Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gen. Skrzypczak: Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone

02.10.2014

Nie ma czasu do stracenia – przekonuje gen. Waldemar Skrzypczak. „Jeżeli armia nie osiągnie określonych zdolności obrony powietrznej i przeciwpancernej nie będzie zdolna do podstawowego zadania, jakim jest obrona kraju” – mówił wojskowy w TV Republika.

„W związku z wyjątkową sytuacją dla bezpieczeństwa Polski, a jest ona wyjątkowa, te dodatkowe 800 mln przeznaczone na armię trzeba spożytkować na wojska pancerne i powietrzne” – ocenił gen. Skrzypczak. Dodał, że w Polsce na modernizację armii wydaje się ok. 3-4 mld złotych rocznie. „Natomiast moim zdaniem te 800 mln, które są dedykowane w ramach wzrostu wydatków na armię do 2 proc. PKB potrzeba natychmiast. Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, więc procesy modernizacyjne armii powinny już działać” – wyjaśniał były dowódca wojsk lądowych.

Zdaniem generała istnieje wątpliwość, czy polskie wojsko jest zdolne do obrony polskiego terytorium. „Jeżeli armia nie osiągnie określonych zdolności obrony powietrznej i przeciwpancernej nie będzie zdolna do podstawowego zadania, jakim jest obrona kraju” – zauważył gen. Skrzypczak. Zdaniem wojskowego szczególnie kluczowy jest program obrony powietrznej.

Zwrócił również uwagę na rozwój wojsk pancernych. „Czołgi, które posiadamy straciły zdolności bojowe. Powinniśmy więc rozwijać zdolności pancerne, zakładając, że nasz przeciwnik ma masę czołgów i tego typu wojsk” – ocenił były dowódca wojsk lądowych.

Odnosząc się do doniesień dotyczących stanu niemieckiej armii gen. Skrzypczak wskazał, że „dobrze , że Niemcy pierwsi przyznali się do redukcji budżetu na armię i tym samym niskiej jej skuteczności”. „Podobnie jest z Francuzami, Włochami itp. Budowę tzw. „szpicy” powinniśmy rozpocząć Polsce” – podkreślał.

Na koniec rozmowy w TV Republika gen. Skrzypczak wskazał, że porównywanie potencjałów Rosji i Polski nie ma sensu. „Nie można porównywać potencjałów polskiego i rosyjskiego jako dwóch przeciwników, bo jest to wręcz nieporównywalne” – trzeźwo ocenił gen. Skrzypczak. Dodał, że „można jedynie, i musimy tak robić, porównywać potencjały militarne NATO kontra Rosja”.

Pytanie czy NATO będzie kiedykolwiek gotowe do wsparcia swoim potencjałem Polski. Dziś nie można mieć takiej pewności...

ez
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

NATO

,

Polska

,

polityka

,

Skrzypczak

,

Wojsko Polskie

,

armia

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 4. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 5. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 6. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 7. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook