Jedynie prawda jest ciekawa


Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich?

08.08.2013

Umożliwienie wszystkim wyborcom głosowania korespondencyjnego przewiduje projekt noweli Kodeksu wyborczego autorstwa klubu PO. Dotychczas głosować korespondencyjnie mogli w kraju jedynie wyborcy niepełnosprawni.

Zmiany mają dotyczyć wyborów do Sejmu, Senatu, prezydenckich oraz samorządowych. Platforma zakłada, że po raz pierwszy powszechne głosowanie korespondencyjne możliwe byłoby w wyborach samorządowych w 2014 r.

Wyborca chcący głosować korespondencyjnie w kraju będzie zgłaszał taki zamiar wójtowi, a za granicą - konsulowi. Otrzyma wówczas pakiet wyborczy zawierający m.in. kartę do głosowania wraz z instrukcją głosowania korespondencyjnego.

"Głosowanie korespondencyjne to dodatkowa gwarancja powszechności prawa wyborczego. Chcemy, aby było ono dostępne dla osób, które nie miały do tej pory możliwości pójścia do lokalu wyborczego np. z powodów zawodowych. Policjanci na służbie, lekarze na dyżurach, osoby pracujące w systemie pracy weekendowej - te wszystkie osoby będą mogły skorzystać z głosowania korespondencyjnego" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Marek Wójcik (PO).

Nowela ma spowodować ponadto, że w każdym lokalu wyborczym dostępne będą nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania. Również wyborca głosujący korespondencyjnie będzie mógł zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym takich nakładek.

PO postuluje ponadto, aby PKW mogła przyjąć z zastrzeżeniami sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, który pozyskał lub wydatkował środki finansowe z naruszeniem przepisów - pod warunkiem, że suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. ogólnej kwoty przychodów komitetu wyborczego. Dotychczas PKW odrzucała takie sprawozdanie niezależnie od wielkości kwoty tych środków.

Platforma chce też zwiększyć liczbę lokali, które będą dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Dotychczas dla osób niepełnosprawnych musiała być dostosowana 1/5 lokali wyborczych, a od stycznia 2015 r. - 1/3. Platforma chce podnieść tę ostatnią wartość do 2/5.

Zmiany mają dotyczyć również sprawozdań finansowych - PO chce wprowadzić obowiązek informowania o wpłatach obywateli polskich na rzecz komitetów wyborczych także w przypadku komitetów lokalnych (a nie jak dotychczas tylko ponadlokalnych). Pełnomocnik finansowy podlegałby karze za niedopełnienie obowiązku prowadzenia, umieszczania na stronie internetowej lub uaktualniania rejestru zaciągniętych kredytów lub rejestru wpłat osób fizycznych.

Założenia projektu przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej politycy PO: Małgorzata Kidawa-Błońska, Marek Wójcik oraz Witold Gintowt-Dziewałtowski. Deklarowali, że liczą na poparcie wszystkich ugrupowań parlamentarnych, bo - jak przekonywali - proponowane zmiany mają być przede wszystkim ułatwieniem dla obywateli.

Politycy PO byli pytani m.in. jak zapewnić bezpieczeństwo głosowania korespondencyjnego. Przypomnieli w tym kontekście, że już w 2011 korespondencyjnie mogły głosować osoby niepełnosprawne, a Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła wówczas żadnych nieprawidłowości.

Platforma nie przesądza na razie, czy poprze prezydencką propozycję podwyższenia progu ważności dla referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich.

Bronisław Komorowski proponuje, aby dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu (obecnie jest to 3/5 liczby osób, które wzięły udział w wyborach).

"Nie znamy projektu prezydenckiego, a jedynie jego założenia, poczekamy na ustawę" – powiedziała Kidawa-Błońska pytana o tę propozycję prezydenta. Podkreśliła jednocześnie, że w ostatnim roku ma miejsce wiele referendów, których celem nie jest "poprawa jakości funkcjonowania samorządu", ale odwołanie władz lokalnych przed upływem ich kadencji.

Politycy PO byli też pytani o wypowiedź prezydenta, który w wywiadzie dla TVP1 zasugerował, że nie weźmie udziału w ewentualnym referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Kidawa-Błońska przekonywała, że podstawową formą demokracji nie są referenda, a wybory, w których wybiera się władze. Jak oceniła, niewzięcie udziału w referendum to też forma głosowania. Zdaniem Kidawy-Błońskiej, ci którzy są zadowoleni z rządów Gronkiewicz-Waltz (lub nastawieni do niej obojętnie) powinni pójść na wybory samorządowe za rok, a nie brać udziału w ewentualnym referendum.

Projekt zmian w Kodeksie wyborczym trafił już Sejmu. Platforma szacuje, że w wyborach samorządowych w 2014 roku z głosowania korespondencyjnego skorzysta około 1 proc. wyborców.

ll, PAP

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook