Jedynie prawda jest ciekawa


Głosowanie ws. szefa MON w maju

28.04.2017

Wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

- Prawdopodobnie zaproponuję Sejmowi, żeby na najbliższym posiedzeniu izby zająć się wnioskiem PO o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza — powiedział w piątek w Radiowej Jedynce marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W ubiegłym tygodniu Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON. Według PO Polacy oczekują odwołania Macierewicza, aby wyjaśnić skandale, które „toczą” MON.

- Prawdopodobnie zaproponuję Sejmowi, bo to Sejm musi podjąć decyzję, wcześniej Prezydium i Konwent Seniorów, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejm się tym wnioskiem zajął, czyli za niespełna 2 tygodnie — powiedział Kuchciński.

Pytany, czy jest za jak najszybszym procedowaniem tego wniosku odpowiedział, że to wydaje mu się właściwą decyzją.

- Przedłużające się wnioski, nierozpatrywane, o wotum nieufności poszczególnego ministra czy premiera czy całego rządu, one wytwarzają atmosferę niepewności, tworzą się jakieś różne dyskusje na ten temat, czasami związane z tematem, a najczęściej konfabulują różni dyskutanci różne sprawy, więc trzeba sprawę przeciąć — podkreślił.

Marszałek Sejmu pytany o to, czy PiS nie obawia się tego wniosku odpowiedział, że PiS żadnego wniosku o wotum nieufności nie bagatelizował.

- Mogę odnieść się do wniosku o odwołanie ministra Macierewicza, bo przeczytałem uzasadnienie i z niego mogę wywieźć następujący wniosek: że w tym uzasadnieniu padają zarzuty o to, że minister obrony narodowej, wcześniej jeden z kandydatów PiS do Sejmu w kampanii w 2015 r., realizuje program wyborczy i dlatego z zainteresowaniem czytałem to uzasadnienie — zaznaczył Kuchciński.

Platforma wnioskowała już raz o odwołanie Macierewicza - w lipcu 2016 roku.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów. Wniosek w sprawie wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

[fot. PAP/EPA]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook