Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: polityka imigracyjna UE to droga w przepaść

19.06.2017

- Dotychczasowa polityka imigracyjna przyjęta przez UE okazała się drogą w przepaść - powiedział wicepremier Jarosław Gowin odnosząc się do ostatnich zamachów w Londynie. W jego ocenie Polska lepiej od narodów Europy Zachodniej czuje "tętno historii" w kwestii stanowiska dot. imigrantów.

Wśród zagrożeń związanych z imigrantami z Bliskiego Wschodu Gowin wskazał terroryzm, "zagrożenie najbardziej bezpośrednie".

"Było oczywiste, że w ślad za taką falą imigrantów pojawią się zamachy. One się pojawią nie tylko w tym pokoleniu. Duża część zamachów przeprowadzanych dzisiaj w Europie to jest dzieło dzieci bądź wnuków imigrantów sprzed kilkudziesięciu lat. Widać, że przedstawiciele zwłaszcza świata islamu nie integrują się, nie chcą zasymilować wartości europejskich" -  podkreślił wicepremier na poniedziałkowym briefingu prasowym w Warszawie.

W ocenie Gowina Europejczycy mają prawo żyć w takim świecie, w którym rządzą zasady wyznawane przez nich "od stuleci czy nawet tysiącleci". 

"Jestem przekonany, że nastawienie opinii publicznej narodów europejskich będzie się zdecydowanie zmieniać, że okaże się, że to my, Polacy, lepiej czuliśmy tętno historii. My Polacy lepiej od narodów zachodniej Europy uświadamialiśmy sobie, jakim zagrożeniem jest masowa imigracja z krajów, które kulturowo są kompletnie Europie obce" - dodał wicepremier.

Wśród innych niebezpieczeństw związanych z masową imigracją wskazał zagrożenia kulturowe. 

"Europa zachodnia dzisiaj w błyskawicznym tempie zmienia swoją strukturę demograficzną i wydaje się, że w przypadku takich krajów jak Francja w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat może się okazać, że wyznawcy islamu, nie tylko islamu jako religii, ale wyznawcy takich wartości, jak przekonanie o zasadniczej nierówności między mężczyzną a kobietą, będą w większości" - podkreślił minister nauki.

Jego zdaniem, ważne jest odróżnienie uchodźców od imigrantów. "Uchodźcom można pomagać tam na miejscu, w Syrii czy na Bliskim Wschodzie. Zresztą widać, że wielu uchodźców z Syrii już dzisiaj wraca do swoich ojczyzn właśnie dlatego, że byli uchodźcami" - powiedział Gowin. Jak zauważył stanowią oni "zaledwie drobną cząstkę tej wielomilionowej już dzisiaj rzeszy imigrantów, którzy pojawili się w Europie." 

Gowin pytany, czy polski rząd wyobraża sobie przyjęcie kilku tysięcy uchodźców stwierdził: "Ja oczywiście nie wykluczam tego, że w pewnym momencie Polski rząd zdecyduje się na utworzenie takiego kordonu humanitarnego. Natomiast bądźmy szczerzy: nie da się wyłonić wielotysięcznej rzeszy spośród imigrantów tak, żeby precyzyjnie stwierdzić, jakie jest pochodzenie i czy ktoś ma związki ze środowiskami terrorystycznymi, czy nie ma" - mówił.

Dodał, że w 2015 r. rozmawiał z oficerami centrum antyterrorystycznego funkcjonującego przy ABW. "Wtedy oni mówili, że wówczas w Polsce było mniej więcej tak liczne środowisko muzułmańskie, że polskie służby są w stanie monitorować to środowisko i monitorować, czy pojawiają się tam tendencje terrorystyczne. Natomiast po zwiększeniu się o kilka tysięcy takiej rzeszy byłoby to już niemożliwe" - podkreślił wicepremier.

"Będziemy bardzo konsekwentnie stać na straży tego, do czego nasze rządy zostały powołane. Nasze rządy zostały powołane nie do tego, żeby zbawiać cały świat, tylko do tego, żeby dbać o bezpieczeństwo Polaków, Węgrów czy Czechów" - powiedział Gowin pytany o działania Grupy Wyszehradzkiej w kwestii imigrantów z Bliskiego Wschodu. (PAP)

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook