Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Puszczę Białowieską bym odpuścił

11.09.2017

Gdyby to ode mnie zależało, sprawę Puszczy Białowieskiej bym odpuścił - powiedział w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński pytany był w poniedziałek w radiu RMF FM o to, jak - jako dawnemu przedstawicielowi ruchów ekologicznych - żyje mu się w jednym rządzie z ministrem Janem Szyszko.

- Rozmawiamy (z ministrem Szyszko - PAP), jest różnica zdań. Ja mówiłem wielokrotnie - ja bym akurat Puszczę Białowieską odpuścił - stwierdził Gliński. Dodał, że ta różnica zdań jest "akceptowalna" w rządzie i w demokracji.

Gliński podkreślił, że istnieją dwa główne podejścia do ochrony przyrody. - Jedno, reprezentowane najczęściej przez leśników i profesorów leśnictwa, to jest tzw. czynna ochrona, np. obszarów leśnych. A z kolei niektórzy przyrodnicy są zwolennikami tzw. ochrony biernej, czyli pozostawiania przyrody samej sobie - tłumaczył.

- Ja uważam, że można by w Polsce pozostawić w parkach narodowych - czy w szczególnych miejscach, takich jak Puszcza Białowieska - te obszary, gdzie człowiek by ingerował minimalnie - powiedział Gliński.

- Problem polega na tym, że tam (w Puszczy Białowieskiej - PAP) już ten kornik jest - i człowiek jest od dawna. Więc to nie jest (...) las naturalny, niestety. Mało tego, Puszcza Białowieska jest zróżnicowana, o różnym stopniu naturalnego funkcjonowania przyrody - więc i podejście powinno być zróżnicowane - podsumował.

PAP

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 8. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook