Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: To była kampania przeciwko mnie

18.05.2017

To była "kampania polityczna z udziałem mediów zagranicznych i krajowych, ekspertów krajowych i zagranicznych, takich instytucji jak RPO, prezydent Gdańska, a także instytucji trzeciej władzy - instytucji sądowej" – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Pan Paweł Machcewicz i b. dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej przez rok prowadziła działalność stricte polityczną, czyli kampanię polityczną przeciwko ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, który jest organizatorem zarówno dla MIIWŚ jak i muzeum Westerplatte i Wojny 1939, i ma prawo podejmować decyzje odnośnie funkcjonowania tych instytucji zgodnie ze swoim sumieniem i wyobrażeniem" - powiedział PAP Gliński. 

Jak mówił, przeciwko temu była prowadzona "kampania polityczna z udziałem mediów zagranicznych i krajowych, ekspertów krajowych i zagranicznych, takich instytucji jak Rzecznik Praw Obywatelskich, prezydent Gdańska, a także instytucji trzeciej władzy - instytucji sądowej". 

W jego ocenie w toku sprawy pojawił się "cały wachlarz zarzutów zupełnie bezpodstawnych". "Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, bez żadnych podstaw prawnych i merytorycznych, straszył odebraniem działki (na której powstało MIIWŚ- PAP); podobnie pan Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który sugerował, że my - łącząc instytucje muzealne - ograniczamy dostęp społeczeństwa do; absurdy niebywałe" - podkreślił Gliński. 

Dodał, że na podstawie tych "absurdów" WSA w Warszawie, "zamiast rozpatrzyć merytorycznie skargi, wprowadzał zabezpieczenia, uniemożliwiające mi działania administracyjne". "Te zabezpieczenia były prawie że automatycznie odrzucane przez Naczelny Sąd Administracyjny, ale wtedy, kiedy te sprawy docierały do NSA" - zaznaczył minister kultury. 

"WSA wydawał postanowienie o zabezpieczeniu (wstrzymaniu połączenia muzeów do czasu rozstrzygnięcia skarg w tej sprawie - PAP), czyli o ubezwłasnowolnieniu ministra, w ciągu kilku dni od decyzji NSA o odrzuceniu tego postanowienia. Po czym nasze zaskarżenie tej decyzji było przetrzymywane w WSA, nieprzesyłane do NSA w oparciu o takie argumentacje, że z kolei korespondencja służbowa nie jest odbierana w MIIWŚ" - wyjaśnił Gliński. 

Zdaniem szefa resortu kultury były to działania, które "ocierały się o łamanie prawa, a na pewno dobrej woli". "Stawiały WSA w roli uczestnika kampanii politycznej, bo niby to było wszystko zgodne z prawem, natomiast tutaj intencje działania były jasne zupełnie. Myśmy podejrzewali, że to było jedyne możliwe działanie tego sądu na rzecz pana Machcewicza, ponieważ merytorycznie sąd nie miał podstaw, żeby rozpatrzyć tę sprawę inaczej" - przekonywał minister kultury. 

Minister kultury odniósł się także do postanowienia rzecznika dyscypliny finansów publicznych dotyczącego b. dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej. 

"Przeprowadziliśmy kontrolę w Muzeum II Wojny Światowej, jej wyniki wskazywały, że są tam pewne nieprawidłowości. Zgodnie z wynikami kontroli przesłaliśmy w grudniu ub. roku zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych do rzecznika finansów publicznych. Rzecznik sprawę rozpatrzył i sprawa była dwuwątkowa - jeden dotyczył naruszenia dyscypliny finansów publicznych, polegającej na wydatkowaniu dotacji niezgodnie z przeznaczeniem - i to się skończyło wnioskiem o ukaranie karą nagany. Drugi wątek sprawy, który dotyczył dyscypliny finansów publicznych w zakresie zamówień publicznych, został umorzony ze względu na przedawnienie. Na drugą część, która dotyczyła zamówień publicznych, które nie zostały przedawnione, złożyliśmy zażalenie, ponieważ uważamy, że tam została złamana dyscyplina publiczna" - wyjaśnił PAP minister kultury. 

MIIWŚ w Gdańsku zostało utworzone w 2008 r. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r.; muzeum zostało otwarte 23 marca tego roku. Wiosną ub.r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że planuje połączyć to muzeum z - powołanym przez siebie w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Połączeniu muzeów sprzeciwiła się część środowiska naukowego oraz kulturalnego a także dyrekcja MIIWŚ, władze lokalne i Rzecznik Praw Obywatelskich. Trzy ostatnie podmioty złożyły w tej sprawie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA nie rozpatrując skarg wstrzymywał połączenie placówek. Na początku kwietnia NSA uchylił postanowienie WSA w Warszawie do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Połączenie obu placówek nastąpiło 6 kwietnia. 

W maju WSA odrzucił skargę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dyrektora muzeum oraz Rzecznika Praw Obywatelskich na zarządzenie ministra kultury ws. połączenia muzeów - II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Westerplatte i Wojny 1939. B. dyrektor muzeum Paweł Machcewicz zapowiedział odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook