Jedynie prawda jest ciekawa


Gigantyczne kary dla Polski

22.06.2012

KE za niepełne wdrożenie dyrektywy o usługach audiowizualnych domaga się od Polski 112 tys. euro kary za każdy dzień spóźnienia. Podobnej grzywny chce za to, że rząd nie wprowadził przepisów telekomunikacyjnych, a za niewdrożenie regulacji związanych z wypadkami na morzu grozi nam dodatkowo 56 tys. euro kary. W sumie możemy płacić ponad milion złotych dziennie.

Chodzi o dyrektywę, która wprowadza jednolity rynek audiowizualnych usług medialnych, w tym usług telewizyjnych oraz usług w rodzaju wideo na żądanie oraz mobilnej telewizji internetowej. Dyrektywa – zdaniem KE – zapewnia bezpieczeństwo prawne przedsiębiorstwom oraz ochronę praw konsumenta. Państwa UE miały obowiązek wprowadzić przepisy do własnego porządku prawnego do 19 grudnia 2009 r.

Polska nie wdrożyła jednak przepisów dotyczących usług na żądanie. „Oznacza to, że dostawcy takich usług nie są zobowiązani do ochrony widzów, zwłaszcza dzieci przed ukrytą reklamą (taką jak reklama podprogowa) lub przed programami zawierającymi treści podżegające do nienawiści" – wyjaśnia KE. Komisja proponuje nałożenie na Polskę kary dziennej w wysokości 112 190 euro, należnej od dnia orzeczenia wyroku, aż do pełnego wdrożenia przez Polskę przepisów unijnych.

KE pozwała wczoraj Polskę także za to, że nie poinformowała jej o wdrożeniu przepisów dotyczących dochodzeń po wypadkach na morzu. Odpowiednie przepisy powinniśmy wdrożyć do 17 czerwca 2011 r. Tym razem zaproponowano karę 56 tys. euro dziennie.

Trzy tygodnie temu KE zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o ukaranie Polski za to, że nie wprowadziła innej dyrektywy – chodzi o przepisy telekomunikacyjne, które zobowiązują operatorów i dostawców internetu do bezpiecznego przechowywania danych osobowych i niezwłocznego informowania krajowych organów i swoich klientów o wypadkach ich naruszeń, a także o promocję otwartego dostępu użytkowników internetu do informacji i korzystania z dowolnych aplikacji i usług.

Polska miała wywiązać się z tego zobowiązania do 25 maja 2011 r. Ponieważ tego nie zrobiła, KE zaproponowała grzywnę w wysokości ponad 112 tys. euro dziennie, a więc podobną jak w wypadku kary za niepełne wdrożenie dyrektywy o usługach audiowizualnych. W sumie kary, które grożą Polsce, przekraczają kwotę 280 tys. euro, czyli ok. 1,2 mln zł. Tyle będziemy musieli wpłacać dziennie, jeśli do czasu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości polski rząd nie wdroży koniecznych przepisów.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook