Jedynie prawda jest ciekawa


Górny we "wSieci": Odnaleźliśmy kielich Jezusa

14.04.2014

Polecamy świąteczne wydanie odważnego tygodnika młodej Polski!

Odwiedziliśmy kilka krajów, odbyliśmy wiele rozmów z naukowcami – historykami, archeologami, liturgistami. Tak poszukiwania Kielicha zawiodły nas do Walencji - pisze Grzegorz Górny w najnowszym tygodniku „wSieci”.

Nie ma chyba na świecie bardziej zmistyfikowanego przedmiotu niż Święty Graal. Kielich, którego użył Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, stał się w naszych czasach popkulturowym gadżetem należącym bardziej do sfery mitów i legend niż historycznej rzeczywistości. Doszło do tego, że wspominanie o nim na poważnie automatycznie skazuje mówcę na brak powagi. Gdy słyszymy bowiem o Świętym Graalu, od razu myślimy o rycerzach Okrągłego Stołu, przygodach Indiany Jonesa lub zagadkach Dana Browna.

Kwestia autentyczności

Tymczasem źródła historyczne, z czterema Ewangeliami na czele, podają, że Jezus z Nazaretu przed swą śmiercią uczestniczył wspólnie z uczniami w uczcie paschalnej. Żydowski rytuał religijny przewidywał użycie podczas takiej wieczerzy naczynia liturgicznego napełnionego winem z odrobiną wody. Musiał więc istnieć realny kielich, którym posłużył się wówczas Chrystus. Powstaje tylko pytanie, czy jesteśmy w stanie dotrzeć do owego oryginału.

O poszukiwaniach świętego Graala pisze Grzegorz Górny w najnowszym wydaniu tygodniku „wSieci”. Polecamy także w formie e-wydania.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy numer „wSieci”

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook