Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gowin: program Polski Razem wolnorynkowy i nowoczesny

16.02.2014

Program gospodarczy Polski Razem jest nowoczesny, wolnorynkowy i zdroworozsądkowy - zaznaczył lider PR Jarosław Gowin na dzisiejszej konferencji programowej. Według Gowina PO i PiS proponują Polakom "czerwoną wyspę socjalizmu".

Jarosław Kaczyński wygłosił wczoraj niezłe przemówienie. Przedstawił dość celną diagnozę problemów Polski. Z niektórymi punktami tej diagnozy mogę się zgodzić. Problem polega na tym, że recepty przedstawione w programie Prawa i Sprawiedliwości tylko pogłębią ten stan rzeczy! Program gospodarczy, jaki PiS wczoraj przedstawił, można streścić w dwóch słowach : Populizm i Socjalizm. My chcemy, żeby w Polsce rządziła normalna prawica. Dlatego dziś przedstawiamy program, który można streścić w dwóch krótkich hasłach. Dosyć populizmu! Czas zaorać socjalizm! -mówił lider Polski Razem. Zaznaczył, że dokładnie taki sam program, "pełen fałszywych socjalistycznych recept" realizuje rząd Donalda Tuska.

Gowin prezentując założenia gospodarczego programu mówił, że Polska Razem chce "mniejszego, ale sprawnego państwa". Polska Razem proponuje, aby w konstytucji znalazł się zapis, że wydatki państwa nie mogą przekroczyć 35 proc. PKB. To powinność wobec naszych dzieci i wnuków. Ile jeszcze możemy zadłużać się na ich koszt? Trzeba w końcu skończyć z tym socjalistycznym oszustwem - mówił Gowin. PR chce także ograniczyć administrację i biurokrację m.in. przez połączenie ZUS i KRUS. Kolejną propozycją jest zastąpienie - jak mówił Gowin - zróżnicowanych podatków, składek i funduszy - opodatkowaniem pracy na poziomie 22 proc. Według Gowina każdy z Polaków otrzyma wówczas wynagrodzenie na rękę w wysokości obecnej pensji brutto. Partia proponuje także emeryturę obywatelską - każdy obywatel po uzyskaniu praw emerytalnych otrzymywałby emeryturę na poziomie 30 proc. średniej pensji. Ponadto podatek CIT byłby zastąpiony jednolitą daniną w wysokości 440 zł i 1 proc. od przychodów.

To rozwiązanie oznacza radykalne uproszczenie systemu podatkowego a jednocześnie efektywne opodatkowanie firm, które dzisiaj uchylają się od płacenia podatków w Polsce - powiedział lider PR. Gowin mówił także, że PR opowiada się za "bardzo daleko idącą przyspieszoną prywatyzacją". Prywatna własność to fundament zdrowej gospodarki. Ale uważamy też, że państwo powinno zostać w wąskim sektorze firm o znaczeniu naprawdę strategicznym, przede wszystkim firm energetycznych" - podkreślił prezes Polski Razem. Ponadto PR opowiada się za deregulacją prawa gospodarczego i uproszczeniem prawa budowlanego  - podkreślił polityk. Zaznaczył, że małe i mikro przedsiębiorstwa powinny być wyłączone z reguł kodeksu pracy.  Wszyscy powinni zrozumieć, że przedsiębiorcy wtedy będą zatrudniać nowych pracowników, gdy nie będą się obawiać, że zatrudnienie będzie nadmiernym ciężarem - uzasadniał.

Według niego program gospodarczy PR czerpie z dorobku Partii Konserwatywnej Margaret Thatcher i Partii Republikańskiej Ronalda Reagana. Polska Razem zapowiada start w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W swoim europejskim programie zapowiada m.in. ograniczenie biurokracji w UE, walkę z bezrobociem i kryzysem demograficznym w Europie, wprowadzenia zerowej stawki VAT na ubrania i produkty dla dzieci oraz ograniczenia o 10 proc. liczby urzędników unijnych. Ponadto PR jest przeciwna wprowadzeniu Polski do strefy euro i dalszemu ujednolicaniu europejskiego prawa podatkowego.

Jeśli zainteresował Cie artykuł znajdź nas na Facebooku

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook