Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin gotowy do debaty z Tuskiem w Olsztynie

27.07.2013

Jeżeli Donald Tusk wierzy w siłę swoich argumentów, niech stanie do konfrontacji, a nie chowa się za plecami swoich zwolenników - powiedział przebywający w Suwałkach Jarosław Gowin. Podkreślił, że jest gotowy do debaty z premierem w niedzielę w Olsztynie.

Według Gowina Tusk w niedzielę w Olsztynie spotka się z działaczami Platformy. Jak zapowiedział, jest gotowy do spotkania i "spontanicznej debaty" z liderem PO.

Gowin rozpoczął w sobotę w Suwałkach kampanię na przewodniczącego PO. Ma też odwiedzić Węgorzewo, a w niedzielę Giżycko, Mrągowo i Olsztyn.

Na sobotniej konferencji prasowej zastrzegł, że "nie podąża w ślady Donalda Tuska" i że harmonogram swojej podróży złożył w Biurze Krajowym PO trzy tygodnie temu. "Jest zasadnicza różnica pomiędzy naszymi spotkaniami. On spotyka się w zamkniętych pomieszczeniach z zaproszonymi działaczami Platformy. Ja nie boję się (...) rozmawiać z Polakami" - mówił. Swój objazd argumentował potrzebą zabiegania o głosy Polaków i przekonywania ich, że "warto po raz kolejny (w wyborach parlamentarnych) w 2015 r. zaufać PO".

Gowin - komentując decyzję swoją oraz posłów Jacka Żalka i Johna Godsona o wstrzymaniu się od głosu podczas piątkowego głosowania w sprawie nowelizacji ustawy o finansach publicznych zawieszającej pierwszy próg ostrożnościowy - powiedział: "Tak naprawdę powinniśmy byli głosować przeciwko, bo to są fatalne rozwiązania, ale w imię lojalności własnej partii zdecydowaliśmy się tylko wstrzymać od głosu. Łamiąc dyscyplinę partyjną jednocześnie zachowaliśmy lojalność wobec programu Platformy i wobec naszych wyborców".

Gowin obawia się, że pierwszy próg oszczędnościowy nie został zawieszony, ale trwale zlikwidowany. Jego zdaniem, ta decyzja może stanowić "otwarcie drogi do nieodpowiedzialnego zadłużania Polski".

Uznał, że "zarzut Donalda Tuska" o budowanie innej partii i "groźby wyrzucenia z partii" formułowane przez innych posłów PO są "próbą zniechęcenia, czy nawet zastraszenia" członków Platformy, aby na niego nie głosowali.

Gowin zaznaczył, że zarzut premiera jest "w pewnym sensie" prawdą. "Tak, ja buduję wolnorynkową Platformę Obywatelską. Była taka partia w latach 2001-11" - mówił Gowin. "Teraz Donald Tusk i Jacek Rostowski też budują inną partię - Platformę Socjaldemokratyczną" - podkreślił.

"Jeżeli przegram wybory (na lidera PO), będę czekał, w jaką stronę Donald Tusk skieruje Platformę i rząd, czy nadal będzie kierować nas w stronę rozwiązań socjaldemokratycznych" - mówił Gowin. W jego ocenie zniesienie progu ostrożnościowego jest symboliczne, bo "po raz pierwszy w swojej historii PO opowiedziała się za gospodarczą nieodpowiedzialnością". W jego ocenie "gorszą rzeczą" będzie realizacja zapowiedzi likwidacji OFE.

"Platforma była zawsze partią niskich podatków, przedsiębiorczości, ochrony prywatnej własności, a tutaj nagle 270 mld odłożonych na prywatnych kontaktach w drugim filarze emerytalnym ma posłużyć do załatania dziury w ZUS. (...) Za parę lat o tych 300 mld nikt nie będzie pamiętał, a bez całościowej reformy systemu ubezpieczeń społecznych ta dziura w ZUS pojawi się ponownie" - podkreślił Gowin.

Zaznaczył też, że według niego wstrzymanie się od głosu posła PiS, prof. Jerzego Żyżyńskiego ws. nowelizacji ustawy o finansach publicznych jest zapowiedzią, że "gdy Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy (...) będzie kontynuować politykę zadłużania Polski". Ocenił, że decyzje Tuska dotyczące progu ostrożnościowego i likwidacji OFE otwierają drogę do władzy PiS.

Obecny na konferencji Jacek Żalek powiedział, że program Jarosława Gowina jest wpisany w podstawy programu PO. "Naszym zadaniem jako posłów Platformy jest troska, aby go realizować. Mamy odwagę wypominać błędy. Deklarujemy, że będziemy wspierać każdy rząd, mam nadzieję, że swój rząd, w trudnych reformach, których oczekują od nas nasi wyborcy" - zaznaczył. Zdaniem Żalka przegranej w wyborach na przewodniczącego PO powinien się bać Tusk, a "Gowin liczy na wygraną, bo na tę wygraną liczy Polska". 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP-Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook