Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Puszczę Białowieską bym odpuścił

11.09.2017

Gdyby to ode mnie zależało, sprawę Puszczy Białowieskiej bym odpuścił - powiedział w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński pytany był w poniedziałek w radiu RMF FM o to, jak - jako dawnemu przedstawicielowi ruchów ekologicznych - żyje mu się w jednym rządzie z ministrem Janem Szyszko.

- Rozmawiamy (z ministrem Szyszko - PAP), jest różnica zdań. Ja mówiłem wielokrotnie - ja bym akurat Puszczę Białowieską odpuścił - stwierdził Gliński. Dodał, że ta różnica zdań jest "akceptowalna" w rządzie i w demokracji.

Gliński podkreślił, że istnieją dwa główne podejścia do ochrony przyrody. - Jedno, reprezentowane najczęściej przez leśników i profesorów leśnictwa, to jest tzw. czynna ochrona, np. obszarów leśnych. A z kolei niektórzy przyrodnicy są zwolennikami tzw. ochrony biernej, czyli pozostawiania przyrody samej sobie - tłumaczył.

- Ja uważam, że można by w Polsce pozostawić w parkach narodowych - czy w szczególnych miejscach, takich jak Puszcza Białowieska - te obszary, gdzie człowiek by ingerował minimalnie - powiedział Gliński.

- Problem polega na tym, że tam (w Puszczy Białowieskiej - PAP) już ten kornik jest - i człowiek jest od dawna. Więc to nie jest (...) las naturalny, niestety. Mało tego, Puszcza Białowieska jest zróżnicowana, o różnym stopniu naturalnego funkcjonowania przyrody - więc i podejście powinno być zróżnicowane - podsumował.

PAP

Warto poczytać

 1. 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 2. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 3. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 4. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 5. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 6. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 7. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 8. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook