Jedynie prawda jest ciekawa

Górny we "wSieci": Odnaleźliśmy kielich Jezusa

14.04.2014

Polecamy świąteczne wydanie odważnego tygodnika młodej Polski!

Odwiedziliśmy kilka krajów, odbyliśmy wiele rozmów z naukowcami – historykami, archeologami, liturgistami. Tak poszukiwania Kielicha zawiodły nas do Walencji - pisze Grzegorz Górny w najnowszym tygodniku „wSieci”.

Nie ma chyba na świecie bardziej zmistyfikowanego przedmiotu niż Święty Graal. Kielich, którego użył Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, stał się w naszych czasach popkulturowym gadżetem należącym bardziej do sfery mitów i legend niż historycznej rzeczywistości. Doszło do tego, że wspominanie o nim na poważnie automatycznie skazuje mówcę na brak powagi. Gdy słyszymy bowiem o Świętym Graalu, od razu myślimy o rycerzach Okrągłego Stołu, przygodach Indiany Jonesa lub zagadkach Dana Browna.

Kwestia autentyczności

Tymczasem źródła historyczne, z czterema Ewangeliami na czele, podają, że Jezus z Nazaretu przed swą śmiercią uczestniczył wspólnie z uczniami w uczcie paschalnej. Żydowski rytuał religijny przewidywał użycie podczas takiej wieczerzy naczynia liturgicznego napełnionego winem z odrobiną wody. Musiał więc istnieć realny kielich, którym posłużył się wówczas Chrystus. Powstaje tylko pytanie, czy jesteśmy w stanie dotrzeć do owego oryginału.

O poszukiwaniach świętego Graala pisze Grzegorz Górny w najnowszym wydaniu tygodniku „wSieci”. Polecamy także w formie e-wydania.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy numer „wSieci”

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook