Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: To była kampania przeciwko mnie

18.05.2017

To była "kampania polityczna z udziałem mediów zagranicznych i krajowych, ekspertów krajowych i zagranicznych, takich instytucji jak RPO, prezydent Gdańska, a także instytucji trzeciej władzy - instytucji sądowej" – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Pan Paweł Machcewicz i b. dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej przez rok prowadziła działalność stricte polityczną, czyli kampanię polityczną przeciwko ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, który jest organizatorem zarówno dla MIIWŚ jak i muzeum Westerplatte i Wojny 1939, i ma prawo podejmować decyzje odnośnie funkcjonowania tych instytucji zgodnie ze swoim sumieniem i wyobrażeniem" - powiedział PAP Gliński. 

Jak mówił, przeciwko temu była prowadzona "kampania polityczna z udziałem mediów zagranicznych i krajowych, ekspertów krajowych i zagranicznych, takich instytucji jak Rzecznik Praw Obywatelskich, prezydent Gdańska, a także instytucji trzeciej władzy - instytucji sądowej". 

W jego ocenie w toku sprawy pojawił się "cały wachlarz zarzutów zupełnie bezpodstawnych". "Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, bez żadnych podstaw prawnych i merytorycznych, straszył odebraniem działki (na której powstało MIIWŚ- PAP); podobnie pan Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który sugerował, że my - łącząc instytucje muzealne - ograniczamy dostęp społeczeństwa do; absurdy niebywałe" - podkreślił Gliński. 

Dodał, że na podstawie tych "absurdów" WSA w Warszawie, "zamiast rozpatrzyć merytorycznie skargi, wprowadzał zabezpieczenia, uniemożliwiające mi działania administracyjne". "Te zabezpieczenia były prawie że automatycznie odrzucane przez Naczelny Sąd Administracyjny, ale wtedy, kiedy te sprawy docierały do NSA" - zaznaczył minister kultury. 

"WSA wydawał postanowienie o zabezpieczeniu (wstrzymaniu połączenia muzeów do czasu rozstrzygnięcia skarg w tej sprawie - PAP), czyli o ubezwłasnowolnieniu ministra, w ciągu kilku dni od decyzji NSA o odrzuceniu tego postanowienia. Po czym nasze zaskarżenie tej decyzji było przetrzymywane w WSA, nieprzesyłane do NSA w oparciu o takie argumentacje, że z kolei korespondencja służbowa nie jest odbierana w MIIWŚ" - wyjaśnił Gliński. 

Zdaniem szefa resortu kultury były to działania, które "ocierały się o łamanie prawa, a na pewno dobrej woli". "Stawiały WSA w roli uczestnika kampanii politycznej, bo niby to było wszystko zgodne z prawem, natomiast tutaj intencje działania były jasne zupełnie. Myśmy podejrzewali, że to było jedyne możliwe działanie tego sądu na rzecz pana Machcewicza, ponieważ merytorycznie sąd nie miał podstaw, żeby rozpatrzyć tę sprawę inaczej" - przekonywał minister kultury. 

Minister kultury odniósł się także do postanowienia rzecznika dyscypliny finansów publicznych dotyczącego b. dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej. 

"Przeprowadziliśmy kontrolę w Muzeum II Wojny Światowej, jej wyniki wskazywały, że są tam pewne nieprawidłowości. Zgodnie z wynikami kontroli przesłaliśmy w grudniu ub. roku zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych do rzecznika finansów publicznych. Rzecznik sprawę rozpatrzył i sprawa była dwuwątkowa - jeden dotyczył naruszenia dyscypliny finansów publicznych, polegającej na wydatkowaniu dotacji niezgodnie z przeznaczeniem - i to się skończyło wnioskiem o ukaranie karą nagany. Drugi wątek sprawy, który dotyczył dyscypliny finansów publicznych w zakresie zamówień publicznych, został umorzony ze względu na przedawnienie. Na drugą część, która dotyczyła zamówień publicznych, które nie zostały przedawnione, złożyliśmy zażalenie, ponieważ uważamy, że tam została złamana dyscyplina publiczna" - wyjaśnił PAP minister kultury. 

MIIWŚ w Gdańsku zostało utworzone w 2008 r. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r.; muzeum zostało otwarte 23 marca tego roku. Wiosną ub.r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że planuje połączyć to muzeum z - powołanym przez siebie w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Połączeniu muzeów sprzeciwiła się część środowiska naukowego oraz kulturalnego a także dyrekcja MIIWŚ, władze lokalne i Rzecznik Praw Obywatelskich. Trzy ostatnie podmioty złożyły w tej sprawie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA nie rozpatrując skarg wstrzymywał połączenie placówek. Na początku kwietnia NSA uchylił postanowienie WSA w Warszawie do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Połączenie obu placówek nastąpiło 6 kwietnia. 

W maju WSA odrzucił skargę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dyrektora muzeum oraz Rzecznika Praw Obywatelskich na zarządzenie ministra kultury ws. połączenia muzeów - II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Westerplatte i Wojny 1939. B. dyrektor muzeum Paweł Machcewicz zapowiedział odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook