Jedynie prawda jest ciekawa

Głodujący w obronie historii piszą do prezydenta

16.04.2012

W dniu dzisiejszym z inicjatywy Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego dojdzie w Warszawie do spotkania wybitnych historyków i publicystów reprezentujących stronę społeczną z Panią Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas i jej ekspertami na temat nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Witamy tą inicjatywę Pana Prezydenta jako wyraz troski najwyższego organu państwa nad nauczaniem historii w polskich szkołach. Zwracamy uwagę, że nasz protest dotyczy także innych przedmiotów w Polskiej szkole. Bez gruntownej dyskusji z autorytetami naukowymi, nauczycielami i rodzicami nie powstanie wspólny i satysfakcjonujący program nauczania dla wszystkich szkół i uczelni w Polsce.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zostanie rozszerzona na inne dziedziny nauki. Deklarujemy jako grupa inicjatywna Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, że weźmiemy udział w każdej rozmowie dotyczącej dobra polskiej szkoły. Każda taka inicjatywa będzie krokiem naprzód w sprawie zakończenia protestów  w całej Polsce.

Wyrażamy radość z faktu zorganizowania w Pałacu Prezydenckim tego spotkania. Mamy przekonanie, że podzielane będzie tutaj nasze przekonanie o głębokim sensie prowadzenia debaty publicznej o potrzebie wychowywania i nauczania młodych Polaków w duchu świadomości historycznej i dumy narodowej.

Te hasła i te cele stały się powodem podjęcia w Krakowie (a potem w kolejnych miastach Polski) najbardziej dramatycznej formy zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenia wypływające z planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w programie nauczania.

Życząc owocnego spotkania podkreślamy, że nasza akcja protestacyjna ma charakter obywatelski i nie jest emanacją żadnej partii ani środowiska politycznego.

Adam Kalita
Grzegorz Surdy


Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej
[fot.PAP/Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270trwamnorwedwa 18.12.2017

  Schroniła się w Polsce, bo norwescy urzędnicy chcą odebrać jej dziecko

  Norweżka Silje Garmo musiała opuścić swój kraj, ponieważ władze chciały oddać jej drugą córkę do rodziny zastępczej. Powód? Miała nadużywać antydepresantów i leków nasennych

 2. 1270pkw 17.12.2017

  Ruszają prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym

  Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu w poniedziałek rozpoczną prace nad uchwalonymi przez Sejm zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmienia sposób wyboru członków PKW.

 3. 1270promocja 17.12.2017

  Antoni Macierewicz: jesteście elitą, armia to fundament bezpieczeństwa i patriotyzmu

  Szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej promocji oficerskiej żołnierzy rezerwy podkreślił, że armia to fundament nie tylko bezpieczeństwa, ale wartości patriotycznych. Zaapelował do żołnierzy o przypominanie historii po to, żeby "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo".

 4. gdynia17122017 17.12.2017

  Wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Zginęło 45 osób, 1165 odniosło rany

  47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.

 5. KijowskiYT17122017 17.12.2017

  Kijowski nie ma wstydu! Zebrał 32 tysiące złotych i mówi: Będziemy mogli spokojnie przeżyć święta

  Były lider Komitetu Obrony Demokracji najprawdopodobniej zdecyduje się jednak pozostać w Polsce. Sympatycy zorganizowali zrzutkę na jego utrzymanie

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook