Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: naszym celem zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych

04.09.2017

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych; tworzymy warunki do tego "poprzez transfer dochodów do grup mniej uposażonych oraz poprzez zwiększenie wydatków na kulturę" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Gliński otworzył w poniedziałek we Wrocławiu sympozjum poświęcone muzyce, które rozpoczęło się w Narodowym Forum Muzyki. Sympozjum jest pierwszym z cyklu debat organizowanych w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury.

Wicepremier podkreślił, że kultura jest dziś wielkim kołem zamachowym zmian społecznych i gospodarczych. - Nie ma odpowiedzialnego rozwoju bez kultury - mówił.

Dodał, że celem kierowanego przez niego resortu jest zapewnienie dostępu do kultury dla wszystkich grup społecznych. - Tworzymy po temu warunki, m.in. poprzez nieznający precedensu w historii wielki transfery dochodów w kierunku grup mniej uposażonych, ale też poprzez zwiększenie wydatków na kulturę - mówił.

Gliński podkreślił, że w 2017 r. nakłady na kulturę po raz pierwszy przekroczyły 1 proc. PKB. - I to nie licząc funduszy europejskich i zakupu kolekcji Czartoryskich - mówił.

Dodał, że jednym z działań resortu kultury jest podejmowanie nowych wyzwań w zakresie współprowadzenia instytucji kultury. - Podjęliśmy decyzję, że szereg lokalnych instytucji kultury, ale o znaczeniu ponadlokalnym, zasługuje na bezpośrednie wsparcie z budżetu państwa - mówił wicepremier. Uściślił, że wśród pierwszej grupy wybranych instytucji do współprowadzenia przez resort kultury znalazły się filharmonie w Rzeszowie i Szczecinie oraz zespoły Mazowsze i Śląsk. - Mam również nadzieję, że Teatr Wielki w Łodzi - zaznaczył minister. Dodał, że nową inicjatywą jest także powołanie Opery Królewskiej w Warszawie, która ma mieć siedzibę w Teatrze Stanisławowskim. Gliński poinformował również, że zapadła decyzja o budowie sali koncertowej w Żelazowej Woli.

Mówiąc o podmiotach prowadzących działalność kulturalną w kraju, Gliński obok samorządów wymienił także organizacje pozarządowe. - Organizują one wydarzenia kulturalne i artystyczne, uzyskując na to dotacje z funduszy publicznych. To jest miara dojrzałości społeczeństwa obywatelskiego i jego zdolności do realizowania swoich potrzeb kulturalnych - powiedział wicepremier.

Dodał, że ministerialne programy systemu dotacji przyznawane w trybie konkursowym obejmą ponad 30 grup tematycznych. W ramach tych programów rozdysponowywanych jest rocznie ponad 300 mln zł na realizację około 4 tys. wydarzeń artystycznych. - Oznacza to, że ponad 10 proc. budżetu w dziale kultura jest rozdzielane poprzez programy ministra. Beneficjentem tych programów są zarówno instytucje kultury, samorządy, jak i organizacje pozarządowi oraz osoby fizyczne - mówił.

Minister kultury dodał, że w latach 90. XX w. przyjęto w Polsce rozwiązania strukturalne, organizacyjne i finansowe dla działalności kulturalnej, które w ostatnich 20 latach nie zostały poddane weryfikacji. - W tym czasie ludzie kultury, obywatele zgłaszali liczne postulaty zmian (...) wydaje się, że nadszedł dziś czas, by podsumować dotychczasowe doświadczenia i sprecyzować charakter koniecznych zmian i wprowadzić je w życie. Uzyskamy w ten sposób trwałą poprawę stanu funkcjonowania kultury, a szczególnie działalności twórczej i artystycznej. W tym procesie zmian wiodącą rolę muszą odegrać uczestnicy i organizatorzy życia kulturalnego - powiedział Gliński.

Ogólnopolska Konferencja Kultury to cykl 11 sympozjów organizowanych według klucza tematycznego i geograficznego. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie środowiskom artystycznym dyskusji, a w ostateczności wypracowanie propozycji i przygotowanie do wdrożenia rozwiązań, które będą odpowiedzią na potrzeby twórców kultury i organizatorów życia artystycznego w Polsce. - To pozwoli na ocenę, czy obecne rozwiązania prawne są wystarczające, czy też wymagają zmian, a jeśli tak, to czy wystarczy nowelizacja Ustawy o zasadach prowadzenia, organizowania działalności kulturalnej, czy też zachodzi konieczność przygotowania nowej ustawy - mówił Gliński.

Organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Kultury jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne sympozjum, tym razem poświęcone kulturze ludowej, odbędzie się 6 września w Lublinie.

PAP

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook