzeba w sejmie przeprowadzić setki rozmów, przekonywać posłów.

"To robią ministrowie i wiceministrowie, ale przede wszystkim przedstawiciele gabinetu politycznego. Jeśli dzisiaj niektóre kluby opozycyjne, np. Kukiz'15, twierdzą, że należy gabinety polityczne zlikwidować, to nie rozumieją natury polityki albo dążą świadomie lub nieświadomie do osłabienia polskiego państwa" - wyjaśniał.

Wicepremier dodał, że po sejmie krąży grono lobbystów, co jest praktyką zalegalizowaną w Polsce i innych krajach demokratycznych, i nie jest to sprzeczne z prawem. Jednak zdarza się, że "lobbyści przekonują posłów do rozwiązań, które nie służą interesowi publicznemu, lecz interesom partykularnym" - stwierdził.

"W polityce często zderzają się różne interesy, z pozycji rządu widać pewne sprawy lepiej. Na ogół w tego typu sporach racja jest po stronie rządu i do niej trzeba posłów przekonać" - podkreślił wicepremier Gowin.

(PAP)


Warto poczytać

 1. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 2. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 3. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 4. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 5. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 6. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 7. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 8. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook