Jedynie prawda jest ciekawa

Gowin: Komisja nie jest wyrocznią

08.02.2016

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zadeklarował, że zalecenia Komisji Weneckiej, która przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Polsce, na pewno będą rozważane.

"Traktujemy wizytę Komisji Weneckiej jako ważne wydarzenie dlatego, że jest to poważna instytucja i zalecenia komisji na pewno będą przez nas rozważane. Komisja nie jest wyrocznią, ale jesteśmy gotowi do dialogu zarówno z Komisją Wenecką, jak i z Komisją Europejską" - podkreślił Gowin na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z rektorami podkarpackich szkół wyższych. 

Wicepremier jest przekonany, że "wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej pozwoli pokazać europejskiej opinii publicznej trochę inny wizerunek tego, co dzieje się w Polsce". 

"Bo można poczynania naszego rządu, naszego obozu politycznego oceniać krytycznie. My jesteśmy otwarci na taką krytykę, ale z całą pewnością żaden standard demokracji, ani żadne prawo człowieka nie jest w Polsce zagrożone" - podkreślił Gowin. 

"Wszystko co dzieje się, wszystko co robi rząd, co robi większość parlamentarna jest w naszej ocenie zgodne z konstytucją, zgodne z umowami międzynarodowymi" - oświadczył minister nauki. "Myślę, że jest też przede wszystkim zgodne z naszym interesem narodowym" - dodał. 

"Jesteśmy otwarci na głosy krytyki zarówno ze strony opozycji, jak i ze strony instancji międzynarodowych, takich jak Komisja Wenecka, ale będziemy spokojnie, rzeczowo, krok po kroku przekonywać, że wszystkie nasze działania mieszczą się w porządku polskiej konstytucji" - powiedział Gowin. 

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) przebywa w poniedziałek i wtorek z wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Wizyta odbywa się w ramach prac nad opinią nt. zmian w prawodawstwie polskim odnoszących się do Trybunału Konstytucyjnego, o wydanie której 23 grudnia 2015 r. wystąpił MSZ. 

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

PAP

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook