Jedynie prawda jest ciekawa

Głodujący w obronie historii piszą do prezydenta

16.04.2012

W dniu dzisiejszym z inicjatywy Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego dojdzie w Warszawie do spotkania wybitnych historyków i publicystów reprezentujących stronę społeczną z Panią Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas i jej ekspertami na temat nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Witamy tą inicjatywę Pana Prezydenta jako wyraz troski najwyższego organu państwa nad nauczaniem historii w polskich szkołach. Zwracamy uwagę, że nasz protest dotyczy także innych przedmiotów w Polskiej szkole. Bez gruntownej dyskusji z autorytetami naukowymi, nauczycielami i rodzicami nie powstanie wspólny i satysfakcjonujący program nauczania dla wszystkich szkół i uczelni w Polsce.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zostanie rozszerzona na inne dziedziny nauki. Deklarujemy jako grupa inicjatywna Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, że weźmiemy udział w każdej rozmowie dotyczącej dobra polskiej szkoły. Każda taka inicjatywa będzie krokiem naprzód w sprawie zakończenia protestów  w całej Polsce.

Wyrażamy radość z faktu zorganizowania w Pałacu Prezydenckim tego spotkania. Mamy przekonanie, że podzielane będzie tutaj nasze przekonanie o głębokim sensie prowadzenia debaty publicznej o potrzebie wychowywania i nauczania młodych Polaków w duchu świadomości historycznej i dumy narodowej.

Te hasła i te cele stały się powodem podjęcia w Krakowie (a potem w kolejnych miastach Polski) najbardziej dramatycznej formy zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenia wypływające z planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w programie nauczania.

Życząc owocnego spotkania podkreślamy, że nasza akcja protestacyjna ma charakter obywatelski i nie jest emanacją żadnej partii ani środowiska politycznego.

Adam Kalita
Grzegorz Surdy


Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej
[fot.PAP/Bednarczyk]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook