Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: naszym celem zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych

04.09.2017

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych; tworzymy warunki do tego "poprzez transfer dochodów do grup mniej uposażonych oraz poprzez zwiększenie wydatków na kulturę" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Gliński otworzył w poniedziałek we Wrocławiu sympozjum poświęcone muzyce, które rozpoczęło się w Narodowym Forum Muzyki. Sympozjum jest pierwszym z cyklu debat organizowanych w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury.

Wicepremier podkreślił, że kultura jest dziś wielkim kołem zamachowym zmian społecznych i gospodarczych. - Nie ma odpowiedzialnego rozwoju bez kultury - mówił.

Dodał, że celem kierowanego przez niego resortu jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych. - Tworzymy po temu warunki, m.in. poprzez nieznający precedensu w historii wielki transfery dochodów w kierunku grup mniej uposażonych, ale też poprzez zwiększenie wydatków na kulturę - mówił.

Gliński podkreślił, że w 2017 r. nakłady na kulturę po raz pierwszy przekroczyły 1 proc. PKB. - I to nie licząc funduszy europejskich i zakupu kolekcji Czartoryskich - mówił.

Dodał, że jednym z działań resortu kultury jest podejmowanie nowych wyzwań w zakresie współprowadzenia instytucji kultury. - Podjęliśmy decyzję, że szereg lokalnych instytucji kultury, ale o znaczeniu ponadlokalnym, zasługuje na bezpośrednie wsparcie z budżetu państwa - mówił wicepremier. Uściślił, że wśród pierwszej grupy wybranych instytucji do współprowadzenia przez resort kultury znalazły się filharmonie w Rzeszowie i Szczecinie oraz zespoły Mazowsze i Śląsk. - Mam również nadzieję, że Teatr Wielki w Łodzi - zaznaczył minister. Dodał, że nową inicjatywą jest także powołanie Opery Królewskiej w Warszawie, która ma mieć siedzibę w Teatrze Stanisławowskim. Gliński poinformował również, że zapadła decyzja o budowie sali koncertowej w Żelazowej Woli.

Mówiąc o podmiotach prowadzących działalność kulturalną w kraju, Gliński obok samorządów wymienił także organizacje pozarządowe. - Organizują one wydarzenia kulturalne i artystyczne, uzyskując na to dotacje z funduszy publicznych. To jest miara dojrzałości społeczeństwa obywatelskiego i jego zdolności do realizowania swoich potrzeb kulturalnych - powiedział wicepremier.

Dodał, że ministerialne programy systemu dotacji przyznawane w trybie konkursowym obejmą ponad 30 grup tematycznych. W ramach tych programów rozdysponowywanych jest rocznie ponad 300 mln zł na realizację około 4 tys. wydarzeń artystycznych. - Oznacza to, że ponad 10 proc. budżetu w dziale kultura jest rozdzielane poprzez programy ministra. Beneficjentem tych programów są zarówno instytucje kultury, samorządy, jak i organizacje pozarządowi oraz osoby fizyczne - mówił.

Minister kultury dodał, że w latach 90. XX w. przyjęto w Polsce rozwiązania strukturalne, organizacyjne i finansowe dla działalności kulturalnej, które w ostatnich 20 latach nie zostały poddane weryfikacji. - W tym czasie ludzie kultury, obywatele zgłaszali liczne postulaty zmian (...) wydaje się, że nadszedł dziś czas, by podsumować dotychczasowe doświadczenia i sprecyzować charakter koniecznych zmian i wprowadzić je w życie. Uzyskamy w ten sposób trwałą poprawę stanu funkcjonowania kultury, a szczególnie działalności twórczej i artystycznej. W tym procesie zmian wiodącą rolę muszą odegrać uczestnicy i organizatorzy życia kulturalnego - powiedział Gliński.

Ogólnopolska Konferencja Kultury to cykl 11 sympozjów organizowanych według klucza tematycznego i geograficznego. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie środowiskom artystycznym dyskusji, a w ostateczności wypracowanie propozycji i przygotowanie do wdrożenia rozwiązań, które będą odpowiedzią na potrzeby twórców kultury i organizatorów życia artystycznego w Polsce. - To pozwoli na ocenę, czy obecne rozwiązania prawne są wystarczające, czy też wymagają zmian, a jeśli tak, to czy wystarczy nowelizacja Ustawy o zasadach prowadzenia, organizowania działalności kulturalnej, czy też zachodzi konieczność przygotowania nowej ustawy - mówił Gliński.

Organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Kultury jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne sympozjum, tym razem poświęcone kulturze ludowej, odbędzie się 6 września w Lublinie.

PAP

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook