Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gowin gotowy do debaty z Tuskiem w Olsztynie

27.07.2013

Jeżeli Donald Tusk wierzy w siłę swoich argumentów, niech stanie do konfrontacji, a nie chowa się za plecami swoich zwolenników - powiedział przebywający w Suwałkach Jarosław Gowin. Podkreślił, że jest gotowy do debaty z premierem w niedzielę w Olsztynie.

Według Gowina Tusk w niedzielę w Olsztynie spotka się z działaczami Platformy. Jak zapowiedział, jest gotowy do spotkania i "spontanicznej debaty" z liderem PO.

Gowin rozpoczął w sobotę w Suwałkach kampanię na przewodniczącego PO. Ma też odwiedzić Węgorzewo, a w niedzielę Giżycko, Mrągowo i Olsztyn.

Na sobotniej konferencji prasowej zastrzegł, że "nie podąża w ślady Donalda Tuska" i że harmonogram swojej podróży złożył w Biurze Krajowym PO trzy tygodnie temu. "Jest zasadnicza różnica pomiędzy naszymi spotkaniami. On spotyka się w zamkniętych pomieszczeniach z zaproszonymi działaczami Platformy. Ja nie boję się (...) rozmawiać z Polakami" - mówił. Swój objazd argumentował potrzebą zabiegania o głosy Polaków i przekonywania ich, że "warto po raz kolejny (w wyborach parlamentarnych) w 2015 r. zaufać PO".

Gowin - komentując decyzję swoją oraz posłów Jacka Żalka i Johna Godsona o wstrzymaniu się od głosu podczas piątkowego głosowania w sprawie nowelizacji ustawy o finansach publicznych zawieszającej pierwszy próg ostrożnościowy - powiedział: "Tak naprawdę powinniśmy byli głosować przeciwko, bo to są fatalne rozwiązania, ale w imię lojalności własnej partii zdecydowaliśmy się tylko wstrzymać od głosu. Łamiąc dyscyplinę partyjną jednocześnie zachowaliśmy lojalność wobec programu Platformy i wobec naszych wyborców".

Gowin obawia się, że pierwszy próg oszczędnościowy nie został zawieszony, ale trwale zlikwidowany. Jego zdaniem, ta decyzja może stanowić "otwarcie drogi do nieodpowiedzialnego zadłużania Polski".

Uznał, że "zarzut Donalda Tuska" o budowanie innej partii i "groźby wyrzucenia z partii" formułowane przez innych posłów PO są "próbą zniechęcenia, czy nawet zastraszenia" członków Platformy, aby na niego nie głosowali.

Gowin zaznaczył, że zarzut premiera jest "w pewnym sensie" prawdą. "Tak, ja buduję wolnorynkową Platformę Obywatelską. Była taka partia w latach 2001-11" - mówił Gowin. "Teraz Donald Tusk i Jacek Rostowski też budują inną partię - Platformę Socjaldemokratyczną" - podkreślił.

"Jeżeli przegram wybory (na lidera PO), będę czekał, w jaką stronę Donald Tusk skieruje Platformę i rząd, czy nadal będzie kierować nas w stronę rozwiązań socjaldemokratycznych" - mówił Gowin. W jego ocenie zniesienie progu ostrożnościowego jest symboliczne, bo "po raz pierwszy w swojej historii PO opowiedziała się za gospodarczą nieodpowiedzialnością". W jego ocenie "gorszą rzeczą" będzie realizacja zapowiedzi likwidacji OFE.

"Platforma była zawsze partią niskich podatków, przedsiębiorczości, ochrony prywatnej własności, a tutaj nagle 270 mld odłożonych na prywatnych kontaktach w drugim filarze emerytalnym ma posłużyć do załatania dziury w ZUS. (...) Za parę lat o tych 300 mld nikt nie będzie pamiętał, a bez całościowej reformy systemu ubezpieczeń społecznych ta dziura w ZUS pojawi się ponownie" - podkreślił Gowin.

Zaznaczył też, że według niego wstrzymanie się od głosu posła PiS, prof. Jerzego Żyżyńskiego ws. nowelizacji ustawy o finansach publicznych jest zapowiedzią, że "gdy Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy (...) będzie kontynuować politykę zadłużania Polski". Ocenił, że decyzje Tuska dotyczące progu ostrożnościowego i likwidacji OFE otwierają drogę do władzy PiS.

Obecny na konferencji Jacek Żalek powiedział, że program Jarosława Gowina jest wpisany w podstawy programu PO. "Naszym zadaniem jako posłów Platformy jest troska, aby go realizować. Mamy odwagę wypominać błędy. Deklarujemy, że będziemy wspierać każdy rząd, mam nadzieję, że swój rząd, w trudnych reformach, których oczekują od nas nasi wyborcy" - zaznaczył. Zdaniem Żalka przegranej w wyborach na przewodniczącego PO powinien się bać Tusk, a "Gowin liczy na wygraną, bo na tę wygraną liczy Polska". 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP-Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

Jarosław Gowin

,

debata

,

Olsztyn

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 4. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 5. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 6. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 7. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 8. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook