Jedynie prawda jest ciekawa


Genderowe szaleństwo Brukseli – zmuszają do urlopów

21.06.2017

Eurobiurokraci nie przestają kombinować przy prawach natury. Ich najnowszy pomysł streszcza się w nakazie przerwania przez ojców aktywności zawodowej na 4 miesiące. Jeśli tego nie zrobią, to urlop przepadnie i nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Polski rząd chce pokazać Komisji Europejskiej "żółtą kartkę".

Od zarania dziejów mężczyzna był odpowiedzialny za obronę i utrzymanie rodziny, a kobieta za opiekę nad małymi dziećmi. Współczesne ustalenia lekarzy i naukowców potwierdzają, że niemowlęta powinny być jak najdłużej karmione mlekiem matki – co najmniej do roku. Jednak brukselscy eurokraci znowu wiedzą lepiej. Obecnie w polskim prawie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, czyli 5 miesięcy. Po nim rodzice maja prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, czyli 8 miesięcy. Z tym, że za pierwsze 6 tygodni przysługuje zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia, a za następne — 60%. Rodzice mogą dzielić się tym urlopem tak, jak im wygodniej. Komisja Europejska przygotowała jednak projekt dyrektywy, która nakazuje ojcom wykorzystać co najmniej połowę tego czasu (4 miesiące), bez prawa do wykorzystania go przez matkę. Co skutecznie uniemożliwi utrzymanie przez rodziców pełnego wynagrodzenia. Ponadto w przypadku lepszych zarobków męża, rodzicom w praktyce ograniczy możliwość korzystania z 8 miesięcy urlopu – pozostaną 4. Wykorzystanie pełnego wymiaru będzie po prostu dla wielu rodziców zbyt kosztowne.

Pokażemy żółtą kartkę Brukseli

W sprawie tego projektu unijnej dyrektywy nie wykluczamy wszczęcia procedury "żółtej kartki" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednak, że najpierw należy poczekać na decyzję ws. dyrektywy parlamentów innych państw UE. Jak dodał, z jego informacji wynika, iż wiele państw Unii ma zastrzeżenia co do unijnej propozycji. Wiceminister argumentuje, że dyrektywa łamie zasadę "pomocniczości". Uważa, że polskie rozwiązania są na bardzo dobrym poziomie.

Projekt opinii na temat unijnej dyrektywy rozpatrywano już w Senacie. Senackie komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz spraw zagranicznych i UE negatywnie zaopiniowały propozycje Brukseli. Jak uznano, nie ma potrzeby, by ingerować w politykę rodzinną w Polsce.

"Według Senatu dyrektywa, narzucając wykorzystanie przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców, ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia zawodowego" - napisano w projekcie opinii.

Projekt opinii do unijnej propozycji przygotował także Sejm. Jego zdaniem regulacja na poziomie Unii Europejskiej musi uwzględniać rozwiązania obowiązujące w prawodawstwie państw członkowskich: "Regulacja unijna nie powinna ingerować w krajowe rozwiązania prawne, które skutecznie zapewniają właściwy poziom ochrony rodziny w sferze opieki nad potomstwem i wychowania go".

"Żółta kartka" od parlamentów narodowych oznacza, że Komisja Europejska podda swój projekt ponownej analizie i może podjąć decyzję o podtrzymaniu, zmianie lub wycofaniu projektu. Komisja musi uzasadnić swoją decyzję.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook