Jedynie prawda jest ciekawa


Głodujący w obronie historii piszą do prezydenta

16.04.2012

W dniu dzisiejszym z inicjatywy Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego dojdzie w Warszawie do spotkania wybitnych historyków i publicystów reprezentujących stronę społeczną z Panią Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas i jej ekspertami na temat nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Witamy tą inicjatywę Pana Prezydenta jako wyraz troski najwyższego organu państwa nad nauczaniem historii w polskich szkołach. Zwracamy uwagę, że nasz protest dotyczy także innych przedmiotów w Polskiej szkole. Bez gruntownej dyskusji z autorytetami naukowymi, nauczycielami i rodzicami nie powstanie wspólny i satysfakcjonujący program nauczania dla wszystkich szkół i uczelni w Polsce.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zostanie rozszerzona na inne dziedziny nauki. Deklarujemy jako grupa inicjatywna Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, że weźmiemy udział w każdej rozmowie dotyczącej dobra polskiej szkoły. Każda taka inicjatywa będzie krokiem naprzód w sprawie zakończenia protestów  w całej Polsce.

Wyrażamy radość z faktu zorganizowania w Pałacu Prezydenckim tego spotkania. Mamy przekonanie, że podzielane będzie tutaj nasze przekonanie o głębokim sensie prowadzenia debaty publicznej o potrzebie wychowywania i nauczania młodych Polaków w duchu świadomości historycznej i dumy narodowej.

Te hasła i te cele stały się powodem podjęcia w Krakowie (a potem w kolejnych miastach Polski) najbardziej dramatycznej formy zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenia wypływające z planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w programie nauczania.

Życząc owocnego spotkania podkreślamy, że nasza akcja protestacyjna ma charakter obywatelski i nie jest emanacją żadnej partii ani środowiska politycznego.

Adam Kalita
Grzegorz Surdy


Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej
[fot.PAP/Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 5. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 7. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook