Jedynie prawda jest ciekawa

Głodówka w obronie szkoły zakończona po 22 dniach

26.04.2013

Kobiety biorące udział w proteście głodowym w obronie zlikwidowanego zespołu szkół w Dąbkach, trwającym od 5 kwietnia, zdecydowały o zakończeniu głodówki. W sumie wzięło w nim udział osiem kobiet. Wójt nie spełnił postulatów. W zamian wystawił protestującym fakturę na 17 tys. zł.

Zakończenie głodówki kobiety ogłosiły podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Darłowo, która zebrała się w Szkole Społecznej w Jeżyczkach, aby dyskutować o likwidacji placówki w Dąbkach.

Po godzinie 15.30 dwie ostatnie głodujące - Jolanta Buchta i Agata Gzieło - oraz wspomagający ich członkowie Komitetu Protestacyjnego Rodziców opuścili budynek Urzędu Gminy w Darłowie.

Kobiety powiedziały dziennikarzom, że nie czują się przegrane, a działania w obronie utrzymania publicznego zespołu szkół w Dąbkach będą kontynuowane.

W poniedziałek delegacja głodujących kobiet ma w tej sprawie spotkać się z wojewodą zachodniopomorskim. Nie wykluczają również zaskarżenia przyjętych 5 kwietnia uchwał o likwidacji szkół w Dąbkach do sądu administracyjnego.

Wójt Franciszek Kupracz, komentując opuszczenie sali konferencyjnej przez głodujące, powiedział PAP, że "problem (szkoły - PAP) zostaje, ale cieszy się, że panie będą w domu i będą zdrowe".

Rada Gminy na piątkowej nadzwyczajnej sesji odrzuciła wniesione przez wójta projekty uchwał uznające za zasadne skargi Związku Nauczycielstwa Polskiego i rodziców na decyzje z 5 kwietnia likwidujące szkołę podstawową i gimnazjum w Dąbkach. Skargi dotyczyły m.in. nieskutecznego powiadomienia rodziców o likwidacji placówki.

Rada przyjęła też uchwałę aprobującą przekazanie nieruchomości i majątku szkoły w Dąbkach Stowarzyszeniu Rozwoju Szkoły "Szansa" w Jeżyczkach. Ma się to stać 1 maja br.

Radni pozytywnie odnieśli się również do oferty Stowarzyszenia Rozwoju Szkoły "Szansa" w Jeżyczkach na prowadzenie szkoły w Dąbkach.

Wyliczone przez wójta na 17 tys. zł koszty protestu głodowego nie zostaną pokryte z budżetu gminy. Rada odrzuciła w piątek projekt takiej uchwały. Wójt powiedział PAP, że wobec takiej decyzji wystawi protestującym fakturę.

Głodówka w obronie szkół w Dąbkach rozpoczęła się 5 kwietnia, podczas sesji, na której podjęto uchwały o likwidacji zespołu szkół w Dąbkach. Trzy kobiety przykuły się wówczas łańcuchem do stołu prezydialnego, żądając pozostawienia placówki w dotychczasowej formie organizacyjnej.

W głodówce uczestniczyło łącznie osiem kobiet. Domagały się w ten sposób uchylenia uchwał z 5 kwietnia.

W zespole szkół w Dąbkach uczy się 236 dzieci. Wójt chce, żeby likwidowane placówki przejęło stowarzyszenie i prowadziło jako szkoły niepubliczne. Protestujące na to się nie godzą.

Ich zdaniem takie przekształcenie nie gwarantuje ani dotychczasowego poziomu nauczania, ani dalszego istnienia szkoły, która znajduje się na terenie atrakcyjnym z komercyjnego punktu widzenia. Są natomiast gotowe założyć stowarzyszenie, które będzie wspierało publiczną placówkę w Dąbkach.

Wójt zapewnia, że chce utrzymania wszystkich sześciu szkół funkcjonujących obecnie w gminie, ale z  powodu niżu demograficznego i kosztów utrzymania placówek konieczne jest, jego zdaniem,  przekształcenie zespołu w Dąbkach w szkołę niepubliczną.

PAP/mall
[fot. slawno.naszemiasto.pl]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook