Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Skrzypczak: Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone

02.10.2014

Nie ma czasu do stracenia – przekonuje gen. Waldemar Skrzypczak. „Jeżeli armia nie osiągnie określonych zdolności obrony powietrznej i przeciwpancernej nie będzie zdolna do podstawowego zadania, jakim jest obrona kraju” – mówił wojskowy w TV Republika.

„W związku z wyjątkową sytuacją dla bezpieczeństwa Polski, a jest ona wyjątkowa, te dodatkowe 800 mln przeznaczone na armię trzeba spożytkować na wojska pancerne i powietrzne” – ocenił gen. Skrzypczak. Dodał, że w Polsce na modernizację armii wydaje się ok. 3-4 mld złotych rocznie. „Natomiast moim zdaniem te 800 mln, które są dedykowane w ramach wzrostu wydatków na armię do 2 proc. PKB potrzeba natychmiast. Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, więc procesy modernizacyjne armii powinny już działać” – wyjaśniał były dowódca wojsk lądowych.

Zdaniem generała istnieje wątpliwość, czy polskie wojsko jest zdolne do obrony polskiego terytorium. „Jeżeli armia nie osiągnie określonych zdolności obrony powietrznej i przeciwpancernej nie będzie zdolna do podstawowego zadania, jakim jest obrona kraju” – zauważył gen. Skrzypczak. Zdaniem wojskowego szczególnie kluczowy jest program obrony powietrznej.

Zwrócił również uwagę na rozwój wojsk pancernych. „Czołgi, które posiadamy straciły zdolności bojowe. Powinniśmy więc rozwijać zdolności pancerne, zakładając, że nasz przeciwnik ma masę czołgów i tego typu wojsk” – ocenił były dowódca wojsk lądowych.

Odnosząc się do doniesień dotyczących stanu niemieckiej armii gen. Skrzypczak wskazał, że „dobrze , że Niemcy pierwsi przyznali się do redukcji budżetu na armię i tym samym niskiej jej skuteczności”. „Podobnie jest z Francuzami, Włochami itp. Budowę tzw. „szpicy” powinniśmy rozpocząć Polsce” – podkreślał.

Na koniec rozmowy w TV Republika gen. Skrzypczak wskazał, że porównywanie potencjałów Rosji i Polski nie ma sensu. „Nie można porównywać potencjałów polskiego i rosyjskiego jako dwóch przeciwników, bo jest to wręcz nieporównywalne” – trzeźwo ocenił gen. Skrzypczak. Dodał, że „można jedynie, i musimy tak robić, porównywać potencjały militarne NATO kontra Rosja”.

Pytanie czy NATO będzie kiedykolwiek gotowe do wsparcia swoim potencjałem Polski. Dziś nie można mieć takiej pewności...

ez
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook