Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gigantyczne kary dla Polski

22.06.2012

KE za niepełne wdrożenie dyrektywy o usługach audiowizualnych domaga się od Polski 112 tys. euro kary za każdy dzień spóźnienia. Podobnej grzywny chce za to, że rząd nie wprowadził przepisów telekomunikacyjnych, a za niewdrożenie regulacji związanych z wypadkami na morzu grozi nam dodatkowo 56 tys. euro kary. W sumie możemy płacić ponad milion złotych dziennie.

Chodzi o dyrektywę, która wprowadza jednolity rynek audiowizualnych usług medialnych, w tym usług telewizyjnych oraz usług w rodzaju wideo na żądanie oraz mobilnej telewizji internetowej. Dyrektywa – zdaniem KE – zapewnia bezpieczeństwo prawne przedsiębiorstwom oraz ochronę praw konsumenta. Państwa UE miały obowiązek wprowadzić przepisy do własnego porządku prawnego do 19 grudnia 2009 r.

Polska nie wdrożyła jednak przepisów dotyczących usług na żądanie. „Oznacza to, że dostawcy takich usług nie są zobowiązani do ochrony widzów, zwłaszcza dzieci przed ukrytą reklamą (taką jak reklama podprogowa) lub przed programami zawierającymi treści podżegające do nienawiści" – wyjaśnia KE. Komisja proponuje nałożenie na Polskę kary dziennej w wysokości 112 190 euro, należnej od dnia orzeczenia wyroku, aż do pełnego wdrożenia przez Polskę przepisów unijnych.

KE pozwała wczoraj Polskę także za to, że nie poinformowała jej o wdrożeniu przepisów dotyczących dochodzeń po wypadkach na morzu. Odpowiednie przepisy powinniśmy wdrożyć do 17 czerwca 2011 r. Tym razem zaproponowano karę 56 tys. euro dziennie.

Trzy tygodnie temu KE zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o ukaranie Polski za to, że nie wprowadziła innej dyrektywy – chodzi o przepisy telekomunikacyjne, które zobowiązują operatorów i dostawców internetu do bezpiecznego przechowywania danych osobowych i niezwłocznego informowania krajowych organów i swoich klientów o wypadkach ich naruszeń, a także o promocję otwartego dostępu użytkowników internetu do informacji i korzystania z dowolnych aplikacji i usług.

Polska miała wywiązać się z tego zobowiązania do 25 maja 2011 r. Ponieważ tego nie zrobiła, KE zaproponowała grzywnę w wysokości ponad 112 tys. euro dziennie, a więc podobną jak w wypadku kary za niepełne wdrożenie dyrektywy o usługach audiowizualnych. W sumie kary, które grożą Polsce, przekraczają kwotę 280 tys. euro, czyli ok. 1,2 mln zł. Tyle będziemy musieli wpłacać dziennie, jeśli do czasu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości polski rząd nie wdroży koniecznych przepisów.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook