Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Rozmawiamy z PiS o współpracy

12.05.2017

Polska Razem rozmawia z PiS nt. współpracy przy wyborach samorządowych - poinformował lider ugrupowania wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził nadzieję, że zostanie zawarte porozumienie, które pozwoli na kontynuowanie współpracy z PiS nie tylko na gruncie parlamentarnym.

Gowin poinformował też na konferencji prasowej w Sejmie, że Polska Razem, Zjednoczona Prawica rozpoczyna przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych. "Rozpoczęliśmy rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością na temat współpracy przy wyborach samorządowych. 

Mam nadzieję, że zawrzemy porozumienie, które pozwoli kontynuować nam współpracę nie tylko na gruncie parlamentarnym, ale także na gruncie samorządowym" - podkreślił szef Polski Razem. 

Jak dodał, powołana została grupa pełnomocników regionalnych, wśród nich znaleźli się m.in.: w woj. śląskim senator Tadeusz Kopeć oraz w woj. wielkopolskim poseł Grzegorz Piechowiak. Powołany też został pełnomocnik specjalny na terenie Warszawy - Jacek Ozdoba, a także pełnomocnik krajowy - Marcin Ociepa. 

Gowin poinformował, że zwróci się do liderów wszystkich partii z apelem, aby na listach samorządowych szczególnie uwzględniane było młode pokolenie Polaków. 

"To jest najlepsza lekcja takiej obywatelskiej, republikańskiej odpowiedzialności. Młode pokolenie Polaków ma potencjał, który powinien być lepiej niż do tej pory wykorzystywany" - ocenił. Wicepremier zapowiedział też, że w piątek odbędzie się posiedzenie zarządu Polski Razem, na którym będzie rekomendował przyjęcie uchwały, w której poparty zostanie postulat wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast).

"Będziemy proponowali, żeby te kadencje były wydłużone do pięciu lat, ale jednocześnie zdecydowanie przeciwstawiamy się pomysłowi, aby takie rozwiązanie działało wstecz" - zaznaczył Gowin. 

Pytany przez dziennikarzy, czy nie doprowadzi to do sporu z PiS, który rozważa ewentualne działanie prawa wstecz w sprawie dwukadencyjności, odparł: 

"W tej sprawie będziemy rozmawiali jeszcze z koleżankami i kolegami z PiS, będziemy ich przekonywać, że to nie jest rozwiązanie dobre dla samorządu i dla Polski" - podkreślił. "Natomiast już poinformowałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że jeżeli tego typu projekt znalazłby się w Sejmie, to posłowie Polski Razem będą głosowali przeciwko temu rozwiązaniu" - zapowiedział. 

Według niego to "nie narazi na pewno na szwank" koalicji z PiS, dlatego, że - jak przekonywał - funkcjonuje ona bardzo dobrze w zakresie, który został wynegocjowany przed wyborami. Gowin podkreślił też, że jego ugrupowanie nie jest za ograniczeniem uprawnień do startów w wyborach samorządowych wyłącznie do komitetów partyjnych. 

"Nigdy tego typu rozmów nie było i na pewno nasza partia nigdy takiego rozwiązania by nie poparła" - zapewnił. Pełnomocnik krajowy Marcin Ociepa wskazał, że Polska Razem "głęboko wierzy" w samorząd. 

"Dlatego nasze główne przesłania programowe to decentralizacja, partycypacja obywatelska i innowacje" - zapowiedział. 

"Głęboko wierzymy w to, że obywatele są kompetentni do tego, żeby brać odpowiedzialność za swoje wspólnoty lokalne. Będziemy ich w tym wspierać" - zapewnił. Ociepa dodał, że Polska Razem startuje z inicjatywą samorządową Gowina, której inauguracja odbędzie się jesienią w Warszawie. 

"Chcemy tutaj zaprosić wszystkich, którzy podzielają nasze wartości i naszą wizję obywatelskiego samorządu" - wskazał. Dodał, że w ramach inicjatywy odbędzie się również szereg debat i konferencji regionalnych. 

"W sposób szczególny chcemy się zwrócić do ludzi młodych, do ludzi którzy czują, że są w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje najbliższe otoczenie. Deklarujemy wsparcie dla ich ambicji, dla ich gotowości do startu w wyborach" - powiedział. 

Gowin był też pytany o komunikat Państwowej Komisji Wyborczej, w którym podkreślono, że wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone 11 listopada - tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości. Taka właśnie data wyborów wynika - jak podało PKW - z Kodeksu wyborczego. 

Zgodnie z Kodeksem głosowanie wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy, poprzedzający upływ kadencji rad władz samorządowych. "Na pewno będziemy słuchali w tej sprawie rekomendacji Państwowej Komisji Wyborczej - ta wstępna wskazuje na potrzebę zmiany ustawy" - powiedział Gowin.

wkt/PAP

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook