Jedynie prawda jest ciekawa


Genderowe szaleństwo Brukseli – zmuszają do urlopów

21.06.2017

Eurobiurokraci nie przestają kombinować przy prawach natury. Ich najnowszy pomysł streszcza się w nakazie przerwania przez ojców aktywności zawodowej na 4 miesiące. Jeśli tego nie zrobią, to urlop przepadnie i nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Polski rząd chce pokazać Komisji Europejskiej "żółtą kartkę".

Od zarania dziejów mężczyzna był odpowiedzialny za obronę i utrzymanie rodziny, a kobieta za opiekę nad małymi dziećmi. Współczesne ustalenia lekarzy i naukowców potwierdzają, że niemowlęta powinny być jak najdłużej karmione mlekiem matki – co najmniej do roku. Jednak brukselscy eurokraci znowu wiedzą lepiej. Obecnie w polskim prawie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, czyli 5 miesięcy. Po nim rodzice maja prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, czyli 8 miesięcy. Z tym, że za pierwsze 6 tygodni przysługuje zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia, a za następne — 60%. Rodzice mogą dzielić się tym urlopem tak, jak im wygodniej. Komisja Europejska przygotowała jednak projekt dyrektywy, która nakazuje ojcom wykorzystać co najmniej połowę tego czasu (4 miesiące), bez prawa do wykorzystania go przez matkę. Co skutecznie uniemożliwi utrzymanie przez rodziców pełnego wynagrodzenia. Ponadto w przypadku lepszych zarobków męża, rodzicom w praktyce ograniczy możliwość korzystania z 8 miesięcy urlopu – pozostaną 4. Wykorzystanie pełnego wymiaru będzie po prostu dla wielu rodziców zbyt kosztowne.

Pokażemy żółtą kartkę Brukseli

W sprawie tego projektu unijnej dyrektywy nie wykluczamy wszczęcia procedury "żółtej kartki" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednak, że najpierw należy poczekać na decyzję ws. dyrektywy parlamentów innych państw UE. Jak dodał, z jego informacji wynika, iż wiele państw Unii ma zastrzeżenia co do unijnej propozycji. Wiceminister argumentuje, że dyrektywa łamie zasadę "pomocniczości". Uważa, że polskie rozwiązania są na bardzo dobrym poziomie.

Projekt opinii na temat unijnej dyrektywy rozpatrywano już w Senacie. Senackie komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz spraw zagranicznych i UE negatywnie zaopiniowały propozycje Brukseli. Jak uznano, nie ma potrzeby, by ingerować w politykę rodzinną w Polsce.

"Według Senatu dyrektywa, narzucając wykorzystanie przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców, ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia zawodowego" - napisano w projekcie opinii.

Projekt opinii do unijnej propozycji przygotował także Sejm. Jego zdaniem regulacja na poziomie Unii Europejskiej musi uwzględniać rozwiązania obowiązujące w prawodawstwie państw członkowskich: "Regulacja unijna nie powinna ingerować w krajowe rozwiązania prawne, które skutecznie zapewniają właściwy poziom ochrony rodziny w sferze opieki nad potomstwem i wychowania go".

"Żółta kartka" od parlamentów narodowych oznacza, że Komisja Europejska podda swój projekt ponownej analizie i może podjąć decyzję o podtrzymaniu, zmianie lub wycofaniu projektu. Komisja musi uzasadnić swoją decyzję.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 2. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 3. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 4. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 5. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 6. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 7. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 8. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook